reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Policie ve čtvrtek požádala sněmovnu o vydání dvou nejvlivnějších mužů hnutí ANO, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Stalo se tak jen deset týdnů před volbami, v nichž průzkumy dávají Babišovu hnutí ANO šance na přesvědčivé vítězství. Jak podle vás budou voliči reagovat na to, že chce policie Babiše a jeho pravou ruku Faltýnka obvinit?

Může ohrozit i posílit a nebo také vůbec neovlivnit. Tady je možné všechno.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Nejspíš nemůže. Do voleb se nic podstatného nezjistí a neprokáže a navíc se AB pokusí využiít celé situace ve svůj prospěch.
David Řezníček David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Postavit kampaň bez programu a proti jednomu politikovi je asi tak inteligentní, jako když Václav Klaus přišel kdysi s antikomunistickou mobilizací. AB může na ČSSD vytáhnout dvacet podobných kauz. Česká politika k zulíbání.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Může, ale nemusí - naopak, může to vyvolat opačnou reakci. Vypadá to, že spravedlnost není slepá, ale před volbami umí dobře "zaostřit pohled" a vhodně si vybrat. A to je dost nefér.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Policejni stihani je dle toho, co a je o "kauze" známo, bezesporu namístě. Celé to aíe trvá moc dlouho. Ale jak si ho voliči přeberu se ukáže za pár týdnů. Pokud jinak než negativně, byla by to ne moc dobrá zpráva o stavu naší společnosti...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Pozici pana Babiše nic takového neohrozí. Ale ani mu to neprospěje. Dotáhne to na svých 25%, bude chtít vyjednat podporu s komouši nebo Piráty, ani jedno se mu nepovede, otráveně se urazí a vichr dějin ho odfoukne na smetiště.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Kéž by! Ale trestní stíhání do té doby hotové nebude a jaký je rozdíl mezi tím zřejmým faktem, že se ten podvod stal a tím, že ho (konečně!) začala stíhat policie? Fakticky minimální. Než dojdeme k pravomocnému rozhodnutí soudu, budou další volby...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Může. Ale nemusí.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Teoreticky může. Nicméně tuhle kauzu využijí v kampani všichni hráči, paradoxně i Andrej Babiš, který ji zkusí otočit ve svůj prospěch. Problém je spíš v tom, že do voleb se to určitě nevyřeší a hlavně nevyšetří.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Ne. Je to Chovancova hrubá chyba, kterou by mohl napravit, kdyby Babiše obvinil, že mu přimaloval tykadla a tím znehodnotil plakát. Za to se u nás zavírá (jen si nejsem jist, zda má manželku soudkyni, které by se to přihrálo). Ať žijí Vencelídesovci!
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
To záleží na okolnostech:pluralitu asi nikoli,většinu ano. Může trestně stíhaný předseda vlády po jmenování vlády (zatím bez důvěry Poslanecké sněmovny) kontrasignovat milost prezidenta republiky týkající se právě jeho samotného? O tempora, o mores!
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Může, ale neohrozí.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Situaci mohou Babišovi soupeři zachránit už jen tak, že ho policii nevydají.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Nabízí se otázka, co ještě by pan Babiš musel udělat, aby se jeho voličům už konečně otevřely oči. Na druhé straně... jedna kapka je vždycky poslední. Já bych člověka trestně stíhaného pro podvod nevolila.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Babišovi voliči nepovažují deset let starý trik s evropskými dotacemi za něco závažného. Neublíží mu to. Spíš naopak - je to kampaň!
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Může a mělo by. Duchovní počítá s tím, že jsme jen lidé. Sebecvičenější jedinec může dojít na konec svých sil. Andrejovi Babišovi přeju, aby přestal hrát roli spasitele a došel k obrácení. Ne proto, že má být vydán, ale proto, že je to třeba...
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Může i nemusí. Všichni babišovci nejsou fanatici. Podobně jako mnozí bývalí zemanovci už mají Zemana plné zuby, někteří babišovci znechuceně odpadnou a vrátí se k té které tradiční straně. Jiní v něm však, bohužel, spatří pronásledovaného Jánošíka.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Pokud skutečně policie a další instance vznesou obvinění, ne na politickou objednávku, ale podle skutečného stavu šetření, nebude reálně moct Babiš kandidovat, a otázka je, co podnikne jeho hnutí.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Může, ale neohrozí.
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama