Místopředseda ČSSD Milan Urban tvrdí, že policie středeční mítink ČSSD na pražském Andělu podcenila. "Já myslím, že asi ano, protože tam došlo skutečně k brutálnímu násilí," řekl ve čtvrtek v pořadu 20 minut Radiožurnálu.

Ačkoli je akce v médiích spojována s vajíčkovými útoky, podle Urbana si představitelé ČSSD vysloužili útoky i mnohem horšími prostředky. "Nejenomže bolí vajíčko, ale víc bolí vajíčko natvrdo. A ještě víc bolí brambora. Všechno to jsme si včera vyzkoušeli," uvedl Urban.

Středeční vajíčkové útoky na mítinku ČSSD postupně odsoudili vedle představitelů této strany i prezident Václav Klaus a někteří představitelé ODS. Dění na Andělu zaskočilo i zakladatele facebookové skupiny "Vejce pro Paroubka v každém městě!". Ti ve čtvrtek oznámili, že s protesty končí.

Pecina: Policie nic nepodcenila. Jen ji to překvapilo

Zareagoval i ministr vnitra Martin Pecina. Prohlásil, že policejní prezidium plánuje kroky, aby zabránilo incidentům na mítincích politických stran.

"To, co jsem včera shlédl v televizi, to skutečně v pořádku není, to principiálně nacistické napadání, nacistické rozhánění mítinků legitimní politické strany," řekl v České televizi Pecina.

"Toto je pokračování extremistických nálad jinými prostředky, to se neliší od situace od zemí, kde nastupovaly extrémní režimy," dodal.

Narozdíl od Urbana si ale Pecina nemyslí, že by policie středeční akci na Andělu podcenila. Pouze ji prý překvapil rozsah akce. Čtyřicet nasazených policistů byl adekvátní počet, tvrdí Pecina. "Jestli na takové akce bude muset policie nasazovat do budoucna třeba 200 lidí, tak jsme se skutečně nedostali na Balkán, ale někam do střední Afriky. Toto prostě není normální," uzavřel.

Pecina, kterého do vlády nominovala ČSSD, věří, že policejní prezidium by mělo zajistit ochranu občanů při mítincích jakékoli politické strany a zabezpečit, aby si lidé mohli poslechnout, koho chtějí. "Když je policie připravena chránit mítinky Dělnické a Národní strany, tak musí být připravena chránit i mítinky ODS, lidovců, sociální demokracie a všech ostatních stran," soudí Pecina.

Související