reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Město Nice se před několika dny přidalo k francouzským letoviskům, která v poslední době zakázala nošení dámských muslimských plavek zvaných burkiny. Příslušné nařízení vydala místní radnice, podle níž na pláže s ohledem na bezpečnost nepatří plavky, které odkazují ke konkrétnímu náboženství. Je podle vás správné burkiny na evropských plážích zakazovat?

Myslím si, že je to špatné - každý by měl chodit tak oblečený či neoblečený, jak se cítí. Tělo by mělo být v pořádku nahé, v plavkách, v bermudách i v burkinách a my bychom to měli tolerovat. Nebo zakážeme i jednodílné plavky a nebo naopak tanga?
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Nelíbí se mi to a myslím, že to je špatné. Přispívá to k dalšímu rozdělení společnosti. A to je ještě horší než samotný, hloupý, zákaz.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Hranicí svobody je svoboda druých. Burkini niikoho neohrožují. Nelíbí se mi takové zahalování, jakoby snad tělo bylo něco neslušného, ale přiznávám každé ženě právo se v tomto směru svobodně rozhodnout.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
diskuze kolem zákazu burkini přesně ukazuje úroveň odvahy, o které jsou současné evropské politické elity ve věci expandujícího islámu v Evropě schopny diskutovat. Podstatné uniká. O to překvapivější mohou být příští rok výsledky volby ve FRA i GER
Michal Šnobr Michal Šnobr
analytik
Zdánlivá spravedlnost pro všechny. Netaktní a hloupá. Nepřijatelné ani jako revanš za přihlouplé omezování v muslimských zemích. Kam to vede? A co se tím získá? Francouzské "nenáboženství" je velice fanatickým kultem. Už od velké francouzské...
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Není to správné.
Radek Špicar Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
Starosta David Lisnard z Cannes se rozhodl zviditelnit. Na podobném zviditelňování ujíždí celá řada dnešních českých i světových politiků a dívat se na to nedá. Argumenty o bezpečnosti a blábolení ochránců tradičních hodnot jsou k smíchu.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Není správné lidem zakazovat typ oblečení, pokud nehrozí třeba zdravotní ohrožení. Zákazy vůbec by se měly omezit pouze na případy, kdy lidi chrání.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Burkiny: Evropu mohou provokovat, do diskuse lze vnést řadu argumentů. Nicméně: zákazy tohoto typu nepovažuji za udržitelné. Pro evropské myšlení nejde o běžnou normu a navíc si myslím, že zákaz a jeho prosazování může mít kontraproduktivní důsledky.
Radomír Jáč Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Nejde jen o plavky. Demokratický laický stát má zákonné právo omezovat užívání náboženských symbolů ve veřejném prostoru. Právo nebýt vystavován takovým symbolům zde má přednost. U nás by ovšem zákaz takových plavek byl poněkud směšný.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Nahota už je nudná. Francouzi spustili virální kampaň před návratem šátků a plavkových střihů našich prababiček do módy v příští sezóně.
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Pokud obdobné oblečení povolujeme surfařům a wakeboardistům, je zákaz jen pro muslimky vzorem toho, co nedělat. Máme bojovat proti radikálům, místo toho radikalizujeme ty umírněné. Potřebujeme integrovat, místo toho vyčleňujeme. Nekonečně hloupé.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Není a je to francouzská ostuda.Přitom ani nejde o náboženský symbol: vymysleli si to v Austrálii.Každá žena musí mít právo sama rozhodnout,do jaké míry se chce či může na veřejnosti odhalovat a jaké módy se držet.Jeptišky se koupávají zahaleny také.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Celý ten zákaz je naprosto nesmyslný. Způsob oblékání nikoho neohrožuje a pokusy rozdělovat oděvy na povolené a zakázané jen zbytečně zvyšují napětí mezi lidmi.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Vzhledem k mnoha a mnoha předpisům a nařízením, které musí Evropané a/nebo křesťané dodržovat v muslimských zemích mi tento zákaz přijde jako velmi pedagogický.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Není to správné. Pokud burkinistky a jejich partneři neprotestují proti bikinám. To bychom měli zakazovat třeba nošení per ve vlasech?
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Ne, myslím, že to není správné ani náhodou.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Zakazování náboženských symbolů mi připomíná dobu komunismu, kdy se do školy nesměly nosit křížky. Ale tehdy jsme se báli úplně jiných věcí než teroristických útoků ve jménu křesťanského Boha.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Augšpurský mír přinesl „Cuius regio, eius religio“. Jestliže si na jeho dodržování hrajeme při předepisování dresscode, bylo by jistě vnímáno jako utiskování, kdyby si tak nesměli hrát majitelé plováren. Je to sice blbost, ale jsou zde „jejich práva"
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Na pláži chceme být v pohodě. Naturisté mají své vyhrazené části, aby neobtěžovali nahotou, tak proč nevyhradit část pláže burkinistkám, aby neobtěžovaly plavkaře a bikinistky a nevyvolávaly v nich neurózu?
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Když je na některých plážích zakázáno chodit nahý nebo v nacistické uniformě, a do bazénu se nesmí v trenýrkách, tak se jistě dá nějak chytře odůvodnit i tohle...
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Ti, kdo odcházejí studovat na Západ, se vracejí jako dobrovolní agenti... Namísto aby pracovali pro zájmy naší země, slouží zájmům zahraničních firem.

Recep Tayylp Erdogan

- turecký prezident
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Do voleb zbývá jeden měsíc. Jaký výsledek očekáváte a jaký by vás naopak překvapil?

Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Andrej Babiš, už opět jako plnohodnotný vlastník médií, umožní vytvoření vlády metodou Kaczyński.
František Fuka
František Fuka
publicista
Vyhraje Babiš, samozřejmě. Ale hodně by mě překvapilo, kdyby na celé čáře vyhrál "Pravý Blok - strana za ODVOLATELNOST politiků, NÍZKÉ daně, MINIMALIZACI...
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Neznám snad větší šarlatánství, než je prognostika. Rozmnožovat je nebudu.
reklama
reklama