reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Je pro vás neudělení vyznamenání pro Jiřího Brady se všemi pochybnými okolnostmi natolik závažnou nebo pobuřující událostí, že byste odmítli (pokud byste byli pozváni) účastnit se oslav svátku 28. října s předáváním státních vyznamenání?

Je to vše velice smutné, zejména tím, že prezident, který má národ sjednocovat, jej rozděluje víc, než kdo jiný. Jsem teď věru rád, že nejsem zván.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Za dané situace bych se oslav 28. října na Hradě nezúčastnil. Vyzval jsem k tomu i ostatní. Petr Kolář
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Odmítl bych i v předchozích letech. Vážím si těch, kteří ocenění odmítají, protože to se stává nejnáročnějším měřítkem slušnosti - "zasloužit si" medaili, ale odmítnout ji, když je devalvována dáváním těm, co si ji nezaslouží a odpírána jiným...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Je smutné, že Hrad je v rukou osoby, která svým jednáním soustavně znemožňuje tolika slušným lidem v oněch důstojných prostorách důstojně oslavit svátek republiky a pozdravit tam ty slušné lidi, kteří si ocenění zaslouží.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Mám problém úředně slavit vznik státu, který byl zničen, aby mohl existovat stát, v němž žijeme. S ohledem na monstrózní postavu obývající Pražský hrad bych tam tím spíš nešel.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Musím přiznat, že mám nad ceremoniálem otázky už dlouho. Elita se pro mne skládá jinak, než podle funkcí. Udělalo se mi nevolno už za předchozího prezidenta, který jej privatizoval a zneužíval jinak. Tento jen dokonal dílo zkázy. Jistě: Nešel bych.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Nerozhodoval bych se podle toho, jaký humbuk dělají média. Někdy pozapomeneme, že námi (ustavičně) zkoušejí manipulovat, že fakta překrucují, zkracují a zkratují, vytvářejí "obrazy" osob. Rozhodl bych se na základě nemediálních informací.
Zbyněk Vybíral Zbyněk Vybíral
psycholog
Kdyby se Miloš Zeman rozhodl udělit mi medaili za kupónovou privatizaci, určitě bych přišel, a docela by mne mrzelo, pokud by se nedostavili alespoň poslanci ODS.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Nevím, co bych u moskevsko-pekinského slouhy pohledával.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Je smutné. že velezrada mocenské skupiny kolem pana Zemana nevzbuzuje stejné emoce, jako neudělení vyznamenání slušnému člověku. Vždyť slušní lidé, jako Petr Pithart už ta vyznamenání rovnou odmítají.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Přes úctu k mnoha oceněným, udělování vyznamenání se stalo dalším z přežitých reliktů, které u nás prezidentská funkce nese. Potřebujeme prezidenta jako osobu civilní a jeho úřad skromný, nikoli papaláše, který na hradě odměňuje své věrné.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Naštěstí mě nepozvali, tak se rozhodovat nemusím. Ale myslím, že bych v sobě našla dostatek drzosti (či občanské neposlušnosti), abych s díky odmítla.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Netečnost ke zlu je sama o sobě zlem.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Jistěže ne. Za stávající situace nemůže slušný člověk na Hrad vstoupit. V žádném případě a z jakýchkoli důvodů. Je to černá a bílá.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Jako oceněný bych se zúčastnil, jako čumil nikoliv (ale to ani předtím). Záležitost kolem Jiřího Brady (jejíž skutečný průběh stále neznáme) ani osoba prezidenta na to nemá žádný vliv.
František Fuka František Fuka
publicista
Každý slušný člověk by odmítl. Celá situace vyvolává závažné otázky a odpovědi na ně zahrnují mnohem závažnější odmítnutí!
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
kurátorka vizuálního umění
Oslav se nezúčastním,na Hrad jsem to sdělil.Pan president nakládá se svou funkcí pro mne nepřijatelným způsobem.Mnoha vyznamenaných si vážím (nejen letos).Věřím,že pochopí,když hodně lidí zvolí jinou cestu,jak oslavit tento významný svátek.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Odmítnout je samozřejmostí pro každého, kdo si sám sebe chce aspoň trochu vážit.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Přeposlat
comments powered by Disqus

Nejčtenější komentář

Citát dne

Volný pohyb pracovníků mezi Británií a Evropskou unií skončí ve chvíli, kdy země evropský blok opustí.

Brandon Lewis

- britský ministr pro migraci
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Je správné, že Evropská unie hrozí Polsku sankcemi kvůli chystané justiční reformě?

Václav Koubek
Václav Koubek
písničkář
Právo a víc než právo.Debolševizace země je naše povinnost.Nedomahatelnost práva,liknavost/ Mašínová dostala zpět zdevastovaný statek za 28 let po...
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Je to správné v případě Polska, ale ještě důležitější by bylo, kdyby Evropská komise prováděla stálou evaluaci všech členských zemí, především...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Je to správné a nutné. Nemůže připustit, aby země, která bohatě těží z výhod členství, ignorovala elementární civilizační rámec společenství, k jehož...
reklama
reklama