reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Donald Trump, Spojené státy a vlastně celý svět mají za sebou prvních šest měsíců od chvíle, kdy se v Bílém domě vystřídali prezidenti. Za tu dobu se Trump sešel s lídry Evropské unie, Vladimírem Putinem, zavítal na Blízký východ i do Vatikánu. Zatím se mu ale nepodařilo zbavit se podezření, že si od Rusů nechal pomoci ve volební kampani, neprotlačil zrušení Obamacare ani některé své další předvolební sliby. Velká většina jeho voličů však - jak ukázal aktuální průzkum - stále věří, že je pro Ameriku ten pravý. Jak jeho dosavadní působení v roli prezidenta vidíte vy?

Vede si celkem slušně, na to, co to je za člověka. Je na něm aspoň vidět nějaká energie. Otázka je, jak si povede v druhém funkčním období.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Netroufám si nic hodnotit jen podle mediálních zpráv - a amerického prezidenta už vůbec ne. Na to bych musela být aspoň nějakou chvíli v USA, vnímat tamější atmosféru, nálady různých lidí. Ale rozhodně nemám pocit, že by poklonkoval před Ruskem.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Jednu výhodu Trump má. Nyní umíme snadněji vysvětlit přátelům z USA, jak je možné, že jsme si my v ČR zvolili takového prezidenta.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Nyní je s 39 procenty nejméně populární prezident v dějinách USA. Dokázal, že umí bořit (TPP, Pařížská dohoda), zdaleka však ne vše (Obamacare), a budování mu zatím nejde, ani těch zdí. A navíc mu kvůli ruské pomoci ve volbách hrozí impeachment.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Nevím, zda se dá soudit podle médií - pravda a mediální pravda jsou rozdílné kategorie. Z médií moc dobře nevypadá. Na druhé straně o Reaganovi se na začátku také říkalo, že je komediant. Kdo ví, co vlastně svět potřebuje. Ve mně ale důvěru nebudí.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Napadají mne slova jako chaos a prakticky žádné výsledky (píši to po dvou dnech strávených ve vládních i jiných institucí v DC a na kapitolu). Zatím ale ani pro svět žádné závažné škody (kéž by to tak zůstalo) - pomíjím Paříž, kde není vše ztraceno.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Vede si obstojně. Považuju ho za lepšího prezidenta než Obamu nebo potenciální prezidentku Clintonovou. Spousta věcí mu nevyjde, jiná spousta ano. Je to americký produkt a myslím si, že volební období spíš dokončí.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Trump nesplnil bláhová očekávání některých politiků, že jim půjde vděčně na ruku, ani nenaplnil ty nejhorší obavy těch, kterým leží na srdci dobré vztahy s USA, že obrátí Ameriku vzhůru nohama. Jinak dostál své pověsti - buldočí styl a ostré lokty.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Skoro tak dobře jako Miloš Zeman, ještě se ale nestačil ožrat.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
To, že americká demokracie unese i blázna s nulovou politickou a sociální inteligencí, se dalo čekat. Ale bolí se na to i jenom dívat. Dopad na republikánskou stranu je zničující.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Donald Trump opakovaně dokazuje, že nemá úroveň ani schopnosti na tak významný úřad. Za to, že jeho působení je o něco méně příšerné, než zpočátku hrozilo, vděčíme pouze síle americké demokracie a jejích institucí.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Nemám iluze, proto mne nepřekvapuje, že se potvrzuje to, co jsem čekal. Včetně vazeb na Rusko. Mne zajímá spíše jeho okolí. Lidé, kteří mají to svědomí uznat konflikt zájmů, odpovědně zvažovat, co prezidentovi nepovolí... To je "Great America again"
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Patřím mezi exoty, kteří s Trumpem spojili pozitivní očekávání, a tak čekám dál, protože nic jiného mi ani nezbývá.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Velké ego. Slon v porcelánu. Odklon od demokracie. Nevyvrácená vážná podezření. A zahrávání si s životy milionů lidí obou Korejí, když on sám nic neriskuje. A zkouška demokratických pojistek USA, které zatím víceméně vydržely a účinně ho brzdí...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Pokládám Trumpa za člověka nebezpečného. Dosud se nevyjasnila jeho možná závislost na Rusku. Jednal protiústavně. Očekávám impeachment.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Ukazuje se, že jeho taktikou je napřed postrašit a pak získat ústupky přechodem k standardní politice.Do jaké míry bude toto účinné, uvidíme.Zatím mi připadá,že nic moc, ale je to lepší,než jsem čekal. Kontroly a rovnováhy zatím fungují, jak se zdá.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Stále na mě působí spíš jako velkohubý komediant než jako státník, nevážím si ho.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Je to lepší, než jsem čekal, ale žádná sláva. Prostě naráží na realitu a na solidní ústavní mantinely americké demokracie. Občas se mu i něco povede. Zásah v Sýrii, zdravý tlak na členy NATO, projev ve Varšavě... A nemá vůbec špatný tým. Naštěstí.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Řekl bych, že Trumpovi všechno vychází zhruba tak na 80% toho, jak si to idálně představoval, a své kritiky má naprosto na háku. Je to génius.
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Tohle je cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde nastejno.

Miroslav Kalousek

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

ThinkTank HN: Míří Babiš do premiérského křesla? Usedne ve vládě i Okamura?

Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pokud se staly nemorální postoje a byznysové formy politiky normou, může se stát cokoli. Měli bychom hledat odpovědi na otázky, proč se tak děje.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Pokud ODS nevyužije této unikátní příležitosti, pak tím svému voliči sdělí, že ve skutečnosti nemá žádný projekt, o který by chtěla alespoň pokusit.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pan Babiš může mířit, kam chce. Jiná věc je, kam patří. Pořád odmítám přijmout myšlenku, že oním místem je křeslo premiéra České republiky.
reklama
reklama