Když kanadský velvyslanec v Praze Michael A. Calcott v úterý uvedl, že premiér Jan Fischer, ministr zahraničí Jan Kohout a ministr vnitra Martin Pecina byli již 29. června kanadskou stranou informováni, že zavedení víz pro české občany je definitivní, prozradil tím něco, co nejen tito tři politici zřejmě slyšeli jen velmi neradi.

Reakce českých politiků na zavedení víz napovídala, že jsou touto „novinkou“ zaskočeni a roztrpčeni. "Na poslední chvíli takovýmto způsobem oznamovat svému spojenci zavedení víza, považuji za bezprecedentní záležitost," řekl například v České televizi ministr zahraničí Jan Kohout. „Nejde ani tak o ten výsledek, ale jakým způsobem to Kanada provedla. Navíc všechny konkrétní informace máme z kanadské strany pouze verbálně," dodal ministr.

Premiér Fischer k tomu poznamenal: „Využili jsme všechny kanály, vyvinuli jsme veškeré úsilí, abychom tento krok odvrátili, pozdrželi." Ve světle nových informací je více patrné, co tím premiér mínil: …abychom odvrátili a pozdrželi zavedení víz v termínu, o němž nás kanadská strana v předstihu informovala.

Poněkud nepochopitelný se v té souvislosti jeví nedělní výrok Jana Kohouta, že "Kanada znejistěla“ a že ministr "nemá žádnou indikaci, že by se Ottawa k zavedení víz chystala", Ministr dokonce řekl, že „víza mohou být zavedena, ale ne v nejbližších dnech".

Volby za dveřmi, každý argument dobrý

Celá věc má ovšem ještě jednu dimenzi, politickou, před níž varoval premiér Fischer. Ten v reakci na kanadský krok kromě jiného prohlásil: "Není vyloučeno, že zavedení víz ze strany Kanady může být zneužito v předvolební kampani." Na jeho slova záhy došlo.

Hned v úterý politické grémium ODS vydalo zprávu, podle níž za kanadská víza může Jiří Paroubek, který inicioval vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Z toho pak pro ODS dál plyne, že následující kabinet Jana Fischera nebyl dost silný a tudíž svým slabým mandátem nedokázal nastalé situaci čelit.

Sociální demokracie záhy kontrovala Paroubkovým tvrzením, že na vině je ODS, jmenovitě její místopředseda a bývalý ministr vnitra Ivan Langer, protože ten je podle Jiřího Paroubka zodpovědný za nárůst pravicového extremismu a z něj plynoucího exodu Romů do Kanady.

Ve středu vydaném tiskovém prohlášením se Paroubek do ODS obul znovu a kromě jiného napsal: „Když nás před 14 dny na společném jednání s Mirkem Topolánkem premiér Fischer informoval o záměru Kanady zavést víza a o zamýšlených krocích jeho vlády, Mirek Topolánek neměl jedinou výtku, neřekl jedinou poznámku, jediný návrh, kterými nyní ODS tak hýří. Vzal stejně jako já informaci o stavu a postupu české vlády mlčky na vědomí.“

Paroubek tak, ať už chtěně či nechtěně, potvrdil to, co z úst kanadského velvyslance zpočátku znělo téměř neuvěřitelně.

Související