reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Po nedělním referendu o budoucnosti Katalánska a zásahu centrální vlády proti němu vzrostlo na Pyrenejském poloostrově napětí. Regionální vláda v Barceloně vyhlásila, že na základě výsledků hlasování samostatnost v krátké době vyhlásí. Proti je nejen zbytek země, ale před následky tohoto kroku varují i politici z různých konců světa. Podaří se pošramocené vztahy ještě urovnat, nebo je již odtržení Katalánců nevyhnutelné?

Každý by měl mít právo odejít ze svazku. A čím férověji se tak stane (jako v případě Slovenska), tím lépe. Španělská vláda měla umožnit férové referendum a ne jednat z pozice síly. Teď už moc nezachrání. Obě nové země by měly dál spolupracovat v EU.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Španělsko pošle do Katalánska armádu, čelní katalánští politici budou zatčeni a uvidíme leta trvající partizánskou válku, kterou ukončí nějaká nová garnitura politiků dohodou o autonomii podobné té, jakou má dnes Baskicko.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Jakékoli štěpení na území Evropské unie je skvělá zpráva pro pana Putina a jemu podobné a povzbuzení pro separatisty a nacionalisty všech barev a motivací. Barcelona a Katalánsko jsou a mají zůstat skvosty Evropy i Španělska.
Tomáš Vrba Tomáš Vrba
překladatel a editor
Obávám se, že na území Katalánska vznikne další z řady již existujících sui generis pseudo-státních útvarů.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Třímilionový pidistát, který téměř nikdy v historii samostatný nebyl a polovina jeho obyvatel ani neumí psát v katalánštině, vznikne zbytečně. A šestnáct dalších španělských autonomií bude následovat? Strašná představa.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Katalánská nezávislost není přinejmenším ve střednědobém výhledu moc pravděpodobná. Pokud ovšem španělská vláda bude dál řešit situaci takhle hloupě, postaví proti sobě mnohem víc Katalánců než dosud. Silou jednotný stát neudrží.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Věřím, že Španělsko se nerozdělí a hlavně, že politická rozepře nebude řešena policií a nebude podporována zvenčí či manipulací s lidmi. Myslím, že dnes neexistuje žádný model, který by umožnil, aby samostatné Katalánsko potkal happy end...
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Zájem většiny, včetně EU, ještě dlouho bude držet status quo.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Jednoznačná a tříštivá vyjádření katalánské vlády a nepřiměřený tlak a emoce, to je jasná míra zavinění Katalánců. Příliš divoká reakce ozbrojených složek je zaviněním španělské vlády. Podobně zmatených akcí národního sebeurčení můžeme čekat víc.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Podobně vyjadřuju lítost nad tím, že nelze vyjednávat a zůstat jako jeden stát. Obě možnosti jsou možné a poučení z historie se nekoná.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Státy založené na etnickém principu pokládám za slepou cestu historie. Proto jsem samostatnost Katalánska nepodporoval. Brutální a zcela nepřiměřený zákrok ozbrojených složek však samostatnost Katalánska výrazně přiblížil.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Nevyhnutelné to není, ale to by musel být španělským premiérem někdo, kdo je schopen jednat a hledat řešení. Použít místo dialogu obušky znamené jediné: i ti umírnění Katalánci budou mít mnohem větší problém hájit dialog a kompromis.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Je škoda,že španělská vláda nenašla způsob,jak dovolit legální referendum v Katalánsku.Zdálo se totiž,že většina by nebyla pro.V Québeku a ve Skotsku se lidé také nakonec rozhodli zůstat ve větším státě.Teď to bude asi větší problém,a to je nešťastné
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Mlátit lidi za to, že chtějí samostatnost, není ani demokratické, ani diplomatické. Španělsku se to ve zlém vrátí.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
To nevím. Důstojný rozvod může být někdy lepší než vztah udržovaný silou proti vůli jednoho z partnerů. Způsob, jakým se centrální vláda rozhodla referendu zabránit, mi připadá hanebný a nic dobrého nepřinese. Škoda, že se neinspirovali Skotskem.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Občas se dějí neočekávané věci-to, co mohlo být jedním z řady referend bez velkého dopadu, může být iniciací procesu, jehož výsledky a důsledky nedohlédneme. Jak to dopadne, neumím odhadnout, ale španělská vláda prokázala, že svým lidem nerozumí.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Pokud správně počítám, tak přibližně 2.3 milionu ze 46 milionů obyvatel Španělska vyjádřilo přání, aby se jejich země rozdělila na dvě. To je jen pouhých 5 procent, tudíž nevidím důvod, aby se jejich přáním někdo seriozně zabýval.
František Fuka František Fuka
publicista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Analýza jasně ukazuje, že Británie na tom bude ekonomicky hůř mimo EU podle většiny obchodních scénářů - klíčovou otázkou pro Británii je, jak hodně horší...

Charles Ries

- autor studie amerického institutu The Rand Corporation
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Česko má novou vládu. Co od ní můžeme očekávat?

Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Vláda má k dispozici 115 hlasů díky extremistům a ANO už při obsazování sněmovních výborů dalo najevo, že nemá problém tuto většinu využít. Oligarcha s...
Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Uvidíme. Myslím, že každý z ministrů začne pracovat ve svém resortu jak nejlépe bude umět. Pak vláda nedostane důvěru, úřednictvu přijde nový ministr či...
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Netuším, jaké zákulisní hry se paralelně hrají a tedy komu nakonec bude vláda vlastně sloužit (a co za to ty dotyčné strany dostanou). A samozřejmě jestli...
reklama
reklama