reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Vizionář Elon Musk opakovaně varuje před umělou inteligencí. Považuje ji za „nejvážnější hrozbu pro přežití lidské rasy“ a volá po tom, aby její vývoj dostal pevná pravidla. Naopak spolumajitel Facebooku Mark Zuckerberg je přesvědčen, že umělá inteligence v budoucnosti udělá náš život lepším, a jakékoliv regulace odmítá.

Ano. Ostatně regulován, tedy řízen, manipulován a ovládán je vývoj všeho. Regulovat. V něčem i brzdit. I s tím vědomím, že jednou budou regulovat výsledky umělé inteligence člověka.
Zbyněk Vybíral Zbyněk Vybíral
psycholog
Je hodně velké titánství myslet si, že všechno, co má potenciál nás přesáhnout, můžeme zregulovat. Pro nadcházející výzvy potřebujeme ve silný důraz na matematiku a etiku. Pro nás i naše děti je etika v myšlení i konání důležitější než co jiného.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Není potřeba výzkum regulovat, umělá inteligence třeba tu naši přírodní pozitivně překvapí...
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Ano, regulovat její vývoj je třeba, neboť od okamžiku, kdy jej už nebude možné regulovat, jej už regulovat nebude možné.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Jediný způsob, jak omezit riziko, je nevyužívat umělou inteligenci v systémech klíčových pro bezpečnost státu a jeho obyvatel. Jiná ochrana neexistuje - dostatečně rozvinutá umělá inteligence dokáže jistě přijít na cestu, jak každou regulaci obejít.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Výzkum umělé inteligence není potřeba regulovat, protože ta se zreguluje sama. Cítím ale velkou nutnost regulovat vývoj inteligence lidské směrem nahoru.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Já myslím, že na tuhle otázku je pozdě. Umělá inteligence je jen inteligence, kterou jí dal porušený stvořitel (malé s). Když se vymknul on, proč by se mu měla povést jeho umělá kopie. Je jen otázka času... Ať je nám Stvořitel milostiv! A On bude :-)
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
„Kdyby nás umělá inteligence v budoucnosti nechala žít jako kočky domácí, byla by to ta nejmírumilovnější varianta.“ Elon Musk. Vlastně - když o tom tak přemýšlím - o kočky je postaráno docela dobře.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Regulace je určitě potřebná - hlavně debata o věci, kterou budeme muset AI naučit, i když jsme ji už skoro zapomněli: etiku.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Čtěme Bibli: Jakmile byl Adam stvořen,hned porušil Bohem daná pravidla a začal rozeznávat dobré od zlého.Jediný způsob,jak zabránit tomu, aby se stal dalším bohem, bylo ho vyhnat z blízkosti stromu nesmrtelnosti v ráji. Zkoumejme, jak to udělat s AI.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Držím umělé inteligenci palce. Stačí jen zajistit, aby se nespojila s lidskou blbostí, a všechno bude dobré.
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Je to pomůcka, už odedávna se používaly např. losy nebo orákula. To se taky leckdy vymklo z rukou. Záleží na lidech, a na skupinových zájmech stojících za nimi, jak se "umělá inteligence" naprogramuje.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Vymknout se může, ale jak regulovat, netuším. Pokud se umělá inteligence "učí" na základě velkého množství dat o lidském chování, utváří se podle jednání většiny a to nemusí být vždy správné. Ostatně ani lidstvo se z historie přiliš nepoučilo.
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Jak se reguloval výzkum a vývoj atomu, genetického kódu a dalších velice nebezpečných věcí? Všelijak a bylo to taky k ničemu. Nakonec se toho zmocní armáda (nejen velmocí - viz KLDR) a jednoho krásného dne to napáchá nepředstavitelnou paseku.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Může se vymknout - ne výzkum, ale jeho aplikace. Když se výsledků chopí lidé s nedobrými úmysly. Tady je potřeba být ve střehu. Je to stejné jako s hackery. Někteří využívají své znalosti pro dobro věci, jiní nikoli.
Jiří Plocek Jiří Plocek
redaktor a publicista
Již nějakou dobu platí, že umělá inteligence "přemýšlí" způsobem, který je nepochopitelný pro její tvůrce. Od toho je ale ještě hodně, hodně dlouhá cesta k nějaké potenciálně krizové situaci.
František Fuka František Fuka
publicista
Všechno se může vymknout z rukou, ale touha po poznání se nedá zastavit. Pojistkou proti zneužití (čehokoliv) není regulace, nýbrž Kantův "mravní zákon v nás a hvězdné nebe nad námi".
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama