Cena americké lehké ropy WTI se překuluje nahoru a dolů přes hranici 50 dolarů za barel. Zdánlivě je vše v pořádku. Kartel OPEC se ale možná ocitá v pasti. Na pouhé udržení ceny ropy na současných úrovních začíná používat slovní munici čím dál silnějšího kalibru, a pomalu mu tak dochází náboje.

Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo tento týden vyzval severoamerické těžaře, aby byli rozumní a těžbu dobrovolně omezili. Ti k tomu ale nemají ekonomický důvod. Trh v USA přirozeně vybral ty nejsilnější, kteří dokážou prosperovat i při současných cenách ropy. Domluva OPEC a nečlenů, kteří se k dohodě o omezení těžby přidali nebo přidání zvažují, se severoamerickými těžaři je velmi nepravděpodobná i z politických důvodů. Země typu Ruska, Íránu nebo Venezuely mírně řečeno nepatří k největším přátelům USA. Spojené státy ostatně na tyto země často uvalují sankce.

Velmi náročné by bylo i dojednání ještě výraznějšího omezení těžby. Případný růst ceny ropy by navíc vedl k další ztrátě tržního podílu zemí OPEC, protože by severoameričtí těžaři vyšších cen rychle využili k dalšímu zvýšení produkce. OPEC sice pravděpodobně uspěje v přidání dalších zemí k existující dohodě, nicméně tento krok už je pravděpodobně v cenách zahrnut. Sezonně nejslabší týdny pro ceny ropy se přitom neúprosně blíží.