Ve středu jsme se dočkali dvou důležitých událostí v Spojených státech, které měly velký vliv na měny rozvíjejících se států. Zklamání přinesla inflace v USA i maloobchodní tržby. Obě zveřejněné statistiky vzaly vítr z plachet těm, kteří očekávali rychlejší normalizaci úrokových sazeb ve Spojených státech.

Toto zklamání ale pomohlo rozvíjejícím se trhům a měnám na těchto trzích vlilo novou krev do žil. Náladu jim nezkazilo ani zasedání Fedu, který si z horších dat velkou hlavu nedělal a ekonomiku stále hodnotí jako silnou. Američtí centrální bankéři se i nadále drží svého scénáře dalšího zvýšení sazeb v tomto roce. Ale ani to dobrou náladu rozvíjejícím se měnám nevzalo, neboť nadále pokračují v posilování. A podle nás tento trend neustane.

Rizikem pro další vývoj měn je zpomalování v Číně. Zde vidíme hrozbu zejména v posledním čtvrtletí letošního roku. Proto je podle nás v tuto chvíli lepší se vyhnout asijským měnám, které jsou do velké míry závislé na výkonnosti největší asijské ekonomiky.

Z rozvíjejících se trhů se nám dnes zdá zajímavá zejména Latinská Amerika. Nicméně relativně klidná ekonomická situace by se mohla pozitivně projevit i na kurzech měn, které nedávno zaznamenaly velké ztráty. Mezi ty patří zejména jihoafrický rand a turecká lira.