Během roku 2014 se toho podle Evropské komise hodně změnilo. Česká republika podle ní v dalších letech poroste rychleji, než očekávala na jaře. Očekávaný růst v roce 2014 podle komise bude vyšší o 0,5 p.b. (2,5 %) a v roce 2015 o 0,3 p.b. (2,7 %). Jsou takové prognózy pro český růst realistické?

Výhled na rok 2015 německé ekonomiky přitom EK zmírnila o 0,9 p.b. (na 1,1 %). A i to mělo vliv na změnu komponent tvorby růstu ČR. Čistý export měl přispět k růstu ČR v roce 2014 téměř polovinou. Dnes si EK myslí, že jeho příspěvek letos i v dalších dvou letech bude minimální. Domácí poptávka výpadek z čistého exportu podle EK vyrovná a ještě k celkovému růstu přidá (viz srovnání grafů níže). Znamená to opravdu konec krize české domácí poptávky? Jaké jsou příčiny? Plyne z toho něco pro českou ekonomiku? Přestáváme být tolik závislí na exportu?

Předpověď z jara 2014 (vlevo) a z listopadu 2014 (vpravo):

 prognozy

Podle Evropské komise se rovněž tzv.produkční mezera uzavře až v roce 2016. V tomto i dalším roce bude ekonomika pod svým potenciálem (bude tedy produkovat méně než „může“ i dlouhodobým trendem (viz graf níže). EK přitom počítá s krizí sníženým potenciálem růstu pro ČR (1,6 %). Je v tomto kontextu rozpočet na příští rok procyklický? A je podle Vás potenciální růst české ekonomiky na úrovni 1,6 % opravdovým potenciálem české ekonomiky?

prognozy 2

Prognóza z minulého týdne ke stažení zde (PDF).

Prognóza z tohoto jara zde (PDF).