reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

ČSSD chce prosadit vyšší zdanění fyzických osob s "nadprůměrnými" příjmy. Sazby mají růst s výší výdělků. Na zaměstnance s hrubou měsíční mzdou do 30 tisíc korun by se vztahovala o tři procentní body nižší sazba, naopak na příjmovou skupinu nad 50 tisíc o 17 procentních bodů vyšší. Jak se vám návrh zdá smysluplný? Zvolili podle vás sociální demokraté správně onu hranici, kde je třeba danit "bohatsví"?

Je to bohužel jen populistické gesto před volbami a pro laiky není opravdu srozumitelné - to není fér.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
kurátorka vizuálního umění
V druhé prezidentské debatě se Hillary Clinton nedokázala pořádně vykroutit z otázky, zda zvýší daně. Pak řekla něco ve smyslu, že jenom boháčům. Donald Trump naopak rázně odpověděl, že sníží daně o dvacet procent. Těšíme se, s čím přijde Babiš.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Myslím, že návrh je špatný, nespravedlivý a demotivující. Trest za pracovitost? A nikdo neřekl, k čemu by se takto vybrané peníze použily. Pomohly by nemocným lidem, kteří nejsou schopni pracovat? Nebo by se vyhodily na nějakou zbytečnou kampaň?
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Mne unavuje ta prvoplánovitost volební akce. A zoufalost. O solidaritě jsme mohli mluvit před dvěma či třemi lety! A jinak! Já bych patřil mezi ty zvýhodněné, ale stejně je mi z toho špatně. Moralismus slov o solidaritě nezíská nikoho k solidaritě.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Je známo, že docela dobře snesu chudobu, ale nesnesu, když má někdo víc. Doporučuji tedy ČSSD před volbami zdanit ještě ty, kterým koza nechcípla. Uvedená částka bude za chvíli směšná, když dnes maturanti (bez praxe) odmítají méně než dvacet tisíc.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Návrat k progresivnímu zdanění by nás vrátilo mezi vyspělé země. Je zajímavé, jak rychle jsme zapomněli na to, jak fungují daňová pásma. I formulace otázky poukazuje na nepochopení. Zrovna příjem 50 tisíc by byl zdaněn 12%, stejně jako dnes.
Jan Drahokoupil Jan Drahokoupil
Evropský odborový institut (ETUI) a Mannheimská univerzita
ČSSD rozhodla, že lidé s 36 000 čistého se mají až moc dobře, tak proč jim něco nesebrat. Kolik z takového platu zbyde velkoměstské rodině s jedním příjmem a hypotékou? To jsou dle premiéra bohatí, jež radno ždímat. Solidarita na komunistický způsob.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Návrh je docela standardní politika sociálně demokratické strany. Není na místě se divit. (Spíše bychom se mohli divit, že s tím přicházejí až teď.) Hranice se volí dosti arbitrárně, těžko k tomu cokoli říkat, Bude však mít tento návrh většinu?
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Náš problém u danění zaměstnanců jsou vysoké odvody. O nich návrh mlčí. Změny u firem jsou podle mne pro naši ekonomiku nebezpečné. Celkově to je spíše než ekonomický plán snaha populismem oslovit "své" voliče...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Z levicového pohledu na ekonomiku to může dávat smysl. Progrese u firem však smysl nedává vůbec žádný, ke snižování nerovností ve společnosti nijak nepřispěje.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Přiznávám, že ani v případě zrušených zdravotnických poplatků jsem nevěřil, že tento nesmysl může soc-dem vyhrát volby.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Dobře nám tak. Vyděláváme si pěkné peníze a ještě k tomu prací, což je třeba po zásluze potrestat. Velmi motivační, jen co je pravda.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
V zásadě si myslím, že progresivní daňová sazba je správná, ty hranice příjmů (30 a 50 000,-) bych volil také tak, ale tu progresivitu nad 50 000,- bych nedělal tak ostře. Spíš mírněji s dalším zvýšením třeba na hranici 100 000,-.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Daňová předvolební křeč ČSSD jde ruku v ruce s ochotou vládnout s komunisty. Padesátitisícové měsíční "bohatství" má být rudě potrestáno, aby chudí a neschopní přišli volit doleva. Optimální hranice. když už danit progresivně, má být dvakrát vyšší.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Já bych i progresivní zdanění chápal, proč se s ostatními rozumně nepodělit. Ale je strašně těžké chtít od úspěšných lidí solidaritu s bandou, co sdílí nenávistné nesmysly na FB a zvolila si takového prezidenta.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
50000-pro rodinu není bohatství ale zcela běžný provozní příjem.Pakliže se nepohybujem v poslaneckých jídelnách a nemáme boční příplatky na bydlení,dopravu a reprezentaci kam ony daně do byrokratického přemnoženého aparátu ve skutečnosti míří.
Václav Koubek Václav Koubek
písničkář
.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
ČSSD se takto rozhodla proto, aby se to zalíbilo jejím voličům. Já jejím voličem nejsem. Právě proto, že dělá takovéto věci.
František Fuka František Fuka
publicista
U progresivity daně z příjmů fyzických osob v Česku nelze dělat rozumné větší změny, aniž by zároveň nedošlo i na změnu nastavení vysokých a paušálních sazeb pojistných odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů na sociální a zdravotní pojištění z mezd.
Daniel Münich Daniel Münich
CERGE-EI
Přeposlat
comments powered by Disqus

Nejčtenější komentář

Citát dne

Miloš Zeman nejspíš vyhraje už v prvním kole, ledaže by se do prezidentské volby pod tlakem nejrůznější žalob nakonec přihlásil i Andrej Babiš.

Dušan Tříska

- Národohospodářská fakulta VŠE
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Má Jiří Drahoš šanci porazit Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všichni 3 současní Zemanovi protikandidáti vypadají příjemně, zajímavě, slušně. Jen si přeju, aby se začali hlásit také kandidáti Zemanova typu, aby i hlasy...
Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Zdá se mi, že spíše nemá. Ale profesor Drahoš celý život dělal dost složité matematické výpočty a pokud se jednou rozhodl "jít do boje", tak to určitě...
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pan Drahoš vypadá inteligentně, mluví normálně a dokonce se zdá, že má celkem v pořádku životosprávu. Proti současnému prezidentovi tim pádem nemá šanci.
reklama
reklama