reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Iráčtí Kurdové si v pondělním referendu odhlasovali samostatnost. Proti je nejen Irák, ale i Turecko, Írán a další země v regionu. Samostatného Kurdistánu se obávají také USA, protože jeho vyhlášení by ještě zhoršilo již tak výbušnou situaci v této oblasti zmítané válkou v Sýrii a bojem proti Islámskému státu. Kurdové, jeden z největších národů, které nemají vlastní stát a žijí na území několika jiných zemí, usilují o samostatnost už desítky let.

Ano, mají. Měli jsme ji mít my na konci 1. světové války? A to se s námi zdaleka nejednalo tak, jako s Kurdy. Kdyby státy na Blízkém Východě i v Africe vznikaly zdola, bylo by méně násilí, než když jsou dodnes dědictvím po dřívějších koloniích...
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Kurdové jsou velký národ, žádná zanedbatelná menšina. Pokud si přejí samostatný stát, pak by ho mít měli. Půda, na které se pohybují, je k tomu ale asi příliš horká.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Ano a bezpochyby. Sekulární nezávislý Kurdistán bude ostrovem stability v sunnitsko - šíitském přetahování a brzdou všech megalomanských plánů Turecka i Iránu.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Na to odpovědět nedovedu. Přeju Kurdům samostatnost, ale nedovedu si představit, jak by si v regionu s takhle složitými vazbami s vlastním státem poradili. I já bych doporučila pomalý postup, ale to je jako doporučit "slow cut" v kinematografii, ne?
Iva Pekárková Iva Pekárková
spisovatelka
Kurdské právo na sebeurčení (nejen v Iráku) neumím jednoduše odlišit od nároků Slovinců, Slováků, Kosovarů, Katalánců a krymských Rusů.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Stát založený na etnickém principu pokládám za překonaný koncept. Národní státy a jejich spory znamenají krveprolití. Nutná je jejich kulturní autonomie v zemích, kde žijí.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Kurdů je víc než 30 milionů, jsou stateční, trpěliví a již prokázali, že jsou schopni budovat demokratické instituce. Stát si jistě zaslouží. Výbušná situace v regionu a povaha tamních režimů však odsouvá jeho ustavení mimo dosah současné generace.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Na základě referenda mají začít jednání vedoucí ke svéprávné existenci Kurdů. A to postupnými kroky. Pomalu, jistě. Rychlé kroky jsou kroky plné bolesti a krve. Na místě je radost ze spolupráce a dozrávajícího národního sebevědomí. Prostě jednat!
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Ano. Kurdský stát by mohl být spojencem Západu.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Je mi to úplně jedno.
František Fuka František Fuka
publicista
V ideálním světě bych Kurdům vlastní stát přál. Ve světě reálném může mít jejich snaha za výsledek další krveprolití v regionu, který si v posledních letech prošel už tak velkým peklem. To mi připadá jako větší zlo, byť to není ke Kurdům spravedlivé.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Ano! Teoreticky je (moje) odpověď jednoznačná, ale v praxi to pravděpodobně tak jednoduché nebude.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Kurdové by vlastní stát asi mít měli. V oblasti, kde žijí, je to však se sebeurčením problém. Kurdská frakce, která vládne v iráckém Kurdistánu, je jistě nejcivilnější a je jistě schopna stát vytvořit. Sotva se to však teď povede.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Přál bych jim ho, ať si užijou samostatnosti. Obávám se jen, že jim ho nikdo z těch, kteří by to mohli umožnit, přát nebude.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Spočítali jsme, že na podnikatele dopadá ze strany státu 50 až 100 změn ročně.

Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních firem

reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

S jak velkým náskokem vyhraje Babišovo ANO volby? Získá Okamurova SPD 10 procent hlasů?

Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Babiš skončí pod 25 procenty, což bude nejspíš pořád cca dvojnásobek toho, co dostanou druzí komunisté. Okamura velmi pravděpodobně překročí 10 procent - už...
Čísla nemám! Ale nic jiného nečekám. Může se stát zázrak, teda za-zrakem agentur a sázkařů, ale nelze s ním kalkulovat. Tenhle národ o milost prosit nebude...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Vzhledem k množství momentálně zaostalých spoluobčanů (viz volba Zemana) se lze nadít všeho.
reklama
reklama