reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Evropská komise pohrozila Varšavě, že pokud do měsíce neuvede svoji kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem, mohou být spuštěny sankční procedury. Tamní vládě ovládané národnostně orientovanou, konzervativní stranou Jarosława Kaczyńského vytýká, že si snaží podmanit soudy.

Ano, od toho tu EU především je. Hlídat demokracii je určitě důležitější, než hlídat název na másle :-)
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, už proto, že dění v Polsku má vliv i na občany a právnické osoby z jiných zemí unie.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Ano, je to správné.Nejde o "nějaké rozhodnutí Komise".To, že v Unii existují limity pro zásahy do práva a demokratických principů u členů,rozhodli jejich představitelé,schválili to poslanci a někde referenda.Je povinností Komise dle toho postupovat.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Česká intelektuální elita by mohla připustit, že například s tzv. mečiarismem se Slovensko dokázalo vypořádat i proto, že už ho z Prahy nikdo nemistroval.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Právo a víc než právo.Debolševizace země je naše povinnost.Nedomahatelnost práva,liknavost/ Mašínová dostala zpět zdevastovaný statek za 28 let po "převratu"/neúčinnost a ohybatelnost zákonů...hanba pryč s bolševiky..vyházet ven tu prodejnou chásku
Václav Koubek Václav Koubek
písničkář
Je to správné v případě Polska, ale ještě důležitější by bylo, kdyby Evropská komise prováděla stálou evaluaci všech členských zemí, především postkomunistických. Zneužití práva politickou mocí je rozšířené především v zemích Visegrádu.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Je to správné a nutné. Nemůže připustit, aby země, která bohatě těží z výhod členství, ignorovala elementární civilizační rámec společenství, k jehož pravidlům se zavázala. Poláci to své vládě ale nejspíš dlouho tolerovat nebudou.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
V postkomunistických zemích je polská podoba reformy naprosto nepřijatelná, riskantní. Nemáme ve středu Evropy žádnou valnou tradici demokracie. Otázkou je forma. Ve chvíli, kdy se prezident neshodne se svou stranou, mohly být kroky EU opatrnější.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Pokud Evropská komise coby strážce smluv dospěla k závěru, že Polsko svou soudní reformou porušuje unijní právo, musí konat. Je to její povinnost. Závěrečné rozhodnutí ale musí být přijato členskými zeměmi jednomyslně. Bez Maďarska to tedy nepůjde.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Co by to byl za spolek, kdyby pravidla platila jen tehdy, když se to hodí? Pokud máme nějaké společné hodnoty demokratické společnosti, pak by měly být sdíleny. A tam kde nejsou, platí stanovená pravidla - včetně sankcí.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Rozhodně! Neomezenou moc jedné strany nad zákonodárnou, výkonnou a soudní mocí máme odzkoušenou a víme, kam to vede: k ekonomickému, kulturnímu a morálnímu úpadku. Je to nutné v zájmu bratří Poláků.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Komise by to měla dělat v případě všech členských států, měla by být strážcem unijních pravidel. Ale je tu háček: Komise, tedy její členové - jsou politikové a spor o justici v Polsku není jen právní ale také hluboce politický. Je to minové pole...
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Ano. Některé části reformy jsou v rozporu s principem oddělení tří mocí ve státě, a jsou tudíž porušením principů EU a nebezpečím pro demokracii. Problémy však budou s vymahatelností, protože Maďarsko nebude s vynucováním souhlasit a může vše vetovat
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Pokud někdo nedodrží něco, co předtím dobrovolně podepsal, musí nést následky.
František Fuka František Fuka
publicista
Členství v EU nese nejen benefity, ale také závazky. Jejich neplnění má nějaké konsekvence, v tomto případě sankce ze strany EU. EU není Miloš Zeman, aby si svá pravidla ohýbala podle své aktuální potřeby. Je to v pořádku.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Samozřejmě. K čemu by EU byla, kdyby své členské státy neupozornila na to, kde chybují proti demokracii.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Ano. Princip oddělení soudní a exekutivní moci je jedním ze základů demokracie.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Nezávislost soudů je základním prvkem demokratického systému a snaha PL vlády ovládnout je jde proti základním evropským hodnotám. Proto je dobře, že Evropská unie Polsko tak kritizuje, aktivní ale musí být i PL občané. A je dobře, že jsou...
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Mezinárodní olympijský výbor podepsal rozsudek vlastní nicotnosti. Ale zlomit Rusko se nepodaří. Má armádu, jaderné zbraně a velké lidi.

Světlana Chorkinová

- bývalá ruská olympijská vítězka v gymnastice
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Mohli jsme už nyní mít jinou než menšinovou vládu? Měly se na ní strany dohodnout?

Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Ano, měly. Jednotlivé strany dostaly podporu voličů proto, aby vláda vznikla, ne proto, aby nevznikla. Občas si vzít příklad z Němců a z respektu jejich...
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
ANO má většinu s extremisty a bude ji mít, i kdyby předstíralo koalici s někým jiným. Je hloupost domnívat se, že fíkový list v podobě "standardního"...
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím, že všichni čekají na to, že AB bude vydán ke stíhání a pak se snad pokusí zjistit, zda je ANO hnutí či firma. V prvním případě bude dohoda o funkční...
reklama
reklama