reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Stovky odborářů se ve středu sejdou v pražské Areně Sparta a uslyší, jak velké navýšení platů si mají ve firmách vyjednat. Na loňském setkání požadoval šéf největší odborové organizace Středula navýšení mezd o pět procent. Růst je však zatím ani ne čtyřprocentní. Středula tvrdí, že prostor pro vyšší výdělky v období posilující ekonomiky ještě zdaleka nebyl využit. Má podle vás pravdu?

Mzdy by se měli zvyšovat v těch nejdůležitějších oblastech (školství, zdravotnictví,) o víc než 5 procent, jinde by se klidně mohly i snižovat (vyrubávání zkamenělých stromů).
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Má pravdu a nemá pravdu. Podstatou odborové práce je podle mne jednat. Jednat a zase jednat. Někde to bude možné vyjednat a někde ne. Je dobře mluvit o nebezpečí levné práce. Stejným nebezpečím je laciný blahobyt. Naším problémem je obojí.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Prostor pro růst mezd je vždycky. Ale je neodmyslitelně spjat s růstem produktivity práce.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Když budou mít zdravotní sestry pořádný plat (první podmínka) a klid na práci bez byrokratických buzerací (druhá podmínka) nebudou utíkat ze zdravotnictví do ciziny či do jiných oborů. Zaměstnavatelé by tohle měli vzít v úvahu. Zatím to neudělali.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Pozoruji, že firmách, kde působím, se noví zaměstnanci nenabírají, ale lákají. Trh je vybraný. Je dost možné, že u výrobních firem se situace nelepší až tak rychle... a nejsem přesvědčen o tom, že by jim měl někdo kecat do byznysu. Ani odbory ne.
Jaromír Dvořáček Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Pro vyšší mzdy prostor rozhodně je, v řadě odvětví je místo dokonce pro hodně výrazný růst. S koncem levné práce ale musí přijít i transformace naší ekonomiky, proto je tak důležité téme Průmyslu / Společnosti 4.0. Musíme najít cestu, jak dál.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Nějaký prostor pro růst mezd asi existuje. Hlavně však musíme pracovat na struktuře naší ekonomiky tak, abychom zvyšovali podíl práce s vyšší přidanou hodnotou. Je také prostor pro zpevnění koruny, což bude mít podobný efekt. Ale Středula ať se snaží
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Máme slabé odbory a proto je vyjednávací pozice pracovníků slabší než pozice zaměstnavatelů. Je nutné, aby mzda přesáhla cenu pouhé obnovy pracovní síly. Jen tak bude postavení zaměstnanců lidský důstojné. Jen tak skončí hanebný mzdový dumping.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Určitě jsou firmy, jež si mohou dovolit i výraznější nárůst mezd, jinde však situace neumožní ani těch 5 procent. Zvýšení mezd o x-% „en bloc“ nevnímám jakou zdravou cestu. Ekonomice se daří, firmy však stále čelí enormnímu tlaku na kontrolu nákladů.
Radomír Jáč Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Konec levne prace prijde s koncem levne ekonomiky. K tomu musime prispet vsichni, vlada, firmy i odbory.
Radek Špicar Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
Naše ekonomika má na vyšší mzdy. Ale ne nutně všude. Vyšší mzdy zajistí nejlépe fungující ekonomika a pracovní trh. A to se teď pomalu děje, ale záleží na rozhodnutí jednotlivých lidí, jak to využijí. Spoléhat dál hlavně na levnou práci je chyba.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Prostor určitě je, i když se to samozřejmě liší podle odvětví. Stát by měl jít příkladem a dále navyšovat mzdy, zejména učitelů, a to i na vysokých školách. Ostatně z vyšších mezd profituje i stát díky vyšším daním a odvodům.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Je zcela v pořádku, aby zaměstnanci požadovali vyšší mzdy. A je zcela v pořádku, aby na to zaměstnavatel buď přistoupil, nebo si pořídil nové zaměstnance. Ale nikdo nemá právo požadovat, aby mzdy byly nějak závislé na síle ekonomiky.
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama