reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Má podle vás Senát smysl? Plní v současné podobě svoji úlohu? Prezident Miloš Zeman krátce po letošních senátních volbách zapochyboval o smysluplnosti horní komory parlamentu v Česku. A vicepremiér, ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš rovnou řekl, že Senát je zbytečný. Je podle něj drahý a zbytečně zdržuje legislativní proces. Souhlasíte s tím? Mají oba politici v něčem pravdu?

Druhé kolo voleb ukázalo, jak je senát důležitý v blokování diktatury. A je legrační sledovat, jak se všichni trumpíci vyjadřují podle stejného mustru, když se jim nedaří. Úplně to vypadá, že jim ty jejich kecy píše ten stejnej řídící důstojník.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Senát je pojistkou, že po ovládnutí politického pole nějakou extrémní populistickou stranou nedojde k rychlé změně ústavy a zahraniční orientace naší země. Způsob volby klade také osobní odpovědnost na jeho členy. Proto jej chraňme a zachovejme!
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Jsem rád, že Senát máme. A senátoři na mne působí často lépe než jejich kolegové s poslanecké sněmovny. Možná by dávalo smysl roli Senátu posílit (role při schvalování rozpočtu, jmenování do funkcí, obtížnější přehlasování Senátního veta či změn...).
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Nápad kohokoli na fundamentálnější rekonstrukci ústavy mě vždy natolik vyděsí, že i sobě jsem už dávno zakázal na (ne)užitečnost Senátu byť jen pomyslet.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Pokud lidé jako Zeman a Babiš zpochybňují smysl senátu, měli by tu být také ti, co občanům vysvětlují, že smysl má (a jaký) a je důležité proto chodit volit.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Nebylo by lepší zrušit pana Babiše? Nebo ho už nevolit? Demokracie je přece vždycky dražší než totalita. Bojíme se, že naše hodnoty ohrozí Syřané a bůhvíkdo ještě, a teď, když je ohrožují výroky prezidenta a místopředsedy vlády, si to necháme líbit?
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Senát má dnes mnohem větší význam než kdy jindy. Právě nyní, kdy je politika rozkolísaná a Miloš Zeman objektivně škodí zemi, má Senát funkci určité záchranné brzdy. Například skvěle zareagoval při návštěvě dalajlámy.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Domnívám se, že rozhodování senátu není prvoplánový politikařením, jak je to časté ve sněmovně. Vedle stranické příslušnosti tam víc hrají roli regionální zájmy a osobní preference senátorů. Tím sněmovnu dobře vyvažuje.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Senát smysl určitě má. A na místo otázky o jeho smyslu si položme jinou - proč lidé ztrácejí víru v politiku, ústavní instituce, věci veřejné a proč nechodí volit.
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Senát určitě nemá takové pravomoce, jež by mu dávaly větší smysl, ale přeci jen nějaké má. Je trochu víc o osobnostech než stranách a má jindy a postupně volby. Proto nepodléhá tolik "módním vlnám" ve volbách a tím je pojistkou demokracie.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Pokud říká prezident Zeman, že Senát nemá smysl, tak je to ten nejvážnější argument ve prospěch zachování Senátu jako pojistky naší liberální demokracie.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Senát má smysl. Prezident Zeman ne, alespoň ne pro tuto zemi.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Jo jo, pojistky v bytě jsou taky vlastně zbytečné. Vždyť kdo je kdy potřeboval?
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Pan Babiš si každou chvíli myslí něco jiného. I o senátu. To je jeho problém. A pán na Hradě podobně. Jednoznačně je Senát dobrou pojistkou demokracie. Zachoval bych jej a obsazoval výraznými osobnostmi, což je otázka voleb, nikoli ústavních změn.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Senát je prý drahá "pojistka". Myslím, že ne. Už víckrát Senát vrátil Sněmovně horkou jehlou ušité rozhodnutí, jehož náklady by bývaly mohly být mnohonásobně větší než náklady na "drahý Senát". A díky Senátu žádný vítěz ve volbách nebere vše.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Senát má smysl a svou úlohu plní;zejména jako ústavní pojistka a jako korektiv chyb a nedomyšleností Poslanecké sněmovny,kde je snad nejúčinnější v Evropě. Naši politici by měli dospět a přestat útočit na instituce státu,jakmile se jim něco nepovede.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Kdo zpochybňuje Senát, nechápe podstatu ústavnosti. Senát bude vadit stále víc, protože konečně do něj přichází více nestranických nezávislých osobností. Čeští polopolitici, zvyklí na zákulisní kšeftaření, se prostě bojí kontroly.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Senát je jedním z pilířů naší parlamentní demokracie. Jestli o něm pochybují pochybní lidé jako Zeman a Babiš, jen tím potvrzují jeho smysl a důležitost.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Pravomoce Senátu jsou omezené a v jejich rámci horní komora rozhodně svou úlohu plní. Je tam také výrazně větší procento silných, hůře ovlivnitelných osobností než ve Sněmovně, což pánům Babišovi a Zemanovi bezpochyby vadí.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Senát v současné podobě rozhodně neplní svou původně zamýšlenou úlohu, ale NĚJAKÝ smysl dle mého názoru má. Jestli ten smysl má cenu peněz, které Senát schramstne, to se necítím povolán hodnotit.
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama