Po vyrovnané úvodní třetině vstřelil vítězný gól ve 40. minutě Johan Franzén, pojistku přidal na začátku třetího dějství svým vůbec prvním gólem v NHL Justin Abdelkader.

Pět dní po operaci i slepáku

Hokejisté Red Wings do utkání nastoupili s uzdravenými obránci Nicklasem Lidströmem a Jonathanem Ericssonem, který přitom ve středu podstoupil operaci, při níž mu bylo odstraněno slepé střevo. Naopak v útoku byl Detroit oslaben o Pavla Dacjuka a Krise Drapera, zatímco hosté hráli ve stejné sestavě jako poslední utkání s Carolinou. Tedy i bez českého útočníka Petra Sýkory.

Obhájce Stanley Cupu Detroit byl v úvodních minutách střelecky aktivnější a vypracoval si větší příležitosti. Jeden z pokusů brankáři Pittsburghu Marcu-André Fleurymu proklouzl mezi chrániči, ale do branky se nedošoural, druhá rána skončila na tyči.

Štěstí opustilo čtyřiadvacetiletého gólmana ve 14. minutě, kdy zadák Detroitu Brad Stuart vyslal nepřesnou střelu, která se však odrazila od zadního mantinelu před branku Pittsburghu a od betonu vyjetého Fleuryho si puk našel cestu za jeho záda. Úspěšný střelec Stuart však stál i u zrodu vyrovnání. Jeho nepovedenou přihrávku zachytil v útočném pásmu Jevgenij Malkin a pohotově vypálil na Chrise Osgooda. Zkušený gólman sice jeho ránu ztlumil, ale nekontroloval puk, který do sítě dopravil Ruslan Fedotěnko.

Pittsburgh tlačil

Po přestávce na ledě dominoval mladý tým Penguins. Osgood se nejdříve zaskvěl zlikvidováním kombinace Sidneyho Crosbyho se střílejícím Chrisem Kunitzem z mezikruží a poradil si i s dorážejícím Billem Guerinem. Záhy napravil strážce detroitské svatyně zaváhání Niklase Kronwalla, po kterém se dostal do sólového úniku Malkin. Ruský útočník a nejproduktivnější hráč letošního play off se však střelou nad lapačku neprosadil. Výbornou příležitostí pohrdl i Miroslav Šatan, který po Malkinově přihrávce zůstal osamocen před Osgoodem, bekhendový pokus však mezi tři tyče nevměstnal.

Karta se začala znovu obracet až od 34. minuty, kdy dostali hokejisté Red Wings v utkání první příležitost zahrát si přesilovou hru. V ní sice neskórovali, ale začali se dostávat častěji do zakončení a vytvářeli závary před brankou soupeře. Sílící tlak řešil trenér Pittsburghu Dan Bylsma oddechovým časem, ale jeho svěřencům to nepomohlo. Brankář Fleury inkasoval v poslední minutě druhé části další kuriózní branku. Z nulového úhlu nahazoval puk před jeho klec Franzén a od mladého gólmana se puk opět odrazil za brankovou čáru.

Osgood zářil

Třetí část zahájili Penguins náporem. Střely Crosbyho i Maxima Talbota však skončily na Osgoodových chráničích. Poté nepřetavil domácí Darren Helm po nádherné přihrávce do jízdy od Mariána Hossy rychlý výpad, záhy se však Detroit přeci jen dostal do dvoubrankového trháku. Útočník Ville Leino našel zpoza branky Abdelkadera, který nadvakrát překonal Fleuryho a zaznamenal tak první zásah v prestižní soutěži ve své kariéře.

Hosté nerezignovali, ale Kris Letang neprostřelil Osgooda a Crosby trefil pouze tyčku. Pittsburgh se v závěru pokoušel o dlouhou hru bez brankáře, v ní si však šanci nevypracoval. Naopak blíže ke vstřelení další branky byli domácí, kteří několikrát zahrozili, čtvrtý gól však nepřidali.

První finále Stanley cupu

Detroit - Pittsburgh 3:1 (1:1,1:0,1:0)

Branky a nahrávky: 14. Stuart, 40. Franzén (Rafalski, Zetterberg), 43. Abdelkader (Leino) - 19. Fedotěnko (Malkin). Rozhodčí: Devorski, LaRue - Amell, Racicot. Vyloučení: 2:1. Bez využití. Střely na branku: 30:32. Diváci: 20.066. Stav série: 1:0.

Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Franzén, Zetterberg, Cleary - Holmström, Filppula, Marián Hossa - Hudler, Helm, Samuelsson - Leino, Abdelkader, Maltby. Trenér: Mike Babcock.

Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Scuderi, Gill, Eaton, Letang, Boucher - Guerin, Crosby, Kunitz - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Kennedy, J. Staal, Cooke - Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.