Ono to zní tak hezky: Odborník! Člověk, který se nezabývá politikou a politikařením, je skvělý ve svém oboru, kdo jiný by to dokázal řídit? Zní to hezky, a přitom to je takový blud.

Schopnost řídit auto přece taky nijak nesouvisí se schopností opravit auto. Ano, umět ho opravit je drobná výhoda, ale není to podmínka nutná ani postačující. Dovolte příklad.

Kolega ing. Z. byl výborný strojař a v počítačové tvorbě výkresů se vyznal jako málokdo jiný. Nakonec ho potkalo neštěstí, když někoho z majitelů napadlo: "Je nejlepší na strojařinu, uděláme z něj šéfa všech strojařů ve firmě!"

Pan Z. byl sice skvělý strojař, ale špatný manažer, a ani několik rychlokurzů z něj neudělalo člověka, jenž umí věci řídit. Byl z toho nešťastný, a navíc byl nešťastný i z toho, že už se nedostane k práci, kterou měl tolik rád, totiž ke kreslení výkresů, a nešťastní byli i jeho čerství podřízení, protože takový kreslič výkresů nepotřebuje, aby mu šéfoval jiný kreslič, byť sebelepší. Takový je pro něj lepší jako mentor nebo kolega. Jako nadřízeného potřebuje spíš někoho, kdo umí práci zorganizovat a vyřešit provozní problémy.

Něco podobného, ale ve velkém, vidím pokaždé, když zahlédnu spojení "vláda odborníků". Je to dlouho tradovaný nesmysl, minimálně od 90. let, vzpomínáte: "Stráský ministrem zdravotnictví? Vždyť to není doktor!" No a co?

Však ministr zdravotnictví není "první mezi doktory". Je to politická funkce, svou náplní blíž k manažerovi velkého podniku než k libovolnému lékaři.

Nevím jak vy, ale já od ministra zdravotnictví neočekávám, že mi bude umět odoperovat appendix nebo prozkoumat slinivku. Očekávám od něj spíš to, že zvládne uřídit obrovský resort, v němž je několik velkých zájmových skupin, že dokáže udělat rozhodnutí a nést za něj politickou odpovědnost.

Správně to před několika dny pojmenoval Jiří Hlavenka: Ministerstvo školství nemá být jen a pouze "ministerstvo učitelů", ministerstvo zemědělství není přece "ministerstvo zemědělců" a ministerstvo zdravotnictví není "ministerstvo lékařů a lékárníků". Vždyť třeba školství se tak či onak dotýká skoro každého – všichni jsou nějakým způsobem zainteresovaní na tom, aby výuka byla kvalitní a efektivní, ať už jako žák, rodič nebo i jako podnikatel, který bude potřebovat kvalitní zaměstnance. Zdravotnictví úplně stejně.

Totéž platí i o druhé chiméře, o "vládě úředníků". Úředník je už z definice člověk, který rozhoduje v jemu daných mantinelech. Je to funkce správcovská, nikoli politická.

Ministerstvo se bez úředního aparátu neobejde, ale v čele musí stát člověk s politickou vůlí. V čele takového molochu je potřeba přijímat rozhodnutí pro budoucnost a čelit následkům z minulosti, tam nelze řídit stylem "tady a teď".

Pro příklad nepůjdu daleko. Ivan Langer, právník a lékař, předložil coby ministr vnitra jednu z nejdůležitějších norem – balík zákonů o eGovernmentu. Všechny ty datové schránky, registry a CzechPOINTy, které možná až dneska začínáme doceňovat, vznikly možná v jiných hlavách, ale Ivan Langer měl tolik politického "čichu", že je dokázal, coby resortní ministr, prosadit a uvést do života. A i když můžeme veřejné správě vyčítat laxní naplnění litery těchto zákonů a Ivanu Langerovi kdeco, od "Íčka" až po Krakatici a kšefty na uniformy, tak platí:

I když zavedení provází, jako všude, obtíže, nepochopení a problémy, tak základní směr dává smysl.

Myslíte, že by si něco takového vzal zasvé ministr – policista? 

Hledání vlády odborníků je jen šidítko a útěk od zodpovědnosti. Lidem dáme pocit, že "ti zlí politici" už jsou pryč, na ministerstvech budou sedět lidé znalí oborů, a pokud budeme mít opravdu hodně velké štěstí, tak mezi nimi budou i schopní manažeři – ale záruky nemáme. Nesesype se to, ale neočekávejme politická rozhodnutí, tedy rozhodnutí s delším horizontem než volební období, a tlak na jejich prosazení. Spíš takovou "odbornou údržbu".