Prezidentské volby se blíží a sociální sítě žijí spekulacemi o zdravotním stavu obhájce úřadu Miloše Zemana. Celá záležitost má tři roviny. Etickou, faktickou a systémovou. Ač se to ve vzrušené době nezdá, třetí rovina je nejdůležitější. A právě kvůli ní má smysl se tématu věnovat. Ale postupně.

Především je třeba říci, že když brněnský radní Svatopluk Bártík na Facebooku napsal, že Zeman má rakovinu, dopustil se krajně odpudivé záležitosti. Vypouštět do veřejného prostoru fámy, které mohou kohokoliv vážně poškodit, je neetické. A pro informace o zdravotním stavu to platí násobně. Argument, že když Zeman sám lže a vypouští fámy o jiných, zaslouží ochutnat vlastní medicíny, je lichý. Zloděje také neomlouvá, že jiní kradou. Zloděj je zloděj. A šiřitel fám je šiřitel fám. To, co Bártík udělal, je prostě jednoznačně přes čáru.

Po faktické stránce je to, zdá se, také jasné. Nejprve se k prezidentově zdraví poněkud překotně vyjádřil pro Lidovky.cz člen lékařského koncilia Martin Holcát: "Kolegové dělali CT celého těla, tak měsíc zpátky, a řekli, že je to čisté. To jsou nějaké bludy. Nemůžu to vyvrátit ani potvrdit. Ale já o něm nemám žádné informace. Je to ale nesmysl. Už jsem to slyšel několikrát." A včera řekl už úplně jasné slovo prezidentův lékař Miloslav Kalaš: "Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu." O. K. Takže tímto bychom mohli epizodu uzavřít s tím, že epilog napíše policie a možná i soud, protože Hrad podal na Bártíka žalobu a trestní oznámení pro pomluvu. A udělal dobře.

Jenže co uzavřít nelze, je debata o systému informování ohledně zdravotního stavu prezidenta. Protože ten je (míněn systém) jemně řečeno, nešťastný. K veřejnosti se dostávají prakticky jen fantaskní zprávy z prezidentových vlastních úst, například ta z úterka, že ho "opustila cukrovka", což je buď zázrak, nebo totální medicínský nesmysl. Proč je to problém? Mimo jiné proto, že pokud neexistují o zdravotním stavu prezidenta relevantní informace, otevírá se bohužel prostor i pro, znovu řekněme, krajně neetické fámy a spekulace. Kdyby relevantní a systematické informace o zdraví prezidenta k dispozici byly, nemusel by Hrad hasit (dez)informační požáry ex post. Hořet by vůbec nezačalo.

Na Hradě si možná myslí, že zdravotní stav hlavy státu je zcela její soukromou záležitostí, o které možno jen uctivě mlčet. Ale tak to není. Prezident je činitel, který má široké exekutivní pravomoci. Jeho nezastupitelnou úlohu vidíme třeba nyní při sestavování vlády. Relevantní informace o zdraví politika s takovou odpovědností by měly být samozřejmostí. Je vůbec podivné, že to někdo zpochybňuje. Asi těžko bychom sedli do autobusu přepravní firmy, která by nedokázala garantovat, že její řidiči jsou zdravotně způsobilí. To se opravdu v případě řízení státu budeme bavit tom, zda je způsobilost potřeba, nebo ne?

Miloš Zeman před rokem prohlásil, že je "český Donald Trump". Bylo to trochu úsměvné, ale dobře, vezměme ho za slovo. Mohl by amerického prezidenta následovat alespoň v tom, v čem to lze. Trump, podobně jako všichni američtí prezidenti, zveřejňuje zprávu o svém zdravotním stavu. Je sice kritizován, že zpráva je nepříliš podrobná, že je podepsána jen jedním lékařem, že jeho předchůdci se chovali v tomto směru otevřeněji a tak dále. Ale stejně: ve srovnání s tím, co za zdravotní "informace" proudí z Pražského hradu, je Trumpova lékařská zpráva hotovým festivalem detailismu. A to je prosím pěkně Trump na první pohled osoba těšící se dobrému zdraví, zatímco Zeman je na tom poněkud… inu poněkud tak, jak na tom je. Vřele doporučujeme washingtonskou inspiraci.

Námitka, že se mnozí naši prezidenti také netěšili dobrému zdraví (viz TGM, Václav Havel), přičemž o svém stavu též neinformovali zvlášť ochotně, je relevantní jen na první pohled. Dnes je prezident volen přímo občany, a nadto se nacházíme bezprostředně před volbou. Úřadující prezident není jen prezidentem, ale také kandidátem na prezidenta. A voliči mají nárok znát objektivní data o zdravotním stavu všech kandidátů. Proč? Proto, aby věděli, brutálně řečeno, co kupují. A jak dlouho jim to, co koupili, asi tak vydrží.

Férově a otevřeně informovat o vlastním zdravotním stavu není pro prezidenta (a kandidáty na prezidenta) jen obranou před všemožnými Bártíky. Ale i výrazem politické odpovědnosti a respektu k pravidlům demokratické soutěže. Což by koneckonců měl být předpoklad pro budoucí výkon funkce.