reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Prezident Miloš Zeman kritizoval v rozhovoru s čínskou televizí CCTV politiku minulé české vlády. Podléhala podle něj Spojeným státům a Evropské unii. "Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech," uvedl Zeman doslova. Co si o jeho slovech myslíte? Máte dojem, že jsou pravdivá?

Prezident jen otevřeně říká, co dlouho víme - jeho představa strategických partnerů pro ČR je zaměřena na Východ, ne Západ. Dokud jde jen o touhy osamoceného starce, krom ostudy nic nehrozí. Až pro ně získá politickou podporu, bude to velké ohrožení.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Samozřejmě nejsou pravdivá. Stydím se za to, že za mě tento člověk mluví a jsem naštvaná, že s tím nemohu nic udělat.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
V záplavě rudých vlajek a odpudivé komunistické propagandy ukazuje prezident mladší generaci, jak to vypadalo v Československu před rokem 89. Doufám, že budeme ušetřeni variace francouzáku Husák-Brežněv. A ty prezidentova slova jsou totální bullshit.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Obávám se, že například požadavky na jasnější formulaci českého národního zájmu se budou v Bruselu i dnes považovat za zatuchlé národovectví, či alespoň nedostatečné evropanství.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Je to absurdní a neuvěřitelné. Zeman ve své pozici posunuje hranice možného. Ještě před 3 lety bych cokoliv podobného považoval za velmi špatná vtip. Ale je to velmi drahá a ponižující realita. Co si s tím počít?
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
To se téměř nedá komentovat. Každý komentář zvýrazňuje trapnost té věci. Jistěže pan Zeman mluví z cesty! Mne by spíše zajímalo, jak to změnit čistou a demokratickou cestou dříve, než vyprší mandát.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Co by se asi stalo v Číně, kdyby hodnostář významem srovnatelný s českým prezidentem (tedy starosta města střední velikosti) tak ponížil sám sebe a svou zemi a před cizím státníkem? Dostal by za to kulku, nebo provaz?
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
USA je náš spojenec, země EU jsou naši spojenci a nejbližší partneři. Měli bychom tedy s nimi táhnout za jeden provaz. Čína není ani náš spojenec, ani blízký partner.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Domníval jsem se,že ani první úředník země nemůže otáčet kurz zahraniční politiky vlády a potažmo EU bez souhlasu Parlamentu.Ač pouze rétoricky domnělý tlak vzešel z útlaku komunistické totality měl by i Senát zvážit míru jím porušení ústavního řádu.
Václav Koubek Václav Koubek
písničkář
Od doby, co Česko přestalo podléhat SSSR, podléhá USA a EU, což je logické a přirozené. Za Zemanovy vlády jim podléhá o trošičku méně (respektive "o trochu více dělá, že jim nepodléhá"), ale nejsem si jist, jestli je to dobře.
František Fuka František Fuka
publicista
Miloš Zeman porušuje ústavu České republiky a ohrožuje její bezpečnost i spojenecké vztahy. Měl by být okamžitě odvolán. Není trapnějšího symbolu nesvéprávnosti a zkorumpovanosti.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Jsou to slova nehorázná. Jsme dobrovolně členy EU a NATO a podle toho bychom se měli chovat. Čínský prezident nepřijel jen na návštěvu ČR, ale přijel také do EU. A český prezident by se měl chovat jako představitel EU a ne jako malý český služebník.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Naštěstí jsme součástí Evropské unie a naštěstí jsme členy NATO. Než se tak stalo, vládla zde totalita. Kdo by myslel, že štěstí nám přinese orientace na zemi, kde jsou soustavně porušována lidská práva, je děsivě nepoučen z historie.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Obávám se, že souhlasím s neurologem MUDr. Martinem Stránským, že je nanejvýš pravděpodobné, že jde o projevy demence. Pokud tomu tak není, je to ještě horší stav prezidentské mysli a vše, čím bych tuto skutečnost označil, by bylo žalovatelné.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Diplomacie je nástroj, který nám umožňuje jednat se všemi státy. Spojenectví znamená jasně viditelnou podporu některým státům. Nemyslím, že dobré vztahy s Čínou či Ruskem nutně znamenají špatné vztahy s US nebo EU, to budiž cílem naší reprezentace.
Jaromír Dvořáček Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Stejně absurdní a nebezpečný výrok jako ten, co pronesl v Číně. Tam řekl: "přijel jsem, se učit, jak ... stabilizovat společenský řád". Ještě, že to je (snad) jen bezobsažné, patolízalské plácání špatného presidenta...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Politice USA lze vytknout, např. podporu režimů hrubě potlačujících lidská práva (např. Saúdská Arábie), ale euroatlantická civilizace, a v ní EU, je našim širším domovem. Být ve spojení s nimi je vždy lepší, než podléhat ruským imperiálním zájmům.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Především díky tlaku USA a západní Evropy tu dnes nevlají rudé vlajky všude. Snažit se zavděčit novým přátelům pomocí okopávání kotníků druhých je projev nevkusu a nízké sociální inteligence.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Účelové a nevěrohodné prohlášení - vzhledem k postojům a výrokům bývalého premiéra Miloše Zemana - nejen snižuje důstojnost úřadu a vážnost země před našimi spojenci ale hlavně v očích těch, které mělo potěšit. Nezávidím našim diplomatům.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Tato slova snad ukončí jednou provždy mýtus "proevropského" prezidenta Zemana, protože tato slova nás jednoznačně z Evropské unie vyvádějí někam na východ.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Nejen,že nejsou pravdivá,jsou i neloajální k našemu státu a velice ostudná. Prezident si nevidí do úst. Pro okamžikový rétorický efekt je tento prý "evropský federalista" schopen obětovat zájmy naší vlasti i vlastní ještě nedávno deklarované principy
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není třeba překládat. Čeští novináři musí umět rusky.

Miloš Zeman, prezident ČR

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Může kampaň #MeToo změnit společnost k lepšímu, či přináší víc škod než užitku?

Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Zatím jsem si hloupě myslel, že je nad síly normální ženy nepodlehnout - okamžitě, upřímně a často i beznadějně – šarmu hollywoodského producenta.
Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Na jedné straně se o křivdách, ohrožení a násilí určitě má mluvit - a hlavně se jim má bránit, nedovolit je. Na druhé straně to vypadá - viděno hodně z...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Pojem KAMPAŇ v sobě implicite nese zmar, něco jako "boj o zrno". Navíc v této souvislosti není pochyb, že nebude možné oddělit zrno od plec, kterých bude...
reklama
reklama