reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že země je v obecné rovině připravena na přijetí eura a přechod na jednotnou evropskou měnu by zvládla. Měla by Česká republika požádat o připojení k eurozóně již nyní?

Jsem pro přijetí eura, posunulo by to řadu finančních záležitostí, které řešíme příliš pomalu.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pokud jsme připraveni, pak Euro přijměme co nejdřív. Dokud připraveni jsme. Jestli přijde dvourychlostní Evropa, Euro nám pomůže být v první řadě.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
V Česku se všichni ztrácí čas hypotetickými argumenty pro a proti, na Slovensku máme reálný příklad toho, že euro funguje. A že euro funguje je vidět i na tom, že i v hlubokých jihoamerických pralesích se s ním dá platit.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
O vstupu začnu vážně uvažovat, jen co se někde dočtu cokoli vážného ohledně fiskální, tj. politické unie.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Myslím, že bychom euro mít měli. Nemusíme úplně pořád navazovat na tradice vzpurných husitů a hledat nějaké výjimky a třetí cesty. Jasně že má euro problémy - ale rubl a jüan je snad nemají?
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Z politického hlediska je pro nás euro jednoznačně prospěšný krok. Z ekonomického se necítím dostatečně kompetentní, abych na to měl jasný názor.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Mohli jsme platit a být placeni v eurech už dávno, dřív, než u nás začali zvedat hlavy protievropští populisté. Spojená Evropa není jen projekt ekonomický, jehož symbolem je společná měna, ale i závazek mravní, totiž vzájemná solidarita. Chápeme to?
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Pokud jsme se k tomu zavázali, bylo by dobré tento závazek někdy splnit... Načasování bych nechal na moudrém rozhodnutí ekonomů a politiků, jen bych se přimlouval, aby to rozhodnutí nebylo za strachu, ale z vědomí toho nejlepšího pro nás i Evropu.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Vyšší růst HDP/os o 1,1 až 1,6% a nižší náklady poplatků o 61 mld Kč, nemluvě o politických předností eurozóny: váhání s přijetím společné měny je neúměrné naší historické a intelektuální zkušenosti. Konvergence, prosperita a návrat zpátky do Evropy jsou snad passé?
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Euro je politický projekt, není to téma čistě ekonomické, ale mnohem složitější. Ekonomicky vzato, u každé otázky máte argumenty „pro“ i „proti“, což platí i o přijetí eura. Máme mít euro? Myslím, že ano: pochybuji ale, že se tak stane do pěti let.
Radomír Jáč Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Nepůjde to bez podpory politiků, kteří budou schopni obhájit, že přínosy vstupu do Eurozóny (k němuž jsme se zavázali) převažují nad jeho náklady. V Česku nějak neumíme (či nechceme) říct, čeho hodláme dosáhnout, a pak na tom trpělivě pracovat.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Člověk, který by nepostavil střechu, protože přece už měsíc nepršelo, by byl považován za hlupáka. Přijetí společné evropské měny je strategické rozhodnutí, určující hospodářské a politické směřování země. Váhat se dá v Londýně, ne v Praze.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Z čisté sobeckých důvodů jsem pro přijetí Eura co nejdříve. Existence České Koruny mi pouze komplikuje život.
František Fuka František Fuka
publicista
Vzhledem k tomu, že Parkinsonova "mez mizícího zájmu" je u mne nastavena mezi jedním tisícem a deseti tisíci korunami, se odpovědi pro jistotu vzdám. Představa, že by se vláda a bankovní sektor řídily mou radou, mě naprosto vyděsila.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
K přijetí eura jsme se zavázali už dávno v přístupové smlouvě. Příští vláda by pro přijetí společné měny konečně měla stanovit termín. V dnešním světě je to bohužel důležité i z bezpečnostního hlediska.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Rozhodnutí mělo padnout už dávno a jeho další odkládání způsobuje ekonomické škody a zvyšuje riziko odsunu ČR na politickou periférii. A pokud bude shoda na tom, že platy mají růst, mohou se během těch 3-5 let přípravy na vstup posunout o kus výš.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Měli bychom vstoupit co nejdříve.Hlavní důvod je politický: nebudeme-li členy eurozóny,budou se nejdůležitější rozhodnutí,která se nás týkají,dělat "o nás bez nás".Ale i ekonomický důvod je důležitý: transakční náklady jsou zbytečné.Čekat nemá smysl.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
K přijetí eura jsme se zavázali vstupem do EU. Schválili jsme to v referendu. Zachovávání koruny tak dlouhou dobu je neseriózní vůči evropským partnerům. V současném dramatickém světě obstojí integrovaná Evropa, a to zahrnuje i jednotnou měnu.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Nová vláda by měla stanovit termín, který bude do roku 2021, tedy v době jejího mandátu.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Jsme pro eurozónu ideální kandidát, i tak ale není kam spěchat. Bližší úroveň mezd a cen by pomohla. Může být také dobré takticky vyčkat, až se usadí nové projekty a dořeší staré krize(Řecko). A bez eura bychom dnes ve střední Evropě nebyli sami.
Jan Bureš Jan Bureš
ekonom Patria Finance
Jsem pro Euro. Když začne někdo šermovat příjmy lidí, dává najevo, že hraje jinou hru. Vzbuzovat představu, že jsme chudáčci, je nechutné. A kdyby se dnes začalo jednat, není to lusknutím prstu. To má svůj čas a tedy i mzdy, a nejen ony, svůj vývoj.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Přípravu není důvod odkládat. Při dodržení ekonomických kritérií, vstup vyžaduje změnu zákona o ČNB, přijetí smluv o ESM i fiskálním kompaktu a 2 roky stabilního kurzu v ERM II. Vstup jde načasovat v příštích 4 až 10 letech, i podle míry konvergence.
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Podle zkušeností s jinými zeměmi se domnívám, že by bylo lepší s eurem ještě počkat.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama