reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Poslanci schválili zákon o střetu zájmů, nazývaný "lex Babiš". Pokud novelu schválí i Senát a prezident, znamená to konec médií v rukou členů vlády. Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Členové vlády by si ale i nadále mohli ponechat většinové podíly v korporacích.

Když to nešlo jinak, tak alespoň takto. Noviny pana Babiše se žádných velkých lumpáren nedopustily, ale mohly. Teď snad tu možnost ztratí.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Je to správné. A je milé překvapení zjistit, že určité věci jsou vnímány jako přes čáru i v naší české kotlině, kde je jinak možné skoro všechno.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Určitě je to správné. "Berlusconizace" politiky nepřinesla nikdy nic dobrého. A teď už jen hlídat možné díry v zákoně a zalepovat a zalepovat, když to nezajistí slušnost politiků sama...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Víte, pokud to nedá slušné vychování a bázeň před Bohem, pak se najde způsob, jak obejít i takový zákon. Pro mne takoví politici, kteří nechápou, co je střet zájmů, neztrácí jen hlasy, ale i jméno. Nesluší se je ani jmenovat, natož brát v úvahu.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Zákony "motivované" chováním jednotlivce moc nevítám, I když tento dává v řadě oblastí smysl. Ale ještě méně vítám chování jednotlivců, kteří svým konáním potřebu takových zákonů velmi silně zdůvodňují....
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
U nás je to, bohužel, nutné, jako ostatně v jiných zemích rakouské tradice. Jinde fungující mechanismy pro řešení konfliktu zájmů, jako jsou "blind trusts" v anglosaských zemích, u nás nemohou fungovat, protože chybí potřebná důvěra..
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Rupert Murdoch vlastní média stranící určité politické linii. Snaží se politiku i politiky ovlivňovat,OK. Ale mít takového člověka ve vládě? Pak by to byla média této vlády a ovlivňovala by voliče, aby daná vláda vládla na věčné časy a nikdy jinak.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Jinak vážná debata o spravedlivější dělbě moci se stává trapnou v okamžiku, kdy je v jejím důsledku ze soutěže vyřazován aktuální vítěz, a to dokonce z rozhodnutí prohrávajících soupeřů.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Myšlenka je dobrá, ale jsem si naprosto jist, že se ta omezení budou dát nějak nápaditě obejít. A politici i vlastníci firem jsou, jak známo, velmi nápadití.
František Fuka František Fuka
publicista
Demokracie by se měly snažit po každém skandálu zalepit sytémovou díru, která jej umožnila. Nikdy to nebude dokonalé, ale kumulativně to vysvětluje rozdíl mezi vyspělými a dospívajícími společnostmi. Lex Babiš je správný krok.
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Veřejná i soukromá média v rukou politiků nepřináší nikdy nic dobrého. V tomto smyslu vnímám zákon jako snahu o demokratickou pojistku. Zákon však půjde jistě velmi snadno obcházet, což povede možná k horšímu výsledku, a to netransparentnosti.
Petr Němec Petr Němec
advokát
Ano! Po dlouhé době výborná zpráva z české politiky. Pro mě je přijetí zákona znamením, že přes všechny problémy pořád ještě žijeme ve světě svobody a zdravého rozumu, a ne na zvířecí farmě, kde jsou si některá zvířata rovnější než jiná.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pokud nepřestane být pro politiky výhodné setrvávat ve střetu (z jejich hlediska "souběhu") zájmů tím, že je prostě znovu lidé nezvolí, pak jen samotný zákon nepomůže. Je dobře, že se o tom mluví, třeba se to někdy ve volbách projeví.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Prague
Ano, je to správné a nerozumím tomu, proč to nebylo podmínkou už dávno.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
kurátorka vizuálního umění
Teoreticky je to správné, prakticky šedivá je teorie, ale ZLATÝ strom žití se zelená. Kozy se nažraly a vlci zůstanou celí. Realisticky uvažující člověk nevěří, že to bude k něčemu. Viz Babišovo Čapí hnízdo a případ TV Prima vyznívající do ztracena.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Samozřejmě. Riziko možného střetu zájmů je potřeba snížit na minimum. Bylo by zajímavé vědět, jak toto řeší například v Německu či Velké Británii.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Myslím, že je to v pořádku - i když cest jak takový zákon obejít je více. Ale zákony by měly takovou situaci alespoň formálně "umravnit" a a "zkomplikovat".
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Ano, jsem přesvědčená, že je to správné.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Přeposlat
comments powered by Disqus

Nejčtenější komentář

Citát dne

Miloš Zeman nejspíš vyhraje už v prvním kole, ledaže by se do prezidentské volby pod tlakem nejrůznější žalob nakonec přihlásil i Andrej Babiš.

Dušan Tříska

- Národohospodářská fakulta VŠE
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Má Jiří Drahoš šanci porazit Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všichni 3 současní Zemanovi protikandidáti vypadají příjemně, zajímavě, slušně. Jen si přeju, aby se začali hlásit také kandidáti Zemanova typu, aby i hlasy...
Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Zdá se mi, že spíše nemá. Ale profesor Drahoš celý život dělal dost složité matematické výpočty a pokud se jednou rozhodl "jít do boje", tak to určitě...
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pan Drahoš vypadá inteligentně, mluví normálně a dokonce se zdá, že má celkem v pořádku životosprávu. Proti současnému prezidentovi tim pádem nemá šanci.
reklama
reklama