Těžko něco lépe ilustruje zbytečnost devizových intervencí v Česku, zejména v posledních měsících, než vývoj kurzu měny od jejich ukončení. Česká národní banka od protideflační měnové politiky za pár měsíců přešla k boji proti inflaci. V srpnu zvýšila úrokové sazby dokonce poté, co koruna od ukončení kurzového závazku posílila o čtyři procenta.

Jinými slovy, centrální banka přiznává, že je "za inflací". To je jeden z důvodů, proč může sazby znovu zvýšit už v září, a to i navzdory tomu, že inflace je na vrcholu a v dalších čtvrtletích kvůli odeznívání efektu elektronické evidence tržeb a klesajícím dovozním cenám zvolní. Není to však důvod jediný.

Přidává se také silný růst ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci přidala 2,5 procenta. I když byl hlavním důvodem růst investic, mezičtvrtletně vyšší poptávka domácností o skoro dvě procenta se stala pádným důvodem pro centrální banku přestat být holubicí.

Dalším důvodem je postoj Evropské centrální banky, která naznačila, že konec programu odkupu aktiv je blízko. To znamená relativní utažení měnové politiky eurozóny oproti Česku, a tedy faktor proti dalšímu posilování koruny.

Zda ČNB znovu zvedne úrokové sazby už v září, sice nevíme, má však o několik důvodů více než v srpnu.