Pouze lidské pozůstatky v podobě prachu a zbytky textilií objevili restaurátoři a antropologové v rakvích olomouckých arcibiskupů, které byly dosud uloženy v olomoucké katedrále svatého Václava. Exhumaci museli provést proto, aby mohli zrestaurovat barokní cínové sarkofágy.

Vědci tak přinesli praktický důkaz, že věta z bible, kterou právě zmínění arcibiskupové pronášeli každý rok na popeleční středu - "prach si a v prach se obrátíš" - platí doslova.

V kryptě katedrály byly uloženy čtyři rakve, tři cínové a jedna měděná. Ta je v dobrém stavu a podle restaurátorů se jen vyčistí. Cínové rakve, které jsou velmi poškozené, poputují do restaurátorské dílny v Buštěhradu na Kladensku. Ostatky církevních hodnostářů však kryptu neopustí. Zůstanou v ní nejprve v dřevěných, posléze v olověných schránkách, které pak odborníci vloží do opravených sarkofágů.

Prázdná rakev? Ne, jen prach zbyl 

Jako první restaurátoři otevřeli rakev Karla II. z Lichtenštejna (1624 až 1695) a původně se domnívali, že je prázdná. Totéž se opakovalo i v případě Viléma Jana Vojtěcha z Kolovratu. "Nebyly v nich lebky ani zuby, které se obvykle zachovají. Když jsme ale odstranili dřevěné části rakví, které byly v sarkofágu Kolovrata, pozůstatky jsem tam našli. Byl to ale stejně jako v případě Lichtenštejna jen prach. Antropologové konstatovali, že kvůli degradaci měkkých a pevných tkání s pozůstatky nelze nic dělat, pouze je pietně uschovat," uvedl restaurátor Ivan Houska.

Ve třetí cínové rakvi, ve které byl pohřben kardinál František z Ditrichštejna (1570 až 1636), odborníci pozůstatky nehledali. Už dříve se vědělo, že v ní nebudou. Kde skončily, však nikdo neví. Podle jedné z verzí bylo jeho tělo uloženo na tehdejším hřbitově na místě dnešního olomouckého hlavního nádraží.

Restaurátoři budou muset obnovit chybějící části a opravit poškozené díly sarkofágů včetně ryté výzdoby a erbů biskupů. Podle Housky budou na zakázce pracovat čtyři lidé, rozpočet se pohybuje kolem čtyř milionů korun.

Rekonstrukce za 27 milionů 

Rekonstrukce vnitřních prostor katedrály si vyžádá více než 27 milionů korun, většinu nákladů uhradí peníze z takzvaných norských fondů, které jsou součástí finančních mechanismů EU. Projekt počítá i s renovací fresek loretánské kaple a kaple svatého Stanislava a dále lavic, skříní, zpovědnic, obrazů a soch, z nichž některé v červnu putovaly k restaurátorům. Objekt čekají také technické opravy a instalace nového osvětlení i vzduchotechniky.

Díky investici budou v katedrále nově zpřístupněny prostory v dolní kryptě, kde po zrestaurování biskupských rakví vznikne Mauzoleum olomouckých biskupů. Vznik dolní krypty, která je přístupná pomocí dvojice schodišť krytých nápisovými deskami v podlaze horní krypty, souvisí s manýristickou přestavbou katedrály v letech 1616 až 1618.

Renovace interiéru navazuje na rozsáhlou rekonstrukci vnějšího pláště památky, která se uskutečnila v letech 1999 až 2008. Historie katedrály svatého Václava se datuje od roku 1131. Dnešní neogotickou podobu získala v letech 1883 až 1890. V domě v sousedství katedrály byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec Václav III.