Karolína Plíšková je první Češkou historie, která se stane světovou tenisovou jedničkou. Tedy pokud nepočítáme Martinu Navrátilovou, již z Československa vyštvali komunisté. Je to samozřejmě skvělý úspěch. Ale: samotný fakt, že se Plíšková dostala až na první místo žebříčku, jí ještě tenisovou nesmrtelnost nezajistí.

Na žebříčku byly jednu dobu až úplně nejvýš Jelena Jankovičová nebo Dinara Safinová − hráčky, které v té době ani kdykoliv potom nevyhrály žádný grandslamový turnaj. Za pár let upadnou do zapomnění. Mezi velké postavy dějin tenisu nepatří.

Žebříček je odrazem úspěšnosti tenistů a tenistek jen do určité omezené míry. Pokud by to bylo jinak, museli bychom říct, že Jankovičová nebo Safinová byly lepší hráčky než Venus Williamsová nebo Arantxa Sánchezová Vicariová. To by si ale nedovolil tvrdit absolutně nikdo. Williamsová a Sánchezová, tenisové legendy, mají (zatím) na kontě dohromady 11 grandslamových vítězství, a přesto obě strávily na postu světové jedničky kratší dobu než Jankovičová a Safinová.

Williamsovou a Sánchézovou v jejich době zastínily ještě úspěšnější hráčky. Kromě toho si ženy dokážou udržet stabilní výkonnost mnohem kratší dobu než muži. I proto je výrazně těžší prosadit se v mužském tenise. Jediným mužem, který nikdy nevyhrál grandslam, a přesto se dostal až na žebříčkový trůn, byl Marcelo Rios. Na tomto postu se ale před 19 lety jen mihl, byl na něm pouhých šest týdnů.

Bez grandslamového titulu je prostě cesta do dvorany skutečných superhvězd zavřená. Karolína Plíšková ale rozhodně nemusí dopadnout jako Safinová nebo Jankovičová. Tenisoví odborníci se shodují, že její potenciál je mnohem výš. Třeba Mats Wilander, bývalý tenisový šampion a dnes odborník stanice Eurosport, už loni tvrdil, že by Plíšková měla vyhrát hned několik grandslamů.

Ale kdybychom se na celou věc podívali čistě z hlediska byznysu, museli bychom říct, že velkou roli hraje ještě něco jiného než žebříček a výsledky na největších turnajích. Maria Šarapovová byla řadu let nejlépe vydělávající sportovkyní světa, bez ohledu na to, jak se jí zrovna dařilo na kurtu. A kdo byl hlavní hvězdou masivní celosvětové reklamní kampaně aerolinek Turkish Airlines? Top hvězdy fotbalu a basketbalu, Lionel Messi a Kobe Bryant − a vedle nich Caroline Wozniacká. Tenistka, která byla světovou jedničkou v součtu víc než rok, ale taky patří k hráčkám, které grandslam nikdy nevyhrály. A z nejužší špičky vypadla už před nějakými pěti lety. Když jde o to, jak svůj sportovní um zpeněžit, tak prostě výsledky zdaleka nejsou tím jediným kritériem.