ČSSD uvažuje, že by v případě svého úspěchu v podzimních sněmovních volbách zavedla vedle progresivního zdanění vyšších příjmových skupin ještě třetí sazbu daně naopak pro příjmové slabší občany. Uvedl to stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka v nedělním pořadu Partie televize Prima.

"V tuto chvíli uvažujeme zatím o dvou sazbách. Nevylučujeme ale, že pro nižší příjmové skupiny zavedeme ještě třetí sazbu. Ovšem pouze v situaci, kdy si to z hlediska veřejných rozpočtů budeme moci dovolit," uvedl.

Podle záměru ČSSD má být pro občany s hrubým měsíčním příjmem 100.000 Kč a méně sazba 23 procent stejně jako dosud a pro příjem vyšší než 100.000 korun pak sazba 38 procent.

Danit nejvíce vydělávající lidi zvýšenou sazbou je podle Sobotky běžné. "Sazba 38 procent není demotivující. Je to podle mého názoru sazba, která se pohybuje i v okolních zemích," řekl.

Česko má od minulého roku rovnou daň 15 procent ze superhrubé mzdy, což odpovídá 23 procentům reálného zdanění.

Sobotka chce také zajistit "rozumný růst důchodů". Co to znamená? "Valorizace musí minimálně kopírovat inflaci," načrtl Sobotka.

Dalším plánem ČSSD je příprava na přijetí společné evropské měny euro. Ta prý začne být aktuální po odeznění finanční krize.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru