reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Je správné, aby se Miloš Zeman, jako jediná hlava členského státu EU, účastnil oslav konce druhé světové války v Moskvě?

Ne! Určitě a samozřejmě. Prezident nemůže slavit konec okupační války v zemi, která jinou okupační válku právě provádí. Je to bezprecedentní výsměch Ukrajině.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Účastnit se oslav není problém. Přeci jen, Rusko bylo ve válce důležitý spojenec. Ale nemusel by se účastnit demonstrace soudobé ruské agresivní vojenské síly.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Je zvláštní, že Rusko, ke kterému byly tehdy podobné námjtky jako dnes, bylo pro USA a Velkou Británii žádoucím spojencem proti nacismu.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Ta válka byla dějinná hrůza, zasáhla i nás. Oslavy vítězství jsou na místě, nemělo by to být politikum. Jako politk by tam ale Zeman měl říct něco k dnešku.
Jiří Plocek Jiří Plocek
redaktor a publicista
Účast na přehlídce vojenské síly Ruska za správnou nepovažuji, zvláště když tato síla je použita na Ukrajině. Měl by jednat v souladu s představiteli EU.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Ptát se mne je téměř zbytečné. Jistěže ne! Zajímala by mne ale odpověď těch, kteří jej volili...
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Byl by to skvělý dar kremelské propagandě. Slavit v zemi, jež okupuje cizí území? Českou republiku by to postavilo proti jejím spojencům. Velmi trapná situace.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Čím dál víc mám pocit, že v případě M. Zemana jakákoliv otázka začínající slovy "Je správné, aby...?" je zcela irelevantní...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všem bezmocným přihlížejícím se svou vlastní hlavou to připadá špatné.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pochopitelně, že NE, zejména po včerejším Putinově oznámení, co vše udělal a co všechno chystal. Zemanovy činy však mluví o jeho kvalitách a s těmi nikdo nehne.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
M. Zeman ukazuje, že mu na společném postupu EU států vůči Rusku nezáleží. Navíc dává mezinárodně najevo, kam vlastně ČR směřuje – tedy na východ. Děkujeme.
Pavel Franc Pavel Franc
programový ředitel Frank Bold
Není! Bylo by to správné pouze v případě, kdyby prezident Zeman jel na oslavy jako oficiální zástupce Evropské unie - ale tak to bohužel není.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Oslavovat tam vítězství v roce 1945 by bylo v pořádku. Problém je účastnit se vojenské přehlídky, když Rusko přepadlo Ukrajinu. Nemá to zapotřebí a dělá ostudu.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Vzhledem k jeho vazbám na ruskou politiku a byznys to není překvapivé chucpe, ale chucpe to je. Proč "slavit" konec dávné války, když Rusko vyvolává války nové?
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Ti, kdo odcházejí studovat na Západ, se vracejí jako dobrovolní agenti... Namísto aby pracovali pro zájmy naší země, slouží zájmům zahraničních firem.

Recep Tayylp Erdogan

- turecký prezident
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Mají mít Kurdové vlastní stát?

Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Ano a bezpochyby. Sekulární nezávislý Kurdistán bude ostrovem stability v sunnitsko - šíitském přetahování a brzdou všech megalomanských plánů Turecka i Iránu.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Na to odpovědět nedovedu. Přeju Kurdům samostatnost, ale nedovedu si představit, jak by si v regionu s takhle složitými vazbami s vlastním státem poradili...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Kurdské právo na sebeurčení (nejen v Iráku) neumím jednoduše odlišit od nároků Slovinců, Slováků, Kosovarů, Katalánců a krymských Rusů.
reklama
reklama