reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

V pražských ulicích a v metru se od teroristických útoků v Bruselu pohybují protiteroristické jednotky – smíšené policejní a vojenské patroly. Mají podle vás smysl? Může jejich přítomnost zvyšovat bezpečnost nebo pocit bezpečí? Jak dlouho by měla vláda tyto hlídky v Praze udržovat?

Podle několika posledních záznamů (např. dready jako porušení veřejného pořádku!) a podle různých svědectví bych z označení těch hlídek jen vypustil předponu "proti-".
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Snad je to potřeba, když to tak vyhodnotily tajné služby. Raději ať chodí ozbrojené hlídky, než aby policie zakazovala skautům zpívat hymnu či studentům vyvěšovat tibetskou vlajku.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Vojáci by měli střežit ohrožené objekty, ohrožené lidi, ohrožené komunikace, ohrožené instituce atd. Pokud jsou o jejich přímém ohrožení podložené informace. Jejich volné popocházení po ulicích je úplně k ničemu.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Reálně to potřeba není. Zdá se, že jde o snahu uklidnit veřejnost, což je bohulibé. Ukazuje to, že "vláda něco dělá". Třeba to bude fungovat. Škodit to nebude, stát to bude málo. Je to úlitba bohům strachu a nenávisti, kteří tu již straší příliš dlouho.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Kašpařina, která má vzbudit zdání bezpečí, vyvolává spíš obavy a neměla nikdy vzniknout. Místo toho by konečně měly začít pořádně pracovat bezpečnostní služby.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Neumím vyhodnotit bezpečnostní rizika a tak doufám, že všechna rozhodnutí jsou kompetentní. Ráda bych tomu věřila, ale pocitově nevěřím.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Nutné to není. Ale alespoň jsou vojáci v permanentním výcviku.
Zbyněk Frolík Zbyněk Frolík
podnikatel
Čas od času ano, trvale nikoli. Krátkodobé viditelné posílení pořádkových hlídek může sloužit jako odstrašení a znejistění možných útočníků, pokud existuje zvýšená hrozba. Jako dlouhodobé opatření má vysoké náklady a časem jeho účinnost klesá.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Pro mne je to příspěvek k pocitu nebezpečí. Měli by zmizet či být nenápadní. Když by je člověk potřeboval, jsou daleko. Věřím, že k operativnosti by přispěla pohotovost, ale ne unuděná (ne)přítomnost s povyražením při boxu s nějakým dredařem...
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Hlídkaři se většinou baví, někdy velmi dobře, dívají se na sebe nebo dlouho stejným. Nejsou to oni, kdo by o hrozbě věděl dříve než civilisté. Většina připomíná kluky, kteří si s plastovými pistolkami a vyšli si na procházku.
Daniel Münich Daniel Münich
CERGE-EI
Pokud je nebezpečí útoku skutečně tak akutní, že jsou nutní vojáci se samopaly v ulicích, tak součástí hlídek by měl být i hasič (terorista může založit požár), zdravotní sestra a flašinetář, který by v obyvatelstvu hudbou podporoval pocit bezpečí.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Poslední dobou, zejména co se Policie České republiky na pár dní změnila v Policii Čínské lidové republiky, snižují můj pocit bezpečí především její zákroky. Pokud byli vojáci do hlídek přiděleni proto, aby hlídali policisty, pak toto opatření vítám.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Vojáci, kteří proti terorismu reálně bojují v např. v Mali, jsou v Praze jen hračkami ministra Chovance. Jejich nasazení je neefektivní a zbytečné. Když se armáda takto zneužívá když nic reálně nehrozí, jak to bude vypadat až bude skutečně zapotřebí?
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Myslím, že to nutné jistě není, ale prý to pomáhá zvyšovat pocit bezpečí mezi obyvatelstvem (i když to bezpečnost podle všeho nezvyšuje). Přidám se k názoru, že vojáci stejně jinak nemají co dělat.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Nutné to není, ale teoreticky (hodně teoreticky) to k něčemu dobré být může. A armáda jinak stejně nemá co dělat, tak proč ne...
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Ti, kdo odcházejí studovat na Západ, se vracejí jako dobrovolní agenti... Namísto aby pracovali pro zájmy naší země, slouží zájmům zahraničních firem.

Recep Tayylp Erdogan

- turecký prezident
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Do voleb zbývá jeden měsíc. Jaký výsledek očekáváte a jaký by vás naopak překvapil?

Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Andrej Babiš, už opět jako plnohodnotný vlastník médií, umožní vytvoření vlády metodou Kaczyński.
František Fuka
František Fuka
publicista
Vyhraje Babiš, samozřejmě. Ale hodně by mě překvapilo, kdyby na celé čáře vyhrál "Pravý Blok - strana za ODVOLATELNOST politiků, NÍZKÉ daně, MINIMALIZACI...
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Neznám snad větší šarlatánství, než je prognostika. Rozmnožovat je nebudu.
reklama
reklama