V ulicích íránské metropole pokračují druhým týdnem protesty kvůli oficiálním výsledkům prezidentských voleb. Íránská policie v neděli zasáhla proti  zhruba 3000 demonstrantům v Teheránu slzný plynem. Úřady také pokračovaly v zatýkání aktivistů.

Demonstranti na zákrok bezpečnostních sil odpovídali podle agentury AP skandováním hesla "Kde je můj hlas?" Podle svědků agentury někteří z manifestujících utrpěli zlomeniny rukou nebo nohou.

Část mladých účastníků měl útočit na policisty, kteří tloukli starou ženu. Podle zahraničních médií není možné tyto informace ověřit, protože zahraniční novináři nemohou v Teheránu vycházet na ulici.

Zahraniční zdroje se shodují na tom, že vedle civilistů zostřuje íránský režim represe také vůči žurnalistům a diplomatům. V neděli se objevila informace, že bylo zatčeno osm pracovníků britského velvyslanectví.

Boj duchovních

Skutečný boj se ale podle pozorovatelů odehrává v zákulisí, mezi liberálními kleriky, vedenými bývalým prezidentem Alím Akbarem Hášemím Rafsandžáním, a stoupenci ultraradikálního klerika Muhammada Táqího Mesbáha Jazdího, který je podle řady íránských i západních zdrojů duchovním guru prezidenta Ahmadínežáda a Islámských revolučních gard.

Na stranu reformistů, podporujících neúspěšného prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího se opatrně postavil i předseda parlamentu Alí Larídžání. Prohlásil, že vytvoří parlamentní komisi, která „nestranně“ vyhodnotí příčiny povolebního násilí. Příznivci Mahmúda Ahmanedížáda v parlamentu na to reagovali hrozbou odvolání Larídžáního z funkce.

Důležitou informaci přinesl také britský týdeník Observer, podle něhož měl Rafsandžání začít lobbovat své kolegy v Shromáždění znalců, aby odvolali z postu duchovního vůdce země ájatolláha Alího Chameneího a nahradili ho kolektivním orgánem několika nejvyšších duchovních. Shromáždění znalců, kterému Rafsandžání předsedá, je jediným orgánem, který by Chameneího, jenž byl až do voleb považován za nedotknutelného, mohl odvolat.

Podle informací Observeru dokonce i známí konzervativci nyní stojí na straně Rafsandžáního proti Jazdímu a jeho frakci. Domnívají se totiž, že by měla být někde vytyčena hranice použití síly, kterou bezpečnostní složky v posledních týdnech použily.

Hloubku rozkolu v řadách íránské elity ukazuje také to, že na slavnostní večeři, kterou Mahmúd Ahmadenížád uspořádal u příležitosti svého „znovuzvolení“, přišla jen polovina pozvaných poslanců parlamentu.