Dosud se v Kanadě v souvislosti se znovuzavedením víz mluvilo jen o špatných životních podmínkách Romů v České republice a rozhněvaných reakcích Česka a Mexika, aktuálně se ale kanadská média zabývají novou otázkou - není problém v našem přistěhovaleckém systému?

"Faktem zůstává, že do Kanady proudila obrovská kvanta lidí z Česka a Mexika, což zatěžovalo štědrý kanadský systém. Víz by ale nebylo třeba kdyby si Kanada dala do pořádku své imigrační zákony," napsal ve středu kanadský list Globe and Mail.

Deník připomíná, že počet přistěhovalců, z nichž velkou část tvoří Romové, se výrazně vyšvihl v první polovině letošního roku - za tuto dobu žádalo o azyl jen o pár lidí méně než za celý loňský rok, připomíná list.

List se proto s nadsázkou ptá, jestli snad ve střední Evropě nastala humanitární katastrofa? A pokud, jak je možné, že američtí novináři nehovoří "o obrovské byrokracii, která cloumá Bruselem"?

Vyslyší Topolánkova slova?

"Čeští občané, včetně Romů, kteří podávají mnoho, ne-li většinu žádostí, se těší ochraně lidských práv, která patří k nejlepším na světě," tvrdí ale Globe and Mail a vyvrací tak názor kanadských ochránců lidských práv, které v posledních dnech citovaly velké kanadské deníky.

"Zavřeli dveře těm, kteří to skutečně potřebují...Vláda hraje politickou hru s lidskými životy, když naznačuje, že žádosti Romů nejsou opravdové," psalo se v Kanadě v uplynulých 48 hodinách.

Komentář v Globe and Mail se vrací ke květnovým slovům bývalého českého premiéra Mirka Topolánka, který si v Kanadě postěžoval, že má země příliš "měkký" přistěhovalecký systém.

List Kanadu na závěr částečně hájí, částečně připouští, že chyba je na její straně. "Systém posuzování žádostí o azyl je celkem v pořádku, ale vláda by měla nalézt možnosti a řešení, jak deportovat neúspěšné žadatele," uzavírá.