reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Bohuslav Sobotka se kvůli strmému propadu preferencí vzdal čtyři měsíce před volbami předsednického křesla v ČSSD, rezignoval i na post volebního lídra. Dokáží Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec přesvědčit voliče, aby straně dali své hlasy?

Sociální demokracie přišla o své voliče kvůli svému nápadu o zvýšení daní. Pokud je chce získat zpět, musela by přijít s novým nápadem o radikálním snížení daní. Personální změny ve vedení strany nic nezmění.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Po Chovancově výronu (Kdyby byla spravedlnost, máme 40 %...) a Štěchově socialistickém plánu (OSVČ do montoven) není pochyb o prudkém nárůstu popularity. Ještě by se měli přidat pohraničníci, návrh na znárodnění a vítězství je zajištěno!
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Rošáda figur jim nepomůže. Pomoci by mohly jen svěží, silné, inspirativní myšlenky.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Myslím, že nepomůže. Trojice vedoucích je nečitelná, každý je jiný. Premiér Sobotka i ministr Zaorálek jsou proevropští a prozápadní, od ministra Chovance nevíme, co všechno můžeme čekat, kromě toho že je militantní a nacionalistický.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Podpora ČSSD nejspíš díky populismu pánů Zaorálka a Chovance vzroste, ale mnohem méně, než by strana potřebovala.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Třeba je to marný boj, protože dny standardních politických stran jsou sečteny a vítězit budou už jen Macroni, Trumpové a Babišové.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Pár procent by to hodit mohlo. Zaorálek ať mluví, Chovanec ať řinčí zbrojí, Sobotka ať je neviditelný. Ale lepší řešení (ovšem pohádkové) navrhuje B. Pečinka v Reflexu: kdyby socdem přivábili Středulu a vypustili ho na Babiše, mohli by vyhrát volby.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Rozdělení funkcí, Sobotka premiér, Chovanec šéf strany, Zaorálek volební lídr, to znamená, že strana nemá čitelnou tvář. Je to kompromis stylů a programových zaměření. Obávám se, že je to cesta ČSSD do nezvolitelnosti. Je to cesta pod 5 %.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Pochybuju - ale nevím, sociální demokracii jsem nikdy nevolila. Pokud je programem strany jen vládnout - s kýmkoliv a za jakoukoliv cenu - pak se nelze divit, že ta cena není zrovna malá. Ale Bohuslava Sobotky je mi lidsky líto.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nakonec ano.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Rošáda přítáhne (už se stalo) především jízlivé komentáře. A jestli ten trojzvuk bude pro voliče neodolatelný hlas bájných Sirén? Neradno předvídat. Další střípek do programového rozmělnění a ztráty věrohodnosti mainstreamových politických stran...
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Krach už druhého pokusu o modernizaci sociální demokracie znamená, že tu vyroste jenom další nacionálně-socialistický a populistický subjekt, který bude soupeřit hlavně s komunisty. Triumvirát Zeman, KSČM a "obrozená" ČSSD bude hrozbou demokracii.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Rozhodně ne. Další z kroků, v kterém lze tušit asi záměry autorů ale které se minou účinkem.
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Nepomůže. Od koho by chtěli voliče zpět? Od ANO, kam utekli někteří staromilci, kteří rádi slunce, seno a jahody, či tak nějak? Nebo od komunistů? Nevadil Sobotka, ale rozhádaná parta sólistů. Média p. Babiše pohřbívala Sobotku. Pohřbívala ČSSD.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Z hlediska postojů,které bude strana zastávat (jak využije hlasy voličů) byla pro mne "Sobotkova ČSSD" celkem srozumitelná.Representovala to, co strany podobného směrování s Evropě představují.U nového trojediného vedení mi to není vůbec jasné....
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Trochu to může pomoci,ale situaci to nezvrátí.Taktický krok je to v dané situaci správný,i když to připomíná podobný,ale chybný krok Miloše Zemana v roce 2002. Dlouhodobě to sociální demokracii spíše pomůže (na rozdíl od toho, co tehdy udělal Zeman).
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
V tuto chvíli už je to celkem jedno...
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama