reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Ve svých prohlášeních obvykle dost opatrná německá kancléřka Angela Merkelová po prvním setkání evropských státníků s americkým prezidentem Donaldem Trumpem řekla, že Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou. To podle všeho znamená spoléhat se méně na Spojené státy a více na sama sebe. Je to správná cesta a jak by to podle vás mělo vypadat?

Evropa se musí učit více spoléhat na sebe, avšak ne proti USA, ale spolu s USA. Falešnou volbu „buď Amerika, nebo Evropa“ si nesmíme nechat vnutit. Moudrý medvídek Pú by odpověděl, co chce: „Obojí!“ A pan Trump není Amerika, on brzy pomine.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Evropa by měla mít ministra obrany, jako jakákoliv jiná supervelmoc. Být v dnešní době závislý na něčem tak nepředvídatelném, jako je současný americký prezident, by byla samozřejmě od Merkel nezodpovědnost.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Oba rodiče mám tuze rád, můžou se stále milovat!
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
NATO je hlavní zárukou pro naši bezpečnost a obranu. Musíme přestart být jeho černým pasažerem. Až posílíme naši obranyschopnost, budeme de facto schopni "na sebe" vice spoléhat. Věřím ale, že transatlantické partnerství není u konce.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Jakékoli společenství se může začít spoléhat především na sebe, pouze pokud si ujasní, čím momentálně je a čím by případně mohlo být.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Evropu bych raději viděl jako rovnocenného partnera a spojence USA než jako závislou na vojenské síle USA. Odpovídá to jejímu počtu obyvatel, území a ekonomickému potenciálu. Jen to vyžaduje Evropu federalizovanou.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Ano, samozřejmě. To ale neznamená nutně se vzdalovat od partnerství s USA, nebude-li to nutné. Ale skutečné dobrovolné partnerství je možné pouze při vědomí si vlastní síly, jinak je to vztah závislosti nebo manipulace (z té či oné strany).
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
NATO bez vojenské síly USA není moc představitelné. Zároveň ale NATO nesmí být organizací černých pasažérů. Dlouhodobě upozorňuji na podfinancovanost naší armády. To musíme změnit. Obecně by však Evropa měla být suverénnější a akceschopnější.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Měli jsme to začít dělat už dávno a je dobře, že Donald Trump všem Evropanům jasně ukazuje, že jsme v tom sami. Musíme hájit naše hodnoty, musíme se dokázat bránit sami, a musíme přijmout, že se mění rovnováha ve světě. To poslední nám moc nejde.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Jistě.
Jiří Plocek Jiří Plocek
redaktor a publicista
Já nemám rád pojem "spoléhat sám na sebe", to je pro mne pojem víry. Nevěřím USA a nevěřím Evropě. Věřím Bohu, ale ptáte-li se, pak by Evropa musí udělat vše pro svou vlastní bezpečnost, vše co může. Mít strategii obrany hodnot. A být partnerem.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Evropská unie by měla mít vlastní společnou plně funkční obranu, operabilní jak samostatně, tak v rámci severoatlantického spojenectví. To by postavilo naše vztahy s USA na racionálnější úroveň. Spojenectví s USA a Kanadou to ostatně posílí.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ano. Vytvoření společné evropské armády je nezbytnost.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano, je. Každý by se měl spoléhat především sám na sebe. Pomoz si sám a Bůh (a Amerika) ti (možná) pomůže.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Kazdý stát by se měl spoléhat především sám na sebe. Pokud se kromě toho může spoléhat ještě na někoho jiného, je to příjemný bonus.
František Fuka František Fuka
publicista
Na USA stejně, na sebe více.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Přeposlat
comments powered by Disqus

Nejčtenější komentář

Citát dne

Žádné euro. Nechci euro. Euro tady nechceme... Každý ví, že je to krachující podnik. Je to o naší suverenitě. Chci českou korunu a nezávislou centrální...

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Mělo by Česko vstoupit do eurozóny co nejrychleji, či je lepší ještě počkat?

Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
kurátorka vizuálního umění
Jsem pro přijetí eura, posunulo by to řadu finančních záležitostí, které řešíme příliš pomalu.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Pokud jsme připraveni, pak Euro přijměme co nejdřív. Dokud připraveni jsme. Jestli přijde dvourychlostní Evropa, Euro nám pomůže být v první řadě.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V Česku se všichni ztrácí čas hypotetickými argumenty pro a proti, na Slovensku máme reálný příklad toho, že euro funguje. A že euro funguje je vidět i na...
reklama
reklama