Microsoft tento týden na největším světovém herním veletrhu E3 v Los Angeles představil novou konzoli Xbox One X. Představte si výkonný herní počítač přibližně za 35 tisíc korun, zmáčkněte ho na desetinu původní velikosti, cenu srazte na 13 490 Kč a máte nový Xbox.

Konkurenční, necelý rok staré zařízení PlayStation 4 Pro je o dva tisíce levnější, ale má o 40 procent slabší výkon. Pro někoho, kdo chce hrát nové hry s co nejhezčí grafikou a co nejmenšími náklady, je tak Xbox One X velkým lákadlem. Celá konzole stojí přibližně tolik co samotná grafická karta pro PC s obdobným výkonem. Xbox One X to ale nebude mít lehké.

Ačkoliv Microsoft jako jediný na E3 představil nový, navíc povedený hardware, nabídka her fanoušky zklamala. Chyběla výrazná novinka, která by výkon nového Xboxu využila naplno. Jediným titulem velkého kalibru byla Forza Motorsport, o které se vědělo předem. Microsoft přitom ukázal 42 různých her, ale o těch přímo od něj se vědělo už alespoň dva roky, další zase patří mezi méně zajímavé nezávislé tituly, které Xbox One X pořádně nevytíží. A navíc se ukázalo, že kvůli komplikovaným obchodním vztahům bude část vývojářů hry pro tuto konzoli schválně omezovat, aby nefungovaly viditelně lépe než na PlayStationu 4 Pro.

Fanoušky tak více potěšilo japonské Nintendo, které na jaře začalo prodávat zařízení Swith. Na výkonově nejslabší konzoli na trhu ale nabízí hry, které fanoušci chtějí. Ať už jsou to pokémoni, Super Mario nebo hit Rocket League, dostupný na konkurenčních platformách, Nintendo oblíbené značky převede na přenosnou konzoli Switch. A fanouškům ani tolik nevadilo, že většina "trháků" s náročnou grafikou na Nintendu Switch nebude nebo vyjde v upravené verzi, jako v případě fotbalu FIFA od Electronic Arts.

Velkou přehlídkou her zaujal i Ubisoft. Francouzský vývojář přišel s novou herní značkou Sulls and Bones, která z hráčů udělá piráty ve sdíleném on-line světě. Ubisoft si dal záležet i u dalších titulů, jako je nový Assassin's Creed, zasazený do starověkého Egypta. A jako překvapení si firma nechala pokračování kultovní, 14 let staré a komerčně nepříliš úspěšné hry Beyond Good and Evil, aby ukázala, že není jen stroj na peníze.

Microsoft ve výsledku bude muset přitlačit. Nejvíce práce dá vysvětlování, v čem je Xbox One X lepší. Pro spoustu potenciálních zákazníků jsou termíny jako 4K, HDR nebo TFLOP španělskou vesnicí. Naštěstí pro Microsoft se nyní rozjíždí prodej UltraHD televizorů, na nichž výkon Xboxu One X vynikne. Například český internetový obchod Alza má pět nejprodávanějších televizí s UltraHD rozlišením. A možná pomůže i obyčejné heslo "Na Xboxu One X se hraje lépe". Na mě to funguje.