reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Ve středu by se Václav Havel dožil 80 let. Bylo by dnes Česko jiné, kdyby stále žil? Pokud ano, v čem?

Václav Havel odvedl kus práce, za kterou mu patří místo v historii Česka. Nemá ale cenu se k němu upínat s myšlenkou, že by za nás zase něco udělal, kdyby tady byl.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Každá historická osobnost má svůj pevně vymezený čas i možnosti. Otázky či dohady typu "co by bylo kdyby",nemají velkou cenu. Byl by průběh 2.světové války, kdyby žil TGM,stejný,anebo úplně jiný? A co takhle třeba Karel IV a husitství? Kdoví...
Vladimír Franz Vladimír Franz
skladatel a malíř
Bylo by to lepší. Jeho nástupci vedou naši zem do slepé uličky a bohužel jim chybí protiváha. Pan Havel a lidi kolem něj by jí asi byli. I díky tomu, že mezi námi není, lež a nenávist poráží s výraznou převahou pravdu a lásku :-( K naší velké škodě..
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Žili bychom ve veselejší zemi, kde by se občas ozval jeho bručivý hlas, jehož majitel by kriticky a s humorem komentoval dnešní svět. Čeští politici by se možná aspoň trochu styděli a jeho příznivci by se těšili z blahodárných účinků jeho ráčkování.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Každý další hlas, obzvláště takto silný hlas, proti současné atmosféře xenofobie a sobectví by měl smysl. Je jich bohužel čím dál méně.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Nejspíš nikoli. Ale i tak by bylo mimořádně zajímavé ověřit, zda a jak by se VH pokusil ovlivnit naše dnešní, asi většinové odmítání migračních vln.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Jako většina "kdyby", i tohle nemá pro praktický život moc užitku. Měli bychom konat tak, aby nebylo třeba takové otázky klást, abychom se s výzvami dneška se ctí utkali i bez takovýchto osobností.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Obávám se, že ne.. Už když přestal být prezidentem, se náš svět změnil. Jeho odkaz v nás ale zůstal a tak, snad, mění svět i nyní. V politice to však vidět není, ačkoliv věřím, že lidé jeho kvalit tu žijí - politické klima jim ale nedá šanci zazářit.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, bylo by o jednoho dobrého člověka víc. To není málo. Spíše ale to otázku vnímám jako výzvu pro nás, kteří máme ještě kus času před sebou, a můžeme věci posunout dopředu.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Václav Havel měl otevřený postoj k lidem, věřil na lásku jako na přístup, kdy se ve druhém člověku snažíme vidět nejprve to dobré. V atmosféře jedovatého sarkasmu, manipulace, závisti a sobectví je to to největší, co nám dnes v republice chybí.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Minimálně by na Hradě byla přítomna noblesa.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Kdyby tu byl dnes svěží Václav Havel, bylo by o jedno gravitační duchovní centrum více a to by bylo dobré. Možná by byl rád, kdyby se nějaké otevřelo i bez něho - tak alespoň já rozumím jeho principu občanské společnosti (se zájmem o věci veřejné).
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Česko by bylo stejné, ale navenek by jistě vypadalo lépe.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Kdyby Václav Havel žil, Česko by bylo jiné v tom, že by se nepořádaly ankety o tom, zda by bylo Česko jiné, kdyby žil.
František Fuka František Fuka
publicista
Nevím, jestli a jak moc by Česko bylo jiné, ale hlas Václava Havla v dnešním příliš pragmatickém Česku chybí - alespoň mně, a myslím, že i mnoha dalším lidem.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Jak mocné jsou charisma a názory jedné osobnosti? A spolu s nimi vůle a vliv těch, kdo ideje jednoho člověka udržují a uskutečňují? Žijeme už v jiné době. I když - Havel by byl živým archetypem a to by svůj vliv na Česko mělo. Ale malý.
Zbyněk Vybíral Zbyněk Vybíral
psycholog
Kdyby se Václav Havel dožil dneška, byl by mužem, kterému by chyběly síly. Odešel pln dnů, svou roli dohrál notně unaven. Díka za něj! Nejsem zvyklý vyvolávat mrtvé. Svět by byl stejný. A Havel by jej nezměnil. Bylo a je to dnes jako včera na nás!
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Kdyby se Václav Havel dožil osmdesátky v plné síle, tak by se jistě ozýval proti snaze našeho prezidenta táhnout nás pryč z celku zavedených demokratických států i proti jeho výrokům vedoucích k nenávisti. Je na nás, abychom tak činili nyní my.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Krutou kladete otázku, nabídkou archivního vína žízní skomírajícím.
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Havel nebyl světec ani génius. Některé politické kroky bych mu vytkl, ale zásluhy převažují, především klidné převedení státu z totalitní diktatury k demokratickým a liberálnímu pořádkům. S jeho autoritou by země snad byla méně uzavřená a xenofobní.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Bylo - nebylo. Fakticky by dnešní politickou situaci už nedokázal ovlivnit a mám obavu, že by ten poslední vývoj občas dost těžce nesl. Ale jeho přítomnost by byla určitě významná, posilující a snad i alarmující - pro část populace. Moc tu chybí.
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Nemůžu si být jistá, že bychom tu měli lepší politickou situaci, i když myslím, že ano. Ale život milionů lidí, kteří ho měli -- a mají -- rádi, by byl o něco šťastnější.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama