Cenzúra! Cenzúra!

Aby bylo úplně jasno: Cenzura je opatření, kterým stát (stát!) z pozice moci zabraňuje, aby ta či ona informace byla vydána tiskem, televizí, rozhlasem, zkrátka veřejně sdělována. Jenže lidé, zdá se, zapomněli na opravdovou cenzuru, a tak řvou "cenzúra, cenzúra!" při každé příležitosti, kdy jim někdo chce sáhnout na jejich nezadatelné právo veřejně ukázat, jak obrovskou vulgární pitomost dokážou napsat.

"Cenzúra" řvali, když Novinky zavedly nutnost ověřené registrace diskutujících. Novinky, tedy soukromý byznys, nikoli státní moc, a nezakazovaly psát o konkrétních tématech, ale vyžadovaly, aby se hrdinní anonymové pod svoje řeči podepsali.

Ovšem myšlenkové pochody prostého lidu vzaly štreku zkratkou: Nebude to anonymní - takže tam nebudu psát svoje pravdy, to tak, ještě abych se musel podepsat, určitě by si pro mne přišli - takže mi někdo zabraňuje vyjadřovat můj názor - a to nesmí, to je CENZÚRA!!!

Totéž řvali, když jsem na blogovacím serveru dal možnost mazat komentáře. "Cenzúra nepohodlných názorů, končí svoboda slova!!!"

Vysvětloval jsem donekonečna, že svoboda slova rozhodně nekončí, protože své názory mohou šířit kdekoli jinde, jen ne na mých stránkách, jenže holt spravedlivě rozhořčený občan má dojem, že svoboda slova znamená "svobodné právo své slovo kamkoli napsat", především pak na libovolný web, kde to jeho slovo musí zůstat na věky věků, ámen.

Postupem času mi došlo, že s lidmi, co pokřikují "cenzúra" pokaždé, když jim někdo smaže jejich komentář, není diskuse o svobodě slova možná. Selhávají totiž už v elementární vědomosti, a to je, že svoboda slova se týká státu!

Stát vás nesmí zavřít jen za to, že říkáte svůj názor. Jenže i tohle je asi příliš složité na pochopení… Naštěstí existuje obrázková verze.

Ale ani obrázková verze nepomůže, když dotyčný není schopen, nebo nechce, rozlišit mezi státní regulací a pravidly soukromého subjektu. Třeba když Seznam oznámí, že nebude prodávat reklamu na některých mašíblovských webech.

Prostý občan křičí, že to je "cenzúra" a že stát a vláda brání svobodnému šíření (jeho) pravdy. Sofistikovanější začali hned zpochybňovat: "A kdo jako určí, co je dezinformační web? Bude na to nějaká komise?"

Komise, jasně. Seznam je stoprocentně soukromý, takže když se majitel Seznamu rozhodne, že dezinformační web je třeba iHNED.cz, tak mu zablokuje příjem z reklam. Je to jeho legitimní rozhodnutí, není k tomu potřeba žádná komise, a už vůbec to nemá co dělat s cenzurou a státem, protože ani iHNED.cz, ani Seznam nejsou státní moc.

Někteří politici toto rozhodnutí vítají, což rozvibrovalo prezidenta republiky natolik, že přes svého mluvčího vyjádřil svůj nesouhlas. Jeho mluvčí k tomu freneticky pálí jednu zprávu za druhou, tahá "zavádění cenzury", tvrdí, že ministerstvo vnitra kvůli cenzuře vydává seznamy nepohodlných, a dokonce si zavzpomínal na své angažmá v komunistických novinách větou "Je třeba v říjnu těmto totalitářům říci jasné NE!" Jen karikatura Reagana s atomovkou tomu chyběla!

V zápalu boje za zisky Aeronetu a jiných Sputniků pak mluvčí zapomněl zmínit, že od roku 1989 je ve veřejném prostoru jeden jediný konstantní bojovník proti novinářům a médiím, a tím je současný prezident, jehož názory má reprodukovat.

No, snad panu mluvčímu rozčilením nepraskne cévka. Holt bude muset sáhnout do kasičky a poslat svému oblíbenému Aeronetu pár rublů na provoz sám, když tam nebude reklama. Což by, myslím, bylo úplně ideální a dokonale transparentní řešení pro mnoho médií, model života z reklam je stále hůř udržitelný...