Situace v Iráku se zhoršuje tak rychle a nezadržitelně, až se zdá, že vezmou za své všechny americké úspěchy se stabilizací této válkami zjizvené země. Zoufalá situace vede k zoufalým činům a tam, kde nejsou iráčtí představitelé schopni nalézt společnou řeč, ji možná naleznou aktéři, kteří by si za jiných okolností vyhrožovali ozbrojeným konfliktem. Konkrétně USA, Írán a Sýrie.
Proč? USA utopily v iráckém písku za poslední roky mnoho krve, peněz a mezinárodní prestiže. Syrský režim naopak vidí v bojovnících Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří nyní táhnou na Bagdád, jednoho ze svých úhlavních nepřátel a jak známo, nepřítel mého nepřítele je můj spojenec. Šíitský režim v Íránu se pak obává, že se mu sousední Irák rozpadne pod rukama, což by ohrozilo jak šíitské souvěrce v této zemi, tak širší geopolitické zájmy Íránu v oblasti.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru