reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Velkou Británii čeká ve čtvrtek důležité hlasování o setrvání země v EU. Pokud byste byli na místě občanů této země, jak byste se rozhodovali? Jste spíš pro "Remain", nebo pro "Leave"? A proč?

Kladu si otázku, kde se vzalo u britských propagátorů odchodu z Unie tolik iracionality. Je to asi nákaza, která k velké radosti nepřátel euroatlantické civilizace krouží naším světem. Být Britem, vzkřísím v sobě common sense a volím proevropsky.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Zůstat, samozřejmě. Krom všech ekonomických analýz, které poukazují na výhody "zůstat" také proto, že Putinovi by "odejít" udělalo radost.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Radit bych si netroufal, ale doufám, že zůstanou. EU potřebuje reformy jako sůl, ale také nám přináší spoustu pozitiv - což si bohužel naplno uvědomíme jen tehdy, pokud o ně přijdeme.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Kdybych byl Britem,hlasoval bych jednoznacne pro remain.Britanie bude Velka spise v Unii nez mimo. Unie s Brity bude lepsi. Leave kemp nema vizi, jak dal,podlozene argumenty hazi ze stolu a v diskusi neprinasi dost argumentu,co postoj podporri...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Doporučil bych Britům posílit loajalitu vůči Evropě a neklást proti členství v EU nostalgii po Britském impériu, "nad kterým nezapadalo slunce". To už je dávno pryč a Spojené království potřebuje Evropu, stejně jako Evropa potřebuje je.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Vše zde je jedinci poslední dobou tak absurdní,chaotické,nezdravě nepřirozené,že za Hnutí mladých důchodců vyslovují podporu zdravému rozumu a rozhodnosti nám vždy blízké Anglii pro Brexit
Václav Koubek Václav Koubek
písničkář
Zůstat. Už jenom proto, že v případě odchodu by získaly navrch síly, pro které je odchod jediným obsahem jejich politiky, aniž by měli vůbec jasno, co dál. To je nezodpovědné a nebezpečné - pro Británii i pro EU.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Nejsem na místě těch lidí, to je rozhodující, proto mohu jen prosit, aby neodcházeli. Pokud se něco budovalo jako stabilizační prvek po druhé světové válce, nesmějí chybět. Postupoval bych v integraci nezbytností a uvolňoval víc a víc to, co je možné
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
„Leave“, protože východisko z dnešní stagnace Evropy nelze najít jinak než v nemilosrdné soutěži myšlenek, tj. v bolestivé konkurenci těch nejodvážnějších variant transformace dnešní západní společnosti.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Remain. Budoucnost Británie je s Evropou, splendid isolation by byl návrat do minulosti a poškodil by Británii i kontinent jak materiálně, tak i ideálně. Doufám, že zvítězí rozum a budoucnost nad emocí a minulostí.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Hlasoval bych pro setrvání v EU. Následně bych se ovšem domáhal všude zavedení řízení vlevo, britského systému snídaně, několika svačin, pozdního oběda a večeře, čaje o páté a další britských kulturních vymožeností. A samozřejmě kriketu. A ragby!
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Prosím zůstaňte, we love EU too! Bez Britů neumí kontinent civilizovaně žít. Zůstanou.
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Říkám názor za sebe, ne za Brity. UK je pro mne zárukou demokratického vývoje a navíc společná Evropa může daleko silněji čelit možným hrozbám putinovského Ruska. Budu moc ráda, když UK v EU zůstane.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Rád bych, aby Británie v EU zůstala, ale rád bych, aby to pro EU byla tak silná hrozba, že hned a rychle své priority a hlavně byrokracii radikálně změní, aby v ní bylo všem lépe. Ta byrokracie a nepružnost nesvědčí nikomu - o odchodu uvažují mnozí..
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Radit si netroufám, ale velmi si přeji aby Británie zůstala v EU a jsem přesvědčen, že to je nejen v našem zájmu, ale i v zájmu samotných Britů.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Prague
Se skripenim zubu bych hlasoval pro setrvani v EU, i kdyz soucasny stav evropske integrace opravnene vzbuzuje vyhrady. Lepsi je ale snazit se spolecne o zmenu k lepsimu, nez rozbit unikatni a ve sve podstate skvely projekt a potesit tak Putina.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Zůstat. EU je ojedinělý projekt, který má své mouchy, ale i obrovský potenciál. Kdyby lidé měli opouštět náročné projekty při každém zádrhelu, museli by Češi a Slováci své národní státy rušit několikrát do roka.
Petr Němec Petr Němec
advokát
Necítím se být v pozici, abych občanům Velké Británie uděloval „rady“. Jako ekonom vnímám řadu argumentů pro setrvání Británie v EU a asi bych se jimi sám řídil, ovšem rozhodování se v této otázce je širší, hospodářský rozměr je pouze jedním z řady.
Radomír Jáč Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Já jsem jednoznačně pro to, zůstat v Unii. Mluvím ovšem z pozice cizince žijícího v Anglii, kterému by vystoupení Británie z EU značně narušilo život. I vlivu Ruska na ČR se bojím, samozřejmě. A děsí mě nevybíravá propaganda všude kolem mě.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Přes všechno negativní bych byl raději, kdyby Evropa byla co nejvíce monolitická a v celé se co nejdříve používalo Euro. Dokonce bych ještě více omezil suverénnost jednotlivých států, aby Poláci nebo Maďaři nemohli tolik blbnout.
František Fuka František Fuka
publicista
Byla bych pro Remain, protože si myslím, že být ve větším společenství je užitečné. Z našeho pohledu určitě, ale jestli z jejich?
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
kurátorka vizuálního umění
Hlasoval bych pro setrvani v EU. Vymenil bych moznosti soloveho hrace za silu orchestru.
Radek Špicar Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
ZŮSTAT, protože rozbít byť nedokonale sjednocenou Evropu znamená udělat prostor imperiálnímu Rusku.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Remain. Už tak máte výjimek jako královna. Pokud odejdete, bude to nás i vás stát strašnou spoustu peněz a s velkou pravděpodobností od vás odejdou Skotové. Zpátky k nám.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Já bych hlasovala pro Remain, ale odpovídám jako Češka, tedy občanka malé země, pro niž je členství v Evropské unii nezbytné (podle mého názoru). Neumím se úplně vžít do myšlení příslušníků velkých národů - a radit jim už teprve ne.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Přeposlat
comments powered by Disqus

Nejčtenější komentář

Citát dne

Miloš Zeman nejspíš vyhraje už v prvním kole, ledaže by se do prezidentské volby pod tlakem nejrůznější žalob nakonec přihlásil i Andrej Babiš.

Dušan Tříska

- Národohospodářská fakulta VŠE
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Má Jiří Drahoš šanci porazit Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všichni 3 současní Zemanovi protikandidáti vypadají příjemně, zajímavě, slušně. Jen si přeju, aby se začali hlásit také kandidáti Zemanova typu, aby i hlasy...
Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Zdá se mi, že spíše nemá. Ale profesor Drahoš celý život dělal dost složité matematické výpočty a pokud se jednou rozhodl "jít do boje", tak to určitě...
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pan Drahoš vypadá inteligentně, mluví normálně a dokonce se zdá, že má celkem v pořádku životosprávu. Proti současnému prezidentovi tim pádem nemá šanci.
reklama
reklama