Britská ekonomika už delší dobu prochází značnými problémy. Ty se odrážejí i ve výhledech ratingových agentur. To se nyní Británii stalo. Renomovaná ratingová agentura Standard & Poor’s totiž ve čtvrtek snížila výhled na udržení ratingu Velké Británie na stupni AAA na "negativní" z předchozího "stabilní".

Hlavním důvodem tohoto kroku je stav veřejných financí země. Dluhová zátěž by se totiž podle agentury S&P mohla příliš rychle přiblížit hranici 100 procent hrubého domácího produktu (HDP), což by bylo v rozporu se současným ratingovým hodnocením.

"Zrevidovali jsme výhled Velké Británie na negativní kvůli našemu přesvědčení, že se celkové zadlužení země přiblíží hodnotě ročního HDP a zůstane na této úrovni i ve střednědobém výhledu,“ uvedl podle agentury Bloomberg analytik S&P v Londýně David Beers.

Velká Británie se tak oznámením agentury S&P stala už pátým "uchazečem" o snížení ratingu v letošním roce mezi evropskými ekonomikami. Koncem března totiž agentura S&P snížila úvěrový rating AAA Irsku. Už v lednu pak snížila rating Španělsku, Portugalsku a Řecku.

Oproti tomu další ratingová agentura Fitch potvrdila svůj rating Velké Británie na stupni "AAA" se stabilním výhledem. Stejně tak i agentura Moody's opět potvrdila rating Velké Británie na stupni "AAA" se stabilním výhledem.

Předpovědi propadu ekonomiky jsou děsivé

Britská ekonomika je druhou největší v Evropě. Britské hospodářství se nachází ve své první recesi od roku 1991. Počet lidí bez práce se v březnu zvýšil na 2,2 milionu, tedy na svou nejvyšší úroveň od roku 1996. V prvním letošním čtvrtletí se propadla o 1,9 procenta, což bylo nejvíce od roku 1979, kdy se premiérkou stala "železná lady" Margaret Thatcherová.

Podle všeho ale ještě britská ekonomika nemá to nejhoršího za sebou. Analytici jí totiž prorokují pro letošní rok propad o 3,5 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) je však ve své poslední prognóze pro britskou ekonomiku ještě pesimističtější, když jí předpovídá pro letošek propad 4,1 procenta, tedy vůbec nejvíce od druhé světové války. K mírnému růstu by se podle nich mělo britské hospodářství vrátit během příštího roku.

Schodek státního rozpočtu Velké Británie se má v letošním roce vyšplhat na 175 miliard liber, tedy na 12,4 procenta tamního hrubého domácího produktu. Velká Británie plánuje vydat ještě v průběhu aktuálního fiskálního roku končícího březnem 2010 dluhopisy v rekordním objemu 220 miliard liber.

Britská centrální banka Bank of England (BoE) už ve středu uvedla ve svém výhledu, že očekává návrat k plnění inflačního cíle na úrovni dvou procent až v roce 2012. Zároveň odsouhlasila rozšíření programu pro nákup aktiv na 125 miliard liber. BoE se snaží, stejně jako i ostatní světové centrální banky, podpořit svou ekonomiku různými kroky, například snižováním úrokových sazeb. Ty jsou v současnosti v Británii na své rekordně nízké úrovni 0,5 procenta.