reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Připomíná to šachovou partii. První neočekávaný tah udělal premiér, když oznámil demisi celé vlády. Prezident zareagoval překvapivě poté, co si v rozporu se zvyklostmi vyložil Sobotkův krok jako jen jeho osobní, který se zbytku kabinetu netýká. V dalším tahu premiér demisi stáhl a navrhl prezidentovi odvolání ministra financí Andreje Babiše, který kvůli podezřením na daňové úniky už ve vládě nemá být. Měl by jej tedy prezident odvolat? Jaký další vývoj by byl podle vás pro tuto zemi nejlepší?

Jako soukromá osoba nehodlám poskytovat rady či rozumy činovníkům, kteří se k výkonu svých funkcí nabídli a uvázali dobrovolně a jsou placeni z našich daní. Ať konají, jak káže důstojnost jim svěřených úřadů. Nejsou-li toho schopni, ať odejdou!
Vladimír Franz Vladimír Franz
skladatel a malíř
Prezident by se měl chovat podle ústavy, která je v tomto případě velmi jednoznačná. Jaký by byl nejlepší vývoj pro zemi? Aby se pan Babiš nestal po volbách jejím absolutním vládcem.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Podle ústavy musí, takže ano. Ale nevěřím, že to projde jen tak hladce... Kéž by tohle všechno už konečně voličům stačilo a nepotřebovali by to zažívat znovu po dalších volbách... Proč vždy "alternativy" jako Věci veřejné či Ano, musí končit takhle?
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Měly by být volby. Co nejdříve.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
My - psychiatři - víme, že když začne šváb na mozku střečkovat, může se stát leccos. Taky bychom se mohli octnout ve válce s USA a Madagaskarem. A tak si myslím: Pan Babiš by se měl raději vrátit domů a pan prezident na Vysočinu a byl by klid.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Pokud je toto politická partie, tak potěš Pán Bůh. To je hra mimo šachovnici. Pan premiér taktizuje s překvapivými zvraty, ovšem celkem pochopitelně, protože se nehraje podle pravidel. K otázce: Ano, dlouho opakuji, že pan Babiš nemá být v politice.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Je na to později než pozdě, ale i tak to udělat musí. Jinak se od Babiše ušpiní a ztratí nějaké ty hlasy v prezidentské volbě.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Pokud by předseda vlády prezidentovi Babišovo odvolání formálně navrhl, podle Ústavy by Babiše prezident odvolat musel. Sobotka však ohlásil budoucí demisi svou, respektive vlády věda, že Zeman požadavek Ústavy nesplní. Je to Kocourkov jako obyčejně.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Zda by jej prezident odvolat měl, je nesmyslná otázka. "Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády" - to říká Ústava ČR, bohužel jen nespecifikuje, kdy ho odvolá. Nejlepší vývoj pro ČR by bylo připojení k Německu.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Prezident by měl především okamžitě abdikovat. Jeho chování je urážkou české státnosti. Strany by bez něj musely najít kompromis, protože za tuto komedii mohou všechny stejným dílem. Skutečné příčiny premiérova tance asi budou ještě větším šokem.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Premier má právo chtít po presidentovi, aby ministra odvolal, a president to má udělat. Není to jen ostuda, je to snaha za pomocí lží a manipulace presidenta dále rozdělit společnost a vytvořit sobě a svým kamarádům příznivou virtuální realitu...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Jistě, od toho se funkce premiéra jmenuje "předseda vlády", že té vládě předsedá. Ať si prezident založí vlastní politickou stranu. Wait...
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Měl by se chovat ústavně. A my bychom měli vědět, co to znamená. Tak trapně mi dlouho nebylo.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Jako občan bych přivítal čitelný ústavní postup, na kterém by mohli učitelé dětem ve škole ukázat, jak a proč funguje demokratická ústava. Jako volič bych se pak mohl těšit na volební kampaň, která bude mít politický obsah a ne, kdo komu ublížil.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Ústava zní jasně: prezident musí ministra bez průtahů odvolat. Opak je plíživý despotismus z východu.
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Oligarcha jako je Babiš v civilizované, fungující demokracii vůbec nemá ve vládě co dělat. Už po volbách r. 2013 měl být ze hry vyloučen. Nyní je nutno ho odvolat.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Úplně by stačilo, kdyby se lidé v příštích parlamentních a prezidentských volbách rozhodli, co doopravdy chtějí - jestli pokleslou telenovelu s pány Babišem a Zemanem, nebo skutečnou politiku, která by aspoň předstírala zájem o blaho naší země.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Šachovou partii to nepřipomíná. Připomíná to surrealistickou absurdní frašku, dadaistické divadlo. Jak se z mladých lidí mají stát osobnosti, když my dospělí jim nabízíme tohle?
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ne.
František Fuka František Fuka
publicista
Ano.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Asi nejlepším řešením by bylo, pokud bychom se stali sedmnáctou spolkovou zemí Německa a podobné situace vídávali jen v televizním zpravodajství z nějakých méně rozvinutých zemí. Ale vážně: jakýkoli komentář je zbytečný, realita vždy předčí fantazii.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama