reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Jedním z vítězů slovenských voleb je krajně pravicová LSNS Mariana Kotleby. Strana, často označovaná jako fašistická, dostala osm procent hlasů a obsadí 14 křesel ve 150členné sněmovně. O důvodech jejího úspěchu se vedou debaty, ale z části je přičítán například protiimigrantským náladám přiživovaným ostatními politiky. Je možné, že se vzestup ppodobné krajní pravice může odehrát i v Česku? Může se v příštích volbách dostat do sněmovny nějaký český Kotleba?

Pokud bude narůstat pocit nenávisti a strachu živený i ze strany našeho prezidenta, pak ano. I strany zdánlivě ještě "demokratické" přebírají nenávistnou rétoriku. Nejhorší je, že nikdo neříká, že ostražití bychom měli být hlavně k Putinovu Rusku.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Růst zjevných extremistů mě nezneklidňuje tolik jako extremizace většinové společnosti a jejích politických představitelů. Míra, v jaké se toto děje ve visegrádských zemích, je neúnosná.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Bohužel vlna stran typu LSNS se Evropou šíří, takže Česko těžko obejde... ale to, zda budou kotlebovci, konvičkovci a jiní úspěšní, záleží také na nás.
Rut Bízková Rut Bízková
předsedkyně TA ČR
V českém parlamentu už byl Sládek s podobným volebním ziskem, dnes je tam Okamura, což je možná ještě horší zjev, než Kotleba. V roce 1998 přebral Sládkovi zarputilé negativisty a národovce Miloš Zeman, který je dnes prezidentem. Všechno je možné.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Upřímně a politicky nekorektně: nejsem si jistá, jestli je strana pana Kotleby horší než hnutí pana Babiše, které už v našem parlamentu je. Ale možná je to tím, že o panu Kotlebovi a jeho straně nic nevím. O panu Babišovi bohužel ano.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano, i v Česku hrozí, že bude demokraticky zvolen ten, kdo dostane v demokratických volbách dostatečný počet hlasů.
František Fuka František Fuka
publicista
Ano, hrozí. Politika založená na vyslovování sloganů a na rétorických fintách a bezuzdném lhaní je atraktivní hra, přitahuje fanoušky, hrají ji i ti "seriózní". Právě "seriózní" rétoři zatápějí pod inkubátory s malými hitlery.
Zbyněk Vybíral Zbyněk Vybíral
psycholog
Netřeba. Už teď máme v parlamentu stranu založenou na lži a nenávisti, a pěknou řádku populistů. Na Slovensku KSS prakticky zanikla, její voliči nejspíš vyměnili rudou za hnědou. A případné výpadky xenofobního štvaní u nás obratem vynahradí Hrad.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Před pár lety by nikoho nenapadlo, že sdílení výzvy ke zplynování uprchlíků bude dnes na internetu stejně běžné, jako sdílení roztomilých koťátek. Morální zábrany v naší společnosti již padly. Toho se už politici chytli a někteří už ve sněmovně jsou.
Petr Němec Petr Němec
advokát
Není to tak dávno, co 8% našich lidí volilo Sládkovy republikány. Nedávno jsme si všelidově zvolili prezidenta. Nejvíc čteme Blesk. A není důvod si myslet, že se do zítřka staneme národem inteligentních a přemýšlejících lidí.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Slovenská nacionalistická tradice je jiná než česká; vztah Slováků k Slovenskému štátu je jiná než Čechů k Protektorátu. Naši náckové se sotva mohou dostat tak daleko jako Kotleba. Demagogie je na Čechy dost v seriózních stranách, nácků netřeba.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Slovenským (neo?)ludákům jsou u nás nejblíž Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie (které jsou ve sporu). Komentátor není věštec a nemá nic, než šetrení různých agentur o preferencích. Na jejich velký úspěch to nevypadá.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Slovensko je specifické zdůrazňováním národní otázky - zejména střední Slovensko a Banská Bystrica. V Čechách máme rádi zase jiný typ populismu... Každopádně v obou zemích akcentování (neexistujícího) imigrantského problému demagogii podporuje...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Na "úspěchu" LSNS má zásadní podíl premier Fico. Pro budoucnost Slovenska má ale vyšší význam než to, kdo tvoří 10% členů parlamentu, to, kdo sedí na zbývajících 90% židlí. A ani v tom volby nepřinesly dobrou zprávu. Měli bychom se rychle poučit...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Nejenže hrozí, je na to přímo zaděláno a pan prezident a jeho kamarádi rozdmýcháváním vášní úspěšně tento trend podporují.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Bylo by to rozhodně lepší, než kdyby konvičkovskou protimigrantskou rétoriku přejaly stávající strany. LSNS jsou ale klasickým příkladem protestní strany, její voliči ji volí z mnoha různých důvodů, nikoli pouze kvůli strachu z migrační krize.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Už tam takové máme, na pravici i na levici, a další přibudou.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Konektor
Ano. Slovenskou situaci zavinila také církev, která mlčela a žila si svoje problémy a radosti. Nebudeme stavět žiletkové ploty mezi lidmi a budeme mluvit otevřeně a jasně. Nejde jen o parlament, ale o celou společnost. Nacionalismus vede k záhubě.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Pokud už tam nesedí dnes...Bude-li pokračovat systematický populistický útok na tradiční instituce a politické strany a společnost zůstane pasívní, tak má v příštích volbách šanci kdejaký tlučhuba imponující tím, jak to vládnoucím podvodníkům natřel.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Prague
Přeposlat
comments powered by Disqus

Nejčtenější komentář

Citát dne

Jak ukazují nedávné krize, zejména ta poslední , migrační, musíme se naučit, co to znamená přebírat odpovědnost za EU.

Andrej Kiska

- slovenský prezident
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Považujete za nutné, aby se po pražských ulicích dál pohybovali spolu s policií i ozbrojení vojáci?

Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Podle několika posledních záznamů (např. dready jako porušení veřejného pořádku!) a podle různých svědectví bych z označení těch hlídek jen vypustil...
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Snad je to potřeba, když to tak vyhodnotily tajné služby. Raději ať chodí ozbrojené hlídky, než aby policie zakazovala skautům zpívat hymnu či studentům...
Martin Charvát
Martin Charvát
kreativní ředitel Konektor
Vojáci by měli střežit ohrožené objekty, ohrožené lidi, ohrožené komunikace, ohrožené instituce atd. Pokud jsou o jejich přímém ohrožení podložené...
reklama
reklama