reklama

ThinkTank

V ThinkTanku HN se setkávají osobnosti byznysu i veřejného života s pevným postojem a silným názorem. Komentují aktuální události, na zásadní otázky poskytují jasné a vybroušené odpovědi. 250 znaků řekne vše.

Odpovědi osobností na otázku

Prezident Miloš Zeman se opakovaně svými prohlášeními dostává do konfliktu s oficiální zahraniční politikou českého státu. Zatím naposledy když v úterý v Radě Evropy prohlásil, že Krym už zůstane Rusku a Ukrajina by se měla pokusit jednat o finanční kompenzaci. Řada ruských politiků to interpretuje jako uznání ruské anexe Krymu, ukrajinská diplomacie naopak Zemanovy návrhy v oficiálním prohlášení označila za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Do nezáviděníhodné situace vystavil Zeman i českou diplomacii a celou vládu, která v souladu se stanoviskem Evropské unie považuje anexi Krymu za protiprávní a podporuje sankce uvalené na Rusko. Jak by se k tomu měla vláda postavit? Může a má prezidentovi zabránit, aby se k zahraniční politice vyjadřoval v rozporu s tím, co oficiálně podporuje země, v jejímž čele stojí?

Vláda se samozřejmě musí od výroku distancovat, což již ústy ministra zahraničních věcí udělala. Správně se též zachoval Senát. Obávám se však, že ve světě a na Ukrajině budeme stejně vnímáni podle toho, co řekne president ČR.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Jsem stoprocentně při Ukrajině a proto se bojím napsat, že prezident měl pravdu (ač nevím, jakými pokyny byl veden). Můj názor je veden zkušeností Finska, které se po válce také vzdalo snů o vrácení Karélie, zato si uchovalo svobodu a samostatnost.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Reakce premiéra je odpovídající a odpovědná. Zemanovi v jeho exhibicích zabránit nelze, ale okřiknout ho a distancovat se od něj nejen lze, ale je to nutné. Je to v našem státním zájmu.
Petr Kolář Petr Kolář
bývalý diplomat
Vláda správně řekla, že zahraniční politiku dělá ona, diplomati to s ruměncem budou opakovat donekonečna. Postoj vůči Krymu neměníme. Prezident vždy mluví jako prezident té dané země. Zdá se, že to dělá schválně. Baví ho to. Nebo je už zcela mimo.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Vláda by se měla jasně, srozumitelně a opakovaně vyslovit k páně prezidentovým výrokům a požádat příslušný soud, aby nařídil psychiatrické vyšetření autora těch výroků, eventuálně s výsledkem zbavení způsobilosti k právním úkonům.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Už v souvislosti s milostí pro Kajínka jsem zde naznačil, že jedinou Zemanovou ambicí je průnik do našeho ThinkTanku.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Vláda se musí distancovat od ostudných prezidentových výroků, a snad i se za něj i omluvit Ukrajině, která si to od nás skutečně nezaslouží. Hlavně bychom si měli brzy zvolit jiného prezidenta, který se bude umět chovat, jak se na jeho funkci sluší.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Prezidentům by se nemělo bránit říkat stupidity. A diplomati tam jsou od toho, aby ty blbosti uváděli na pravou míru. Nakonec celou tuhle lapálii vyřeší stejně až volby.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Vyjádření vlády o tom, že president nejedná v souladu s politikou a zájmy naší země, musí být jednoznačné. Pokud vláda schvaluje zahraniční cesty presidenta, měla by se ujistit, že na nich vystupuje v souladu s naší politikou.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Vláda by se měla vždy jasně vyslovit veřejně, pokud prezident jde proti politice státu a škodí mu. Mělo by se na to pamatovat i v ústavě, aby k takovým situacím nemohlo dojít opakovaně.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Vláda vydá (možná už vydala) prohlášení, že se od prezidenta v jeho nehorázném výroku o Krymu distancuje. Jinak nelze.
Miloš Urban Miloš Urban
spisovatel
Prezident země nemá při zahraničních vystoupeních nárok na vlastní názor, odporující názoru vlády a parlamentu. Zbavení funkce pro nezpůsobilost by bylo jediné řešení, které by ČR pomohlo vybřednout z mnichovanské pozice, do které nás Zeman dostal.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Představitel státu v oficiálních projevech nevyjadřuje osobní názory, i kdyby to tvrdil. Premiér se od projevu veřejně distancoval. To je dobře, ale kdo má pak Česko brát vážně? Ostuda, kterou budou vysvětlovat a žehlit diplomaté. Nezávidím jim...
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Pokud Zeman výslovně netvrdil, že to, co říká, je oficiální stanovisko vlády ČR, tak vyjadřoval svůj osobní názor a nevidím důvod cokoliv dalšího vysvětlovat. Samozřejmě, kdokoliv jiný, včetně členů vlády, může také vyjádřit svůj názor.
František Fuka František Fuka
publicista
Pokud se prezident není ochoten držet na mezinárodní scéně oficiálních pozic ČR, měla by vláda podniknout všechny legální kroky k tomu, aby se na mezinárodní scénu dostával co nejméně.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Vláda musí ihned a na nejvyšší úrovni reagovat a vyslat mezinárodnímu společenství signál, že se naprosto neztotožňuje s výroky člověka, který je naneštěstí současným prezidentem a za kterého se stydíme. Slušnost velí omluvit se rovněž Ukrajině.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Vláda musí jasně říct, že Miloš Zeman vyslovil osobní názor. Je třeba, aby jasně řekla české (a společné evropské) stanovisko, které anexi Krymu odmítá.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Přeposlat
Diskuse

Nejčtenější komentář

Citát dne

Analýza jasně ukazuje, že Británie na tom bude ekonomicky hůř mimo EU podle většiny obchodních scénářů - klíčovou otázkou pro Británii je, jak hodně horší...

Charles Ries

- autor studie amerického institutu The Rand Corporation
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

ThinkTank

Česko má novou vládu. Co od ní můžeme očekávat?

Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Vláda má k dispozici 115 hlasů díky extremistům a ANO už při obsazování sněmovních výborů dalo najevo, že nemá problém tuto většinu využít. Oligarcha s...
Rut Bízková
Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Uvidíme. Myslím, že každý z ministrů začne pracovat ve svém resortu jak nejlépe bude umět. Pak vláda nedostane důvěru, úřednictvu přijde nový ministr či...
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Netuším, jaké zákulisní hry se paralelně hrají a tedy komu nakonec bude vláda vlastně sloužit (a co za to ty dotyčné strany dostanou). A samozřejmě jestli...
reklama
reklama