reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Otázka jen zdánlivě jednoduchá: Pokud byste volili v amerických prezidentských volbách, dali byste hlas Hillary Clintonové, nebo Donaldu Trumpovi? Nebo ani jednomu? A proč byste volili, jak byste volili?

Copak lze přehlédnout olbřímí rozdíl mezi oběma kandidáty? I když necháme stranou emoce a hledisko dobrého vkusu, paní C. přece patří světu solidní západní demokracie, kdežto pan T. nabízí možná vzrušující, ale fatálně nezodpovědný skok z mrakodrapu.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Volil bych paní Clintonovou. Nevšiml jsem si, že by lhala, urážela či pomlouvala.
Martin Charvát Martin Charvát
kreativní ředitel Remembership
Clintonová, protože politika není nezávazný kabaret výstředností, ale náročné řemeslo, které je třeba dělat odpovědně a s pokorou.
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Clintonovou - menší z obou zel. Ne že bych v tom v konečném důsledku spatřoval nějaký zásadní rozdíl. I přes zdánlivě silný prezidnentský systém si nemyslím, že by se vláda obou podstatně lišila.
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Ti "moji" kandidáti v Česku, Americe i jinde bohužel obvykle vypadnou už v prvním kole.. Takže z těchto určitě demokratku (nejen co se týče strany) Clintonovou. S výhradami, byla by to podobná "protivolba" jako v případě Zemana - hlavně ne Trumpa..
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Hillary Clinton. Kandidátka americké Strany zelených Jill Stein je žel jen zmatená zastánkyně konspiračních teorií, Vladimíra Putina a proponentka slabých politických návrhů, takže na rozdíl od evropských Zelených nepředstavuje reálnou alternativu.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
K volbám bych šel, protože nejít znamená dát zadarmo kus hlasu někomu, komu ho dát nechci. A protože nechci amerického zemana Trumpa, zbývá Clintonová.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Hillary Clintonová. Je daleko schopnější a profesionálnější než by si člověk myslel z jejího obrazu v mediích. Bude to však mít těžké, protože národ snad nebyl takto rozdělen od dozvuků občanské války v 19. století.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Rozhodně paní Clintonová. Pan Trump je šampionem žvástu, podporovaný Ruskem, hrozícím rozvalem NATO i EU, urážlivý vůči ženám a všemu vzdělanému a poctivému. Paní Clintonová má své slabiny jako každý člověk, ale prezidentkou bude dobrou.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Hillary Clinton.Pro mne je nesrovnatelne lepsi nez Donald Trump.Tapu v duvodech jeji obrovske nepopularity (viz. komenty vyse).To, ze nekdo "byl u toho" ma jiste nevyhody (kdo nic nedela, nic nepokazi) ale i vyhody. Zkusenost a kompetence se hodi..
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Hillary Clinton. Kvůli větší předvídatelnosti a zkušenosti s politikou. Ovšem, je dobré mít na paměti, že to tu všichni sledujeme jen zvenčí. Na sociálních sítích mám totiž občas pocit, že Česko prostě „ví“, jak by to ta Amerika měla navolit nejlépe…
Radomír Jáč Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Volila bych Clintonovou, samozřejmě, ale byla by to jen "negativní volba", snaha zařídit, aby nevyhrál Trump. Sleduju ji už od dob, co prezidentoval její manžel a nepředstavuje pro mě žádnou velkou autoritu, mravní ani politickou.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Volila bych paní Clintonovou. Ctí více demokratické hodnoty, má větší smysl pro sociální otázky a navíc rozumí více zahraniční politice než pan Trump. U něho bych se bála jeho populismu a obdivu k prezidentovi Putinovi. Řvoucích samců již bylo dost.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Hillary Clinton. Sice s výhradami, ale ve srovnání s Trumpem je ona pro transatlantické spojenectví jednoznačně lepší volba.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Donald Trump dal mnoha výroky zřetelně a opakovaně najevo, že pro něj určité základní hodnoty demokracie euroamerického střihu nemají žádný význam. Takový člověk není přijatelná volba bez ohledu na to, kdo stojí proti němu.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
A proč jen z těch dvou? Volba Jill Stein by kandidátce zelených nezaručila místo v Bílém domě, ale byla by pro mne morálně daleko schůdnější. Kdybych stál u zdi a měl říct jedno z těch dvou jmen, která nabízíte, tak syknu Hillary. Ale...
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Clintonová - "z nouze ctnost" volba. S otázkou, kde je nějaký volitelný kandidát?
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Tuhle volbu Američanům nezávidím - jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Ale věci nejsou vždycky takové, jak se jeví. Proto bych jako věčná optimistka (a se vzpomínkou na Ronalda Reagana, kterého zpočátku také leckdo zatracoval), volila Trumpa.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Už jen kvůli nebohým civilistům v Sýrii a Iráku by neměl vyhrát člen klanu Clintonů, či dokonce Bushů.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Doufam v lepsi vysledek (Hillary), ale pripravuji se na ten horsi (Donald)
Radek Špicar Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
Kdybych si ze širokého okruhu mohl vybírat úplně volně, byl by to sociálně-liberální a ekologický Kucinich, kdyby šlo o letošní primárky, byl by to stoupenec skandinávského demokratického a sociálního modelu Sanders. Zbývá bohužel Clintonová.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Dal bych hlas Trumpovi, protože s ním bude cesta do pekla zábavnější a méně předvídatelná.
František Fuka František Fuka
publicista
Hillary. S obrovským sebezapřením. Nesouhlasím s ní téměř v ničem, je ale ze stejného demokratického a hodnoty uznávajícího světa jako já. Trump není.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Clintonová. Více serióznosti, větší předvídatelnost prezidentských kroků.
Zbyněk Vybíral Zbyněk Vybíral
psycholog
Hillary. Žádná sláva, ale menší zlo.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama