reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Patnáct procent k platu dostanou učitelé, deset úředníci a zdravotníci. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly budou podobně ambiciózní i požadavky na růst mezd ve firmách. Odborům nahrává při vyjednávání ekonomický růst a nedostatek pracovníků. Zaměstnavatelé se brání, že je nejdříve nutné zvýšit produktivitu práce. Je nyní zvyšování platů na místě?

To, zda se zvýší mzdy ve firmách pod tlakem odborů, záleží na kolektivním vyjednávání. V konjunktuře je k tomu příležitost. Na druhé straně ředitelé a majitelé firem nemají před volbami.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Všeobecně tu v období konjunktury možnost je, ale záleží na situaci konkrétních firem. Někde je jen spravedlivé, aby zaměstnanci dostali přidáno, někde se to stalo už dříve a některé firmy na to mít nebudou. Nejde naplánovat všem všechno stejně...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Navyšování mezd přece není jen otázka úspěšné dohody, ale ekonomické reality. Neumím proto odpovědět.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Požadavek vypadá jako výzva k restauraci reálného socialismu, ale až tak to pan Středula asi nemyslel.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
odbory budou chtit vzdy penize pro vsechny, majitele ci managementy nesouhlasi, dle nich jde o konkretni situaci firmy. maji pravdu. nicmene myslim, ze mzdy opravdu porostou hodne, tedy pokud budou lide "hlasovat nohama" a nizko placena mista opustet
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Je logické, že se odbory pokusí využít situace, kdy je mizivá nezaměstnanost a platy stále několikanásobně zaostávají za západní Evropou. Středula s tímto tématem dokáže výborně pracovat. Pokud své požadavky nepoženou do absurdní výše, uspějí.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Odborům je zřejmě líto, že tu je úplně nejnižší nezaměstnanost v celé EU a tak se ji snaží touto cestou zvýšit. Když vzrostou mzdy, bude nutné někoho propustit, to dá rozum. Jestli do toho přijde ještě euro, současná čtyři procenta naskočí o něco výš
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Politika nepracuje s křišťálovou koulí. Jediné, co k tomu lze říct, je to, že pracovníci jsou u nás odměňování nespravedlivě. Jednotlivý zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Proti mohutné síle zaměstnavatelského sektoru musí vystoupit společně.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
K tomu se vyjadřuji velmi opatrně, nejsem odborář ani ekonom. Nikdy jsme se neměli tak dobře, jako teď. A chudáci dřeli vždycky za málo, jako dřou teď. Vyložené eso volební kampaně - mzdy? Dobrá, ale to je fakt málo. Změn musí být víc!
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Firmy budou mzdy zvyšovat podle toho jak se jim bude dařit.
Radek Špicar Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
V řadě firem mělo dojít ke zvyšování mezd už dávno, stejně jako k výraznému navýšení investic do modernizace. Takže budou-li zaměstnanci jen trochu důrazní, mzdy porostou. Ale stejně tak musí tlačit na modernizaci, ať mají dobrou mzdu dlouhodobě.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Jsme v konjunktuře, takže je logické, aby rostly i platy, které dlouhodobě zaostávají za západem. Nicméně spíš než na prosté zvyšování platů bych se soustředil na zvyšování přidané hodnoty ekonomiky. Jen tak lze vyšších platů udržitelně dosáhnout.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Rozhodne o tom kolektivní vyjednávání. Odborům se podařilo kampaní "Konec levné práce" na to společnost připravit. Ta kampaň je lepší než kampaň jakékoli politické strany. Středula je mistr a podle mě i budoucí předseda ČSSD - pokud ovšem bude chtít.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Mzdy u nás skutečně zaostávají a odbory se musí hájit proti obvinění, že nízké mzdy jsou důsledkem jejich nedostatečné aktivity. Rozhodně je na místě v dnešní konjunktuře vyjednávání se zaměstnavateli o skutečných současných podmínkách a možnostech.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Obávám se, že v dnešní šílené situaci je nenulová pravděpodobnost, že by s tím mohli uspět, "poněvadž je to pro lidi".
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Ti, kdo odcházejí studovat na Západ, se vracejí jako dobrovolní agenti... Namísto aby pracovali pro zájmy naší země, slouží zájmům zahraničních firem.

Recep Tayylp Erdogan

- turecký prezident
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Mají mít Kurdové vlastní stát?

Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Ano a bezpochyby. Sekulární nezávislý Kurdistán bude ostrovem stability v sunnitsko - šíitském přetahování a brzdou všech megalomanských plánů Turecka i Iránu.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Na to odpovědět nedovedu. Přeju Kurdům samostatnost, ale nedovedu si představit, jak by si v regionu s takhle složitými vazbami s vlastním státem poradili...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Kurdské právo na sebeurčení (nejen v Iráku) neumím jednoduše odlišit od nároků Slovinců, Slováků, Kosovarů, Katalánců a krymských Rusů.
reklama
reklama