reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Patnáct procent k platu dostanou učitelé, deset úředníci a zdravotníci. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly budou podobně ambiciózní i požadavky na růst mezd ve firmách. Odborům nahrává při vyjednávání ekonomický růst a nedostatek pracovníků. Zaměstnavatelé se brání, že je nejdříve nutné zvýšit produktivitu práce. Je nyní zvyšování platů na místě?

To, zda se zvýší mzdy ve firmách pod tlakem odborů, záleží na kolektivním vyjednávání. V konjunktuře je k tomu příležitost. Na druhé straně ředitelé a majitelé firem nemají před volbami.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Všeobecně tu v období konjunktury možnost je, ale záleží na situaci konkrétních firem. Někde je jen spravedlivé, aby zaměstnanci dostali přidáno, někde se to stalo už dříve a některé firmy na to mít nebudou. Nejde naplánovat všem všechno stejně...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Navyšování mezd přece není jen otázka úspěšné dohody, ale ekonomické reality. Neumím proto odpovědět.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Požadavek vypadá jako výzva k restauraci reálného socialismu, ale až tak to pan Středula asi nemyslel.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
odbory budou chtit vzdy penize pro vsechny, majitele ci managementy nesouhlasi, dle nich jde o konkretni situaci firmy. maji pravdu. nicmene myslim, ze mzdy opravdu porostou hodne, tedy pokud budou lide "hlasovat nohama" a nizko placena mista opustet
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Je logické, že se odbory pokusí využít situace, kdy je mizivá nezaměstnanost a platy stále několikanásobně zaostávají za západní Evropou. Středula s tímto tématem dokáže výborně pracovat. Pokud své požadavky nepoženou do absurdní výše, uspějí.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Odborům je zřejmě líto, že tu je úplně nejnižší nezaměstnanost v celé EU a tak se ji snaží touto cestou zvýšit. Když vzrostou mzdy, bude nutné někoho propustit, to dá rozum. Jestli do toho přijde ještě euro, současná čtyři procenta naskočí o něco výš
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Politika nepracuje s křišťálovou koulí. Jediné, co k tomu lze říct, je to, že pracovníci jsou u nás odměňování nespravedlivě. Jednotlivý zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Proti mohutné síle zaměstnavatelského sektoru musí vystoupit společně.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
K tomu se vyjadřuji velmi opatrně, nejsem odborář ani ekonom. Nikdy jsme se neměli tak dobře, jako teď. A chudáci dřeli vždycky za málo, jako dřou teď. Vyložené eso volební kampaně - mzdy? Dobrá, ale to je fakt málo. Změn musí být víc!
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Firmy budou mzdy zvyšovat podle toho jak se jim bude dařit.
Radek Špicar Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
V řadě firem mělo dojít ke zvyšování mezd už dávno, stejně jako k výraznému navýšení investic do modernizace. Takže budou-li zaměstnanci jen trochu důrazní, mzdy porostou. Ale stejně tak musí tlačit na modernizaci, ať mají dobrou mzdu dlouhodobě.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Jsme v konjunktuře, takže je logické, aby rostly i platy, které dlouhodobě zaostávají za západem. Nicméně spíš než na prosté zvyšování platů bych se soustředil na zvyšování přidané hodnoty ekonomiky. Jen tak lze vyšších platů udržitelně dosáhnout.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Rozhodne o tom kolektivní vyjednávání. Odborům se podařilo kampaní "Konec levné práce" na to společnost připravit. Ta kampaň je lepší než kampaň jakékoli politické strany. Středula je mistr a podle mě i budoucí předseda ČSSD - pokud ovšem bude chtít.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Mzdy u nás skutečně zaostávají a odbory se musí hájit proti obvinění, že nízké mzdy jsou důsledkem jejich nedostatečné aktivity. Rozhodně je na místě v dnešní konjunktuře vyjednávání se zaměstnavateli o skutečných současných podmínkách a možnostech.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Obávám se, že v dnešní šílené situaci je nenulová pravděpodobnost, že by s tím mohli uspět, "poněvadž je to pro lidi".
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Není důvod, aby se církevní restituce nedanily. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude.

Andrej Babiš, poslanec a předseda ANO

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Zeman, Topolánek, Drahoš, Horáček... Kdo se podle vás probojuje do druhého kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby vyhraje zase Zeman, takže je jedno, kdo tam bude. Já bych si přál Drahoše, ale ten vypadá příliš vzdělaně a normálně, takže šanci nemá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pánové Drahoš a Topolánek. Ale možná je moje přání otcem myšlenky, neboť obě možnosti jsou - podle mého názoru - dobré.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Mám raději komentáře než věštby :-) Pánové Drahoš a Horáček by v druhém kole byli dobrými soupeři Zemanovi, jen mám obavu, zda neoslovují příliš stejný typ...
reklama
reklama