reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Má mít Česko ústavní zákon, který dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, jak navrhuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)?

Proti teroristům je třeba zasáhnout vždy, k tomu není třeba ústavní zákon. Zákony obecně bych šetřila, ústavními zvlášť.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Dosud jsem žil v domnění, že je mou ústavní povinností proti teroristům zasáhnout vždy, a to třeba i nelegálně drženou zbraní, bude-li to přiměřené.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Pokud se nekdo boji, mel by mit moznost mit zbran a pouzit ji na svou obranu. Na moji obranu ovsem v zadnem pripade samozvaneho obrance Ceska nepotrebuji. Staci mi ty desetitisice policistu, vojaku, myslivcu...
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Ne. Na obranu proti teroristům máme jako právní stát policii a vojsko. Bojím se toho, kdyby skupina ozbrojených lidí si sama definovala teroristy či kdo je nepřítel a vytvářela proti nim nekontrolované bojůvky.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Samozřejmě, ovšem pod podmínkou, že podobný ústavní zákon dá držitelům řidičského průkazu právo usmrcovat teroristy na přechodech pro chodce.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Neznám přesně definici a praxi nutné obrany v zákoně a u soudů, ale pokud by něco chtělo upravit, tak jedině to, aby byla dostatečně široce a bezpečně pojatá i na ochranu druhých buď v zákoně a nebo v pojetí soudů. Více (Ústava) určitě potřeba není..
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Prošel jsem několik válečných konfliktů a studoval jejich počátky a akcelerátory. Ve všech jsou na počátku ozbrojení idioti, kteří se v božském či vlasteneckém zápalu postaví nad stát a zákony. Pan ministr by měl navštěvovat psychiatra.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Ne. K tomu účelu jsou tu státní ozbrojené složky podléhající demokratické civilní kontrole. Ztratili v ně snad navrhovatelé důvěru?
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
První by si pořídili zbraně agresivní psychopati, po nich hysteričtí psychopati a paranoici a tuhle střelnými zbraněmi vyzbrojenou partu bych nechtěl v ulicích ani za nic. Máme snad policii a armádu! Zbrojovky se uživí i bez tohoto lobování.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Předat ozbrojené veřejnosti právo "bránit celistvost, svrchovanost a demokratické základy České republiky?" Myslím, že by to vedlo právě k opaku: demokracii by vynucoval ten, kdo by měl v ruce zbraň.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
To velmi závisí na tom, jestli "terorista" bude definován jako "někdo, kdo právě vedle mě hromadně zabíjí lidi", nebo "někdo, o kom na AeroNetu napsali, že je terorista". S prvním případem souhlasím, ale to už je snad pokryto "Nutnou obranou", ne?
František Fuka František Fuka
publicista
Evropská směrnice je v pořádku, žádný civilista nepotřebuje pistoli na osobní obranu se zásobníkem na 20 nábojů.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Mám zbrojní pas a právo nosit u sebe zbraň ke své ochraně. Doufám, že bych byl natolik duchapřítomný, abych ji v případě potřeby dokázal použít i pro ochranu druhých. A vůbec by mi nevadilo, kdybych pro to měl požehnání dané Ústavou.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Ne. Režim není nutno měnit: i dnes každý má povinnost zabránit trestnému činu, může-li, a to i jednáním, které by jinak bylo trestné, pokud tím zabrání větší škodě. Ani zákona není třeba; do ústavy to už vůbec nepatří- Nepodléhejme panice populistů!
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Zakročit proti útočícímu teroristovi může kdokoli i nyní. Tohle je akorát vyčuraný způsob, jak obejít omezování zbraní prosazované EU - na což lze mít různé pohledy, ale vyhýbat se tomu legislativními zmetky s nebezpečnými dopady je mizerné řešení.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Ne.Vize zajištění demokracie nebo územní celistvosti země nikoliv státem (armádou a dalšími složkami),ale za pomocí skupinek ozbrojených civilistů,je vize padlého,nefunkčního státu. Navíc,taková úprava by jistě přinesla spoustu osobních tragédií.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Ne. Nemá. Jistě, nikdy nevíme, v jaké situaci budeme. Pokud legálně drženou zbraň někdo použije v nutné obraně, pak ať o oprávněnosti rozhodne soud. Na útočné akce máme ozbrojené složky bezpečnosti státu a armádu. Pan ministr moc myslí na volby...
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Občané se starají o svou bezpečnost tím, že tvoří stát a něm policii, tajné služby, armádu, vězeňskou stráž, justiční stráž a případné další ozbrojené složky.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Ne. Budou tak činit "preventivně", a kdo je terorista, to si budou definovat sami.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama