První pololetí bylo z pohledu amerického dolaru katastrofické. Oslabil proti všem deseti nejvýznamnějším měnám. Z nich byly na chvostu výkonnosti ty, jež závisí na cenách ropy − norská koruna a kanadský dolar. Není divu, ceny ropy se v průběhu celého druhého čtvrtletí pohybovaly v sestupném trendu.

Tento týden ale přinesl změnu. V žebříčku výkonnosti měn zemí G10 si kanadský dolar polepšil z deváté na sedmou příčku. Možná překvapivě však kanadské měně nepomohl růst cen ropy. Ten se zatím nekoná, jsme svědky pouze určité stabilizace. Podporu své měně ovšem nachystala kanadská centrální banka, která na svém zasedání zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Po americkém Fedu se tak stala teprve druhou centrální bankou z vyspělých zemí, která se po finanční krizi rozhodla úrokové sazby zvýšit.

Vzestup sazeb překvapením nebyl, z 33 analytiků oslovených agenturou Bloomberg ho předpokládalo 25. Tržní reakce byla přesto výrazná. Kanadský dolar se vůči americké měně vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních 13 měsíců. Zdá se, že kanadská ekonomika se už přizpůsobila nižším cenám ropy a ani vyhlídky nejsou špatné. Pokud ve druhé polovině roku cena ropy dle naší prognózy mírně stoupne, vytvoří to spolu s vyššími sazbami prostor pro další zhodnocení kanadské měny.