Americký prezident Barack Obama hledá další cesty ke zvýšení příjmové složky státního rozpočtu. I proto navrhl změnu daňové politiky pro americké firmy, které podnikají v zahraničí, a další kroky. To vše by mělo americké státní kase přinést v příštích deseti letech zajistit úsporu kolem 210 miliard dolarů (kolem 4,23 bilionu korun).

Návrh počítá se zhruba 100 miliardami dolarů, které by americké státní kase vyneslo zvýšení daně z příjmu právě pro společnosti, které podnikají v zahraničí. Upravit by se tak podle Obamova návrhu měla ta opatření, která firmám umožňují odložit platbu daně ze zisku, který vytvořily v zahraničí. V současnosti je totiž těmto firmám dovoleno, aby si platbu daně odložily v případě, že tyto zisky zahrnou zpět do svých zahraničních dceřiných společností. Nově by jim to už podle návrhu dovoleno být nemělo.

Podle kritiků navíc tyto předpisy podporovaly podniky, aby posílily své zahraniční aktivity místo vytváření podpory vzniku pracovních míst ve Spojených státech amerických. Podle Obamy navíc nadnárodní americké firmy byly oproti těm domácím nespravedlivě zvýhodněny.

Obamův plán navíc počítá s úsporami tím, že se omezí možnost investovat do daňových rájů. Obama chce co nejvíce zamezit daňovým únikům. Hodlá rovněž spřísnit tresty pro firmy, které nevyhoví jeho požadavkům.

Obamův aparát očekává, že změny podpoří firmy v tom, aby zachovávaly co nejvíce pracovních míst v USA. Nové Obamovy návrhy se však řadě firem, které působí v zahraničí, příliš nelíbí. Podle nich totiž pak budou v mezinárodním srovnání méně konkurenceschopné než ty, které využívají takzvaného outsourcingu, v rámci něhož přesouvají část pracovních míst do méně rozvinutých zemí, kde jsou náklady na práci většinou nižší.

Právě proto už v březnu zaslalo celkem 200 firem dopis do amerického Kongresu, v němž si právě na toto své případné znevýhodnění oproti zahraničním firmám stěžují.