Až dosud jsme si mohli myslet, že se globálně výbušná kauza týkající se údajné spolupráce Trumpových lidí s ruskými hackery před loňskými prezidentskými volbami v USA netýká jeho samotného, tedy nynějšího amerického prezidenta.

Byl to tuze podstatný detail, neboť ryze teoreticky umožňoval Donaldu Trumpovi vyváznout bez politické úhony i v případě, že by se ta spolupráce vlastizrádných dimenzí prokázala. Včera v tom však nastal zlom. Hned troje významné americké noviny − The Washington Post, The New York Times a The Wall Street Journal − napsaly s odvoláním na svoje zdroje v justici, že nedávno jmenovaný nezávislý vyšetřovatel Robert Mueller sleduje také Trumpovu osobní stopu. Tedy podezření, že chtěl ovlivnit FBI, která součinnost jeho štábu s ruskými špiony zkoumala.

Trump je podle těchto zpráv vyšetřován proto, že se v kauze dopustil zločinu v podobě obstrukce spravedlnosti. Patrně když chtěl, aby FBI − konkrétně její nyní už bývalý šéf James Comey − pustila ze svého hledáčku Michaela Flynna, Trumpova někdejšího poradce pro národní bezpečnost. Ten měl k Rusům blízko a lhal o svých kontaktech i třeba viceprezidentu Miku Pencovi.

Celé se to může zdát zamotané − a taky že je. Poslední posun je ale významný v tom, že Trump může být z obstrukce, či lépe řečeno maření výkonu spravedlnosti obviněn i v případě, že se původní zločin, tedy koordinaci volebního štábu s ruskými hackery, nepodaří prokázat.

Právníci amerického prezidenta, dodejme pro pořádek, ve své reakci ostře takové podezření odmítli, vyjádřili pohoršení nad úniky informací z vyšetřovacích spisů a vše přirovnali k "honu na čarodějnice". Razance jejich reakce není překvapivá, vždyť Trumpovi tak hrozí ústavní vyjádření nedůvěry.

Kauzu rozsekne právě až bývalý šéf FBI a dnes nezávislý vyšetřovatel Robert Mueller. Je vzácným příkladem exponovaného amerického činitele uznávaného pro svou nezávislost oběma politickými tábory.

Jak zmíněné troje noviny napsaly, Trump zjevně ohledně Flynna nenaléhal jen na Comeyho, nýbrž i na některé další vrcholové postavy v amerických tajných službách, třeba na Dana Coatse, ředitele zpravodajských služeb. Je-li to pravda, není tím pádem Comey sám, kdo to říká, a nemáme tu tedy jen tvrzení proti tvrzení. Obvinění z obstrukce může tak být uvedeno do chodu.

Co v takovém případě Trumpovi zbývá? Moc variant nemá, leda snad tu, aby Muellera nějakou oklikou odvolal. Jenže v tom případě by si celý svět jen řekl: Aha, bojí se ho, proto jej vyhazuje.