reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce požádat, aby Česko a Czechia byly zaneseny v databázích OSN jako jediné jednoslovné geografické názvy země. Jak se vám toto označení líbí? Má nějaký smysl snažit se o zavedení takového jednoslovného názvu země v angličtině?

Je to jen o emocích - já jsem pro Czech Republic, ale to jen z toho důvodu, že jsem celý život toužil a usiloval o oblečení reprezentace ve sjezdovém lyžování a ta měla tuto verzi na zádech. Do týmu jsem se nikdy nedostal a teď už to asi nedoženu.
Jan Procházka Jan Procházka
generální ředitel EGAP
Czechia je jenom jednoslovná alternativa ke stále platnému Czech republic. Já mám v brazilské občance, vydané minulý rok, Czechoslovaquia, takže fakt nechápu, proč tady vůbec nějaký názvy státu řešíme a celé to nekončí v nudném newsletteru zamini.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Název Czechia používám odjakživa, ani mě nenapadlo, že úředně neexistuje, takže proti němu nic nemám a líbí se mi. Jen jsme to jméno nemuseli hledat tak dlouho, skoro čtvrtstoletí.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Klasické vrtěti psem - změnu oficiálního názvu nikdo nenavrhuje, jde jen o návrh, jak oficiální Czech Republic doplnit jednoslovným termínem pro neoficiální komunikaci. A Czechia je myslím nejlepší, i když si na to budeme muset zvyknout.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
"Czechia" je elegantnější a střídmější než "Czech Republic", ale otázka zní, zda má cenu to nějak organizovaně prosazovat (a platit za to!), když polovina světa ještě ani neví, že už nejsme "Czechoslovakia"...
František Fuka František Fuka
publicista
Za svůj krátký život jsem se (Prahu neopustiv) postupně ocital v mnoha různých státních útvarech a přežil to. Pokud bude anglické pojmenování prvním krokem k přiblížení anglické demokracii, beru, pokud by to mělo být anglické zdravotnictví, tak ne.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Nic se nezměnilo. Při vzniku České republiky byly mezinárodně oznámeny názvy Czechia a Czech Republic. Každá země má politický a zeměpisný název, nechápu, proč bychom je neměli mít my. Je to tak, že vše, o čem rozhodne vláda, je automaticky špatné?
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Obojí je pro mě stejně přijatelné, jednoslovný tvar Czechia dává smysl.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Klasické nepochopení problematiky. Nejde o žádnou změnu názvu. Jde o doplnění oficiálního názvu státu o jednoslovný geografický název, jako to má většina zemí. Geografický název se používá mimo oficiální dokumenty a DOBROVOLNĚ.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Nechápu, proč k takovému tématu neproběhla odborná diskuse a ministerstvo zahraničí ji vytáhlo z kapsy téměř mimoděk. A je nesmysl, že musíme mít jednoslovný název, bezpočet příkladů dokazuje opak (Severoirsko, Saudie, Novozélandsko, Lankie...).
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Je to jen otázka zvyku. Czechoslovakia byla také prapodivná složenina a zvykli jsme si. Řada lidí v zahraničí dokonce natolik, že nám do konce svých dnů neřeknou jinak.
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Česko svůj oficiální jednoslovný anglický překlad potřebuje. Na slovo Czechia si musíme zvyknout, stejně jako jsme si zvykali na Česko. Na rozdíl od stále častěji používaných hrůz jako „Made in Czech“ a "I was in Czech" si na to však zvyknout jde.
Jan Drahokoupil Jan Drahokoupil
Evropský odborový institut (ETUI) a Mannheimská univerzita
Jsem spokojen tak jak to je a vůbec se takovými navrhovanými hloupostmi nehodlám zabývat.
Zbyněk Frolík Zbyněk Frolík
podnikatel
Myslim, ze mame dnes jiné problémy. Za hodne let co se pohybuji i v cizine jsem nikoho neslysel slovo Czechia vyslovit. Takze mi to valny smysl nedava.... Myslim, ze za hranicemi mame uplne jiné potize, nez absenci jednoslovného nazvu...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Zajímavé, jak nás to trhá v úrovni pocitů. Protože žijeme zmítáni pocity křivdy a malosti, je pro nás verze, která zvětšuje možnosti, hned ohrožením. Nejlépe ji vyjádřit miliardou Kč do EU. Komické, že?! Mými pocity to nehýbe. Vím, kdo jsem.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Najít pro ČR jednoslovný anglický název není jednoduché: a v pohodě bez něj žijeme. Nejsem si jist, zda je potřeba: pokud poptávka existuje, měla by o názvu proběhnout diskuse „ex ante“. I tak ale půjde jen o doplněk k oficiálnímu „Czech Republic“.
Radomír Jáč Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Zbytkostán, zvaný Česká republika, stát náhodný a ještě nenaleznuvší smyslu, by se měl skromně vrátit k počátkům, a říkat si prostě Bohemia. Czechia je patvar od obstarožního slova Čechie, vhodného odjakživa leda tak jako název veslařského klubu.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Pokud je mi známo, nikdo nenavrhuje měnit oficiální dvouslovný název Czech Republic, jde pouze o to, aby existovala jednoslovná varianta. Název Czechia není žádná sláva, ale pořád lepší, než když se vás ptají "are you from Czech?" nebo "from Czecho"
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Není pravda, co píšete: anglicky se bude Česká republika stále nazývat Czech Republic. Jde o jednoslovný geografický název, který zatím nemáme a potřebujeme (jako se Republice francouzské říká Francie). Czechia je v angličtině daleko nejlepší volba.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Czech Republic by měl zůstat zachován, jako oficiální, politický název. V takovém případě nevidím žádný problém v používání jednoslovného názvu Czechia v běžné komunikaci. Název Czechia mi přijde správný i z historického a kulturního kontextu.
Jaromír Dvořáček Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama