reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Po sobotním útoku v Londýně vyhlásila premiérka Theresa Mayová otevřený boj teroristům působícím ve Velké Británii. Po úderech islamistických extremistů trvá už od listopadu 2015 výjimečný stav ve Francii. Zvýšená bezpečnostní opatření pociťují lidé i v Německu, Belgii a dalších západních zemích. Má Evropa vůbec nějakou šanci na svém území terorismus potlačit či aspoň ještě více omezit? A jak by to měla udělat?

Snížit riziko ano, zabránit útokům osamělých šílenců/radikálů těžko. Ale pokrok asi nebude ze dne na den. A budeme muset hlídat, aby to nešlo na úkor svobody a demokracie.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Pokračovat jako dosud. Strach a policejní stát je právě to, do čeho se nás radikálové snaží vmanipulovat. Ale změny jsou nutné - např. většina uprchlíků NESMÍ pracovat, protože nemá v EU platné zkoušky. Musí mít rychle možnost pracovat ve svém oboru.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
V Rusku bolševici uskutečnili mezi roky 1900 -1910 na 23000 atentátů, kterým podlehlo přibližně 17000 lidí. ČSSR cvičila azijské a palestinské teroristy a katoličtí teroristé v Irsku si dokonce vybojovali nezávislost. Evropa přežije i tyhle lunatiky.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Jak by to udělala? Samozřejmě, když se něco stane, politici vystoupí a ujistí obyvatelstvo, že se budou starat. Ale co reálně mohou? Nicméně "zavřít ústa" radikálním kazatelům mohou, jen se toho nesmí bát. Ve jménu demokracie je občas třeba jednat...
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Vždy tu bude procento psychopatů a asociálů, keří se budou chovat tímto způsobem, ani socialistický koncentrák nezastavil Mrázka nebo Hepnarovou. Žijeme sedmdesát let v míru a tyhle typy se nevyřádí na fotbalových stadionech. Ale není to Srebrenica!
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Nakonec se vlna terorismu zastaví tak, jak tomu bylo u všech minulých vln. Bude to trvat dlouho, deset dvacet let. Mezitím s tím budeme bojovat jako v minulosti se střídavým úspěchem.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Má, ovšem nikoli podle představ našich politiků s policejní a rasistickou mentalitou. Nikoli vyzbrojováním občanstva a střelbou na cokoli, co samozvaní ostrostřelci vyhodnotí jako vhodný cíl.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Nemá. Má šanci některá nebezpečí omezit a uvnitř efektivněji spolupracovat. Je zlá doba. Otevřeně řečeno: Musíme se naučit žít s tím, že pokud nebudou jiní, tak budou vlastní pomatenci, kteří budou ve jménu své představy ochotni ničit životy dalších.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Ano, pokud by se stala totalitní zónou, zřekla se svobody a místo v dobro začala věřit ve zlo. V totalitních zemích nemají "obyčejní" teroristé šanci, protože jejich práci přebírá stát, tak jako to bylo u nás do roku 1989.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Mám o tom velké pochybnosti. Vyžadovalo by to velmi nepříjemná opatření... proč se dodnes nezavedla? Nezaregistrovala jsem, že by je někdo navrhl.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Evropa nemá na vybranou, musí se lépe snažit zastavit teroristy, bez výmluv a lavírování. Rozpoznat zlý úmysl a vůli k činu je výzva moru doby.
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Proti útokům vozidly a noži se nelze účinně bránit. Je nutné zaměřit větší pozornost na hlasatele islamistické nenávisti a tvrdě je postihovat. Musíme se také konečně rozhodnout nevpouštět zpět občany EU, kteří bojovali v řadách Islámského státu.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Ano, jistě šanci máme, otázkou je, za jakou cenu. Jaká omezení svobod a způsobu života na sebe v obavách z terorismu přivodíme? Čím větší podzvižení a paniku útoky působí, tím větší povzbuzení pro další útočníky. Dokážeme "keep calm and carry on"?
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Je beznadějné zastavovat teroristy v zemích, kde kvete radikální islamismus. Pro paralyzaci tohoto islamismu by ovšem i EU musela - jako paní Tereza – doznat, že „enough is enough“.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Problém odezní, stejně jako odezněl terorismus anarchistický, baskický, či irský. Pro tuto dobu je prostě vraždění civilistů a "sebeobětování" mezi sebeizolovanou a izolovanou malou menšinou "vykořeněných" v módě.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Fanatiky a nespokojence nejde 100% zastavit nikdy. Ale můžeme být mnohem tvrdší vůči těm, kteří vyvolávají nenávist, můžeme mnohem lépe sdílet informace, a můžeme mnohem více investovat do toho, aby mladí měli před sebou nějakou budoucnost.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Ano. Jen je třeba si uvědomit, že jsme ve válce. Nelze žít jako dřív. Teroristé nám výrazně ukázali, že když necháme vše při starém, útokům na civilisty se nezdaří zabránit. Válka s sebou nese drastická a nepopulární opatření, není ale jiné cesty.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Bezpečnostní opatření pomohou u bombových útoků, ale když chce někdo pobodat před smrtí lidi nožem, těžko. Západ musí tlačit na nejvyšší islámské autority, aby jasně řekly, že sebevražedné atentáty jsou proti islámu a pachatel se do nebe nedostane.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
U irského a baskického terorismu se to podařilo, ani nebylo třeba vymlátit všechny Iry a Basky. U decentralizovaného a méně "logického" islamistického terorismu to bude těžší.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Utajeně připravované útoky je těžké předem odhalit. Úspěšnější v tom bývá policejní stát. V Itálii bylo jediné období, kdy byly prakticky eliminovány útoky mafie, Mussoliniho fašismus. Chceme za fyzické bezpečí platit tuto cenu?
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Představme si, že nepoměrná část teroristů je zrzavá. Znamenalo by to, že se mají šmahem odsoudit všichni zrzaví? Ne. Ale mělo by se věnovat více snahy zjištění, proč je nepoměrná část teroristů zrzavá, a třeba by z toho něco vyplynulo.
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Mezinárodní olympijský výbor podepsal rozsudek vlastní nicotnosti. Ale zlomit Rusko se nepodaří. Má armádu, jaderné zbraně a velké lidi.

Světlana Chorkinová

- bývalá ruská olympijská vítězka v gymnastice
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Mohli jsme už nyní mít jinou než menšinovou vládu? Měly se na ní strany dohodnout?

Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Ano, měly. Jednotlivé strany dostaly podporu voličů proto, aby vláda vznikla, ne proto, aby nevznikla. Občas si vzít příklad z Němců a z respektu jejich...
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
ANO má většinu s extremisty a bude ji mít, i kdyby předstíralo koalici s někým jiným. Je hloupost domnívat se, že fíkový list v podobě "standardního"...
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím, že všichni čekají na to, že AB bude vydán ke stíhání a pak se snad pokusí zjistit, zda je ANO hnutí či firma. V prvním případě bude dohoda o funkční...
reklama
reklama