Rusko se může zcela zříci jaderných zbraní, pokud ostatní státy učiní to samé, prohlásil ve středu Vladimir Putin. Slova ruského premiéra během jednání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem citovala agentura ITAR-TASS.
 
"Samozřejmě. Na co nám jsou?" odpověděl Putin na otázku německého hosta, zda by si uměl představit bezpečnost Ruska bez atomových zbraní. "Copak my jsme jaderné zbraně vymysleli a někdy použili? Pokud jsou ti, kdo jadernou bombu vynalezli a nasadili ji, nyní ochotni se jí zříci stejně, jako by to, jak doufám, učinily ostatní země, které atomové zbraně oficiálně nebo neoficiálně mají, my to samozřejmě uvítáme a budeme tento proces plně podporovat," dodal ruský premiér.
"Aktivní role Německa by v tom byla velmi potřebná," dodal s ohledem na skutečnost, že Německo patří k několika málo nejaderným mocnostem. Steinmeier podle agentury DPA vyzýval během návštěvy Rusko k brzké dohodě o snížení počtu jaderných zbraní, o níž v současnosti Moskva jedná s Washingtonem. Svou odpovědí Putin podle tohoto zdroje odzbrojovací kroky své země podmínil chováním ostatních.

Velitel: Musíme si zachovat nejméně 1500 jaderných hlavic

Situace zřejmě není ani v Rusku vnímána tak jednoduše, jak by z Putinovy odpovědi vyplývalo. Právě ve středu prohlásil velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov, že jeho země si v připravované odzbrojovací dohodě se Spojenými státy musí zachovat nejméně 1500 jaderných hlavic. "Pod 1500 hlavic nelze jít," prohlásil Solovcov. Dodal sice, že to bude záviset na rozhodnutí politického vedení země, současně ale uvedl, že by ruská armáda měla k roku 2012 disponovat 1700-2000 jadernými hlavicemi.
 
O kontrole zbrojení má americký prezident Barack Obama jednat při návštěvě Moskvy počátkem července. Myšlenku bezjaderného světa přitom ze současných politiků připomněl právě Obama 6. dubna ve svém projevu před Pražským hradem. Řada významných mezinárodních médií tehdy Obamovu vizi komentovala jako "populární omyl", tedy jako věc, která se sice mnoha lidem na celém světě může líbit, ale v praxi je nerealizovatelná.

"Teoreticky by sice bylo možné zničit veškeré bojové hlavice na světě, ale znalost výroby jaderných zbraní se 'sešrotovat' nedá," upozorňoval například německý deník Die Welt. Naznačil, že teroristické organizace nebo zločinecké státy by si jistě dokázaly atomové zbraně tajně vyrobit a měly by nad ostatními drtivou převahu.